Posledný diel Fast 9 pred pár dňami dostal oficiálny trailer pripomínajúci všetko, prečo ságu milujeme a zároveň nenávidíme. Pre jeden tábor vďakabohu, pre druhých fanúšikov bohužiaľ. Séria Rýchlo a zbesilo sa už 25. júna dočká deviateho dielu, pričom nedávne klebety naznačili, že Universal by mal dať filmom ešte minimálne dvakrát zelenú. Príbeh Dominica Torreta sa tak po viac ako dvoch dekádach navždy uzavrie.

Sága sa medzi fanúšikmi prvých dielov preslávila najmä efektným vyobrazením pouličných automobilových pretekov, kedy sa od pôvodnej premisy odklonila štvrtým dielom. Autori však neopustili od ďalšieho napínania atmosféry, ktorú často vyostrujú scénami nezlučiteľnými s realitou. My sme vybrali 10 najhlúpejších momentov, ktoré si filmári mohli odpustiť.

Na akom TV si filmy Rýchlo a zbesilo vychutnáš v skvelej kvalite?

Pozri si ho na 58-palcovom televízore s technológiou Ambilight, 4K rozlíšením, operačným systémom Android a podporou HDR10+.

PREČÍTAJ SI CELÝ –>ČLÁNOK<–

Brian oslobodzuje Dominica – Rýchlo a zbesilo 5

Nie je tajomstvom, že filmy série Rýchlo a zbesilo sa začali štvrtým dielom sústrediť skôr na cezhraničnú akciu ako na samotné automobily. To plnohodnotne potrhuje aj úvod piatej časti, v ktorej Brian spolu s Miou oslobodzujú Dominica z väzenského autobusu vzdorovaním fyzikálnym zákonom.

Po niekoľkých kotrmelcoch autobusu zisťujeme, že jediným, kto dokázal utiecť, je práve Torreto, kedy sa nevieme rozhodnúť, či je menej uveriteľný takmer absolútne nedotknutý Dodge Charger, alebo fakt, že niektorý väzeň zrážku prežil.

Keď hrdinov zaujíma iba svoj cieľ – Rýchlo a zbesilo 7

V siedmom diele to autori prepískli hneď na niekoľkých frontoch. Jednou z týchto scén je aj takmer úplný záver filmu, kedy hrdinovia po zničení celého mesta utekaním pred vrtuľníkom ho nakoniec prekonajú bizarným spôsobom.

Hlavným protagonistom pasáže je nebojácny Dominic, ktorý za pomoci NOS dokáže vyletieť Chargerom z nadzemného parkoviska až do výšky vrtuľníka, čím ho priamou zrážkou pošle k zemi.

Brian a Dominic sú cvičení výškový skokani do vody – Rýchlo a zbesilo 5

Festival po sebe nasledujúcich nezmyslov ponúka aj záchrana Briana z vlaku v piatej časti, kedy v scéne vyskakuje z idúceho vlaku nádherná Corvette Stingray s Dominicom za volantom. Vlak, so sotva držiacim sa Brianom mieri k mostu, signalizujúcemu jeho koniec.

V poslednej chvíli Dominic približuje vozidlo k idúcemu vlaku, Brian zoskakuje na Corvettu a tá následne padá z obrovského útesu, ktorého výšku by dvojica rozhodne neprežila. Škoda auta a škoda reči.

Výbeh po padajúcom autobuse – Rýchlo a zbesilo 7

Filmári to prehnali aj v scéne s obrneným autobusom, opäť v siedmej časti, ktorý sa bezodkladne rúti do priepasti, zatiaľ čo Brian bojuje v jeho útrobách s gaunerom.

Ten uniká zadnými dverami a zároveň zamyká Briana vo vnútri, ktorému neostáva nič iné, ako rozbiť čelné sklo a vyškriabať sa na slobodu. Všetko sa samozrejme deje na sekundu presne počas toho, ako sa autobus zošmykuje z okraja útesu.

Dom zachraňuje Letty bizarným spôsobom – Rýchlo a zbesilo 6

V šiestom diele autori zakomponovali do deja diaľničnú naháňačku s tankom. V nej sa opäť posúvajú gravitačné limity, kedy hlavnú úlohu zohrávajú skoky medzi vozidlami.

Scenáristickým vrcholom je tak schopnosť kompletne zničeného Mustangu zastaviť rozbehnutý tank, pričom ten vymrští Letty do niekoľkometrovej výšky, v ktorej ju zachytáva Dom. Toho totiž náraz Dodge Charger Daytony do zvodidiel dokázal vystreliť ako nezastaviteľný šíp, schopný zmeny letovej trajektórie jeho priateľky.

Skok cez mrakodrapy – Rýchlo a zbesilo 7

Filmári sa pre jednu z najuletenejších scén v sérii rozhodli použiť vozidlo za niekoľko miliónov dolárov. Efektná, niekoľkominútová scéna dubajským mrakodrapom v Lykan Hypersporte končí preletom medzi dvoma mrakodrapmi v obrovskej výške.

Nielenže je zničené trojmiliónové vozidlo, ale aj dva mrakodrapy či jednotky čínskeho národného dedičstva, terakotovej armády. Dom a Brian to ako inak prežili a hlavne, barbarsky vytrhli drahocenný čip z vozidla.

Brian ukazuje, ako zaparkovať auto na jachte – Rýchlo a zbesilo 2

Scény prižmurujúce oči pred realitou sa nachádzali aj v prvých, podľa mnohých divákov najzásadnejších, dieloch. Nádherne Camaro takmer totálne zdemoloval Brian v prvom pokračovaní, kedy ním takmer pred absolútnym záverom filmu preletel desiatky metrov a pristál na plávajúcej jachte.

Drift medzi Tokijčanmi – Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda

Tokijská jazda je diel, ktorým obľúbená sága pre nejedného fanúšika skončila. Trojka sa od pôvodne nastolenej príbehovej linky radikálne odkláňa, keďže dej sa presúva do Tokia medzi tamojšiu drifterskú komunitu.

Vďaka tomu diel obsahuje viaceré nepremyslené scény, ktoré však v konečnom dôsledku pôsobia na divácke oko veľmi uspokojujúce. Asi najvýraznejšou z nich je absolútna synchronizácia obyvateľstva, ktorí sa s chirurgickou presnosťou uhýbajú Seanovi v Mitsubishi Lanceri.

Extrémne rýchle uzdravenie The Rocka – Rýchlo a zbesilo 7

Tieto filmy nemajú problém to preháňať aj mimo scén s autami. Živým dôkazom je scéna s Hobbsom v nemocnici, kde napnutím jeho nesmierne obrovskej, pravdepodobne ešte zlomenej ruky rozbíja sadru.

Čerešničkou na torte všeobecne nezmyselnej scény je jeho kompletné vyzbrojenie sa v priestoroch nemocnice, pričom mu samozrejme ošetrovatelia nechali vestu a zbrane hneď vedľa postele pri jeho dcére.

Parašutizmus s autami – Rýchlo a zbesilo 7

Vypúšťanie vojenských automobilov z nákladných letúnov je relatívne zaužívaným procesom v armáde, tak prečo by to nevyužili aj filmári, no nie? Druhá tretina filmu tak začína efektným vysadením Chargeru, Imprezy, Wranglera, Challengera a Camara z nákladného lietadla len za pomoci padákov.

Humorné je, že v realite sa vozidlá vysadzujú v ochranných boxoch, pričom našim hrdinom stačilo len o čosi tuhšie odpruženie a väčšie kolesá. Samozrejmosťou je bezproblémový prechod do adrenalínovej jazdy, sprevádzanej humorne vyznievajúcimi pokrikmi, ktoré sa snažia snažia pôsobiť extrémne drsne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom