Každý z nás už zrejme pracoval alebo aspoň počul o programoch na úpravu fotografií. Medzi najznámejšie z nich patrí aj Adobe Photoshop či Lightroom. Práve spoločnosti Adobe, ktorá má na svedomí tieto dva spomínané programy, sa podarilo vyvinúť nový algoritmus na úpravu fotografií. Ten so snímkami dokáže robiť doslova zázraky. 

Nový algoritmus od Adobe pracuje podobne ako napríklad aplikácia Prisma. Tá na upravované fotografie aplikuje rôzne štýly či umelecké filtre. Vo výsledku teda vznikne nový snímok, ktorý vyzerá akoby ho namaľoval špičkový maliar. Známa spoločnosť však vzala úpravu fotografií z iného konca a miesto aplikácie filtrov dokáže pomocou špeciálneho algoritmu aplikovať rôzne farby a osvetlenie z jednej fotografie na ďalšiu.

zdroj fotografie: TechSpot

Nenechaj si ujsť
Tech News: Nová kompresia obrázkov RAISR od Googlu dokáže zmenšiť ich veľkosť pri zachovaní rovnakej kvality

V praxi to znamená, že tento algoritmus upraví napríklad fotografiu zachytenú počas jasného slnečného dňa tak, aby vyzerala akoby bola zachytená pri západe slnka, pričom nedôjde k poškodeniu alebo zmene línií upravovanej snímky. Ďalšou pozoruhodnou schopnosťou sú najmä rýchle inteligentné úpravy. Vďaka nim je možné pridať napríklad viac svetla do okien mrakodrapu napodobnením referenčnej snímky.

zdroj fotografie: PetaPixel

Špeciálny algoritmus ďalej dokáže v týchto prípadoch zabrániť aj kopírovaniu vzhľadu oblohy z referenčnej fotografie na výslednú fotografiu. Pre vytvorenie tejto jedinečnej techniky upravovania využili vývojári špeciálne metódy hlbokého učenia softvéru. Vďaka tomu tak môže byť upravovaná fotografia zmenená na nepoznanie od originálu a pritom ostanú všetky prvky či línie snímky nepoškodené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom