Prehľad
Mobilná sieť

GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
WCDMA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
LTE (4G): 1800 / 2100 / 2600 MHz

Rozmery a hmotnosť

155,4 x 75,8 x 7,3 mm, 165 gramov

Displej

5,5" IPS, rozlíšenie FullHD (1920 x 1080 pixelov), 403 ppi, jas 450 nitov, ochranné sklo Gorilla Glass

Čipset

Qualcomm Snapdragon 625
8-jadrový, 2.0 GHz, 14 nm
Adreno 506

RAM

4 GB

Operačný systém

Android 7.1.2 Nougat, nadstavba MIUI 9

Pamäť

32 / 64 GB
V prípade 64 GB verzie je pre používateľa dostupných 56 GB

Fotoaparát

Duálny: 2 x 12 MPx, clona f/2.2 + f/2.6, PDAF zaostrovanie, 2-násobný optický zoom, 4-osová optická stabilizácia, HDR režim, Portrét, Panoráma, Manuálny režim, Slow-motion
Video: 4K pri 30 fps, FullHD pri 30 fps, HD pri 120 fps
Predný fotoaparát: 5 MPx, clona f/2.0, FullHD video pri 30 fps, režim Beautify 3.0

Konektivita

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot, Bluetooth 4.2, A-GPS, GLONASS, BDS, USB Type-C, OTG

Batéria

3080 mAh, bez podpory rýchleho nabíjania

Ostatné

DualSIM funkcionalita, snímaš odtlačkov prstov, notifikačná LED dióda, IR Blaster, proximity senzor, akcelerometer, gyroskop, kompas, podsvietené kapacitné tlačidlá, DHS audio, 10V audio zosilňovač

Plusy

+ Kvalitná celokovová konštrukcia
+ Dostatok výkonu
+ Snímač odtlačkov prstov
+ Reprodukcia zvuku
+ Duálny fotoaparát

Mínusy

- Nočná kvalita fotiek a videí
- Zvuk pri natáčaní videí
- Neúplná podpora LTE sietí
- Absencia rýchleho nabíjania

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
9.5
7.9
Displej
9.0
9.1
Výkon
8.5
8.3
Operačný systém
9.0
8.9
Fotoaparát
8.5
6.3
Výdrž batérie
7.7
6.9
Zhodnotenie

Xiaomi Mi 5X je skvelým výberom pre všetkých, ktorí nevyžadujú prémiové zariadenie, no potrpia si na slušný výkon či kvalitu fotografií. Mierne nedostatky vyvažuje viacerými pozitívnymi vlastnosťami, ale aj príjemnou cenou, za ktorou sa otočí nejeden záujemca.

8.7
Hodnotenie redakcie
7.9
Užívateľské hodnotenie
28 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

V dnešných dňoch netúži každý zákazník len po tom najdrahšom modeli a často svoj zrak obracia na lacnejšie zariadenia strednej triedy. Práve v tomto segmente je Xiaomi jedným z najlepších. Dokáže totiž spojiť modernú výbavu s dostatočným výkonom a elegantným dizajnom, ktorý ulahodí oku používateľa. Touto ideou sa spoločnosť vydala aj pri vývoji modelu Mi 5X.

Xiaomi Mi 5X svojou podobou a výbavou na papieri neprináša razantné vylepšenia. Milovníci smartfónov tejto kategórie očakávali, že sa výrobca vyšvihne a tento kúsok vybaví lepším hardvérom, na aký boli doposiaľ zvyknutí. Xiaomi Mi 5X teda prináša overené komponenty s jednou exkluzivitou a známy dizajn, ktorým chce prilákať nových zákazníkov. Podarí sa mu zahviezdiť v segmente strednej triedy a poraziť tak konkurenciu?

Zobraziť cenu Xiaomi Mi 5X
Dodanie bez DPH (EU Express)

Balenie
  • Xiaomi Mi 5X
  • Nabíjací adaptér (5V/2A)
  • USB-C kábel
  • Ihla na otvorenie slotu pre nanoSIM a microSD kartu
  • Stručný návod v čínskom jazyku

Elegantný kov so známymi tvarmi

Xiaomi pred predstavením modelu Mi 5X nič neskrývalo a fanúšikovia tak už vďaka zverejneným fotografiám vopred vedeli, s akým dizajnom budú mať dočinenia. Napriek istej podobe s iPhone 7 Plus, respektíve OnePlus 5, som po každom uchopení Xiaomi Mi 5X cítil prémiové spracovanie, ktoré nie je pre strednú kategóriu smartfónov vždy typické. Celokovová konštrukcia dostala perfektné tvary a zaoblenia, ktoré dodávajú smartfónu istý šmrnc a eleganciu.

Zaoblené rohy obrazovky prechádzajú k bočným okrajom, ktoré majú blízko obrazovky mierne zrazené hrany. Ani tomuto detailu nezabudol výrobca venovať pozornosť, ktorej sa dočkala aj zadná stena. Jej jemný povrch je na dotyk veľmi príjemný a nezachytáva odtlačky prstov. Xiaomi musím pochváliť za dokonale zamaskované predely pre antény. Tie sa tiahnu popri hornej a dolnej hrane konštrukcie tak, že ich nie je skoro vôbec vidieť.

Medzi nimi výrobca veľmi vhodne umiestnil snímač odtlačkov prstov, na ktorý som mal ukazovákom stále pohodlný dosah. Veľkým prekvapením bola jeho presnosť a rýchlosť pri každom odomknutí. Nad ním nechýba stále obľúbenejší duálny fotoaparát, ktorý sa vyznačuje jednou špeciálnou vlastnosťou. Samozrejme sa nezabudlo ani na prisvetľovaciu LED diódu, ktorá sídli po jeho ľavici, ale rozsvecuje sa len v jednej, bielej farbe.

 

Tlačidlá ovládania hlasitosti a napájania si svoje miesto našli na pravom boku. Ľavá časť konštrukcie ukrýva slot pre karty nanoSIM a microSD kartu. Medzi bokmi s ladnými hranami nájdeme 5,5“ IPS displej s FullHD rozlíšením. Nad ním je už zabývaný reproduktor pre volania a potrebné snímače, vrátane selfie fotoaparátu.

Navigáciu v systéme Xiaomi vyriešilo pomocou kapacitných tlačidiel pod obrazovkou a spodnej časti nechýba nabíjací USB-C port. S ním po pravej strane susedí mriežka pre jeden reproduktor. Na opačnej strane si totiž miesto našiel 3,5 mm jack, ktorý sa o miesto delí s mikrofónom. Vrchná hrana nad obrazovkou skrýva infračervenú diódu alebo tzv. „IR blaster“ pre diaľkové ovládanie zariadení v domácnosti, vedľa ktorej je maličký otvor so sekundárnym mikrofónom. Xiaomi sa podarilo spracovať hliník s rozmermi 155,4 x 75,8 x 7,3 mm priam ukážkovo. Model Mi 5X je jednoducho dôkazom kvality v strednej triede a svojou podobou či mnohými inými aspektami volá po pozornosti záujemcov.

Obrazovka svojimi vlastnosťami nikoho neurazí

Výrobcovia sa pri návrhu ekonomicky výhodnejších smartfónov jednoducho nerozhodnú vložiť do modelu strednej triedy prémiový zobrazovací panel. Rovnaká situácia zasiahla aj Xiaomi Mi 5X. Mimo inej, známej výbavy prináša klasický 5,5“ IPS displej s FullHD rozlíšením, teda 1920 x 1080 pixelov. Žiadna exkluzívnejšia zmena sa teda nekoná, ale aj takáto klasika dokáže poskytnúť to, čo sa od nej očakáva. Znova sme sa tak dočkali príjemného zaoblenia rohov v 2,5D tvare.

Pozorovacie uhly tejto „päť a polky“ sú skutočne dobré a maximálny jas 450 nitov je dostatočný pre pohodlné používanie aj na priamom slnku. Počas používania v priestoroch s malým množstvom svetla či počas noci príde vhod nízky minimálny jas, ktorý mi nevypaľoval sietnicu oka ani v úplnej tme. Pozitív má obrazovka v Xiaomi Mi 5X viacero, no nájdu sa aj malé drobnosti, ktoré by mohli byť o čosi dokonalejšie. Príkladom je snímač pre automatickú reguláciu jasu obrazovky. Jeho fungovanie bolo spoľahlivé, ale občas znížil jas displeja viac ako by bolo vhodné.

Ako u iných modelov tohto výrobcu, tak aj v tomto kúsku nájdeme možnosti nastavenia sýtosti farieb a kontrastu. Chvályhodná je tiež snaha Xiaomi ochrániť zrak zákazníka v nočných hodinách, kedy je možné prezerať obsah na displeji v špeciálnom čítacom režime. Ten dokáže výrazne znížiť množstvo škodlivého modrého svetla. V Nastaveniach pod záložkou „Displej“ som si mohol túto užitočnú funkciu detailne prispôsobiť. Na výber bolo nepretržité fungovanie, ale aj plánovanie zapnutia podľa slnka či vlastné nastavenie času aktivácie zožltnutého displeja.

Procesor nemá s náročnejšími úlohami žiadny problém 

Nejeden fanúšik pred predstavením Mi 5X očakával príchod nového procesora Snapdragon 660, no nestalo sa tak. Výrobca sa predsa len rozhodol využiť skladové zásoby Qualcommu a tento model vybavil starším čipom Snapdragon 625 s 8 jadrami Cortex A53. Každé z nich tiká na frekvencii 2 GHz, a teda nejde o žiadny neschopný kus kremíka. S týmto procesorom model Mi 5X síce nemá toľko „koní pod kapotou“ ako napríklad Mi 6-ka, no svoju robotu zvláda na výbornú.

Milovníci vysokých benchmarkových čísel možno budú namietať, že necelých 64 000 bodov v Antutu je žalostne málo. Počas testovania sa však ukázalo, že skóre v Antutu nič neznamená a Xiaomi Mi 5X je neuveriteľne plynulý smartfón so slušným reálnym výkonom. Navyše, po aktualizácii na novú nadstavbu MIUI 9 smartfón chytil nový dych a je ešte živší a rýchlejší. K týmto vlastnostiam sa pridáva skvelý multitasking zo strany 4 GB operačnej pamäte RAM, ktorá aj v týchto dňoch nie je u podobných smartfónov ustáleným štandardom. Prepínanie medzi naposledy otvorenými aplikáciami prebiehalo hladko a rýchlo, pričom len zriedkavo sa mi stávalo, že sa niektorá z nich načítala odznova.

Vykresľovanie grafického obsahu Xiaomi zverilo do rúk čipu Adreno 506, ktorý som otestoval pri jednoduchších, ale aj náročnejších hrách. S prvou kategóriou nemal grafický akcelerátor žiadne problémy. Prepracovanejšie tituly taktiež zvládal prekvapivo dobre, takže na svoje si prídu aj náročnejší hráči. Smartfóny z produkcie mnohých výrobcov nemajú vo výbave pribalený slot pre microSD kartu, pretože väčšine používateľom jednoducho vystačí základná, vstavaná kapacita interného úložiska. To je v prípade tohto modelu Mi 5X vybavené veľkosťou 64 GB. Ak by však bol budúci majiteľ predsa len z tých náročnejších, má možnosť slot pre sekundárnu SIM kartu zameniť za microSD kartu do kapacity až 128 GB.

Počas testovania som si vystačil so základnou veľkosťou pamäte, ktorá žiaľ nenesie prívlastok „rýchla“. O úložisku typu UFS 2.0 alebo 2.1 ani chýru ani slychu. Rýchlosť zápisu tak činí zhruba 278 MB/s a čítanie dát 210 MB/s. V tejto cenovej kategórii je však eMMC 5.1 pamäť bežným štandardom v každom smartfóne. Poteší aj podpora OTG funkcionality, takže si k Mi 5X môžeš pokojne pripojiť aj myš, klávesnicu alebo externý USB kľúč.

MIUI 9 dáva smartfónu úplne nový dych

Smartfóny z výrobnej linky spoločnosti Xiaomi sa vyznačujú veľmi svižným a rýchlym systémom. K ešte väčšej dokonalosti sa približuje posledná verzia MIUI 9, ktorá do vienka dostala mnoho vylepšení. S novými funkciami a inteligentným využívaním výkonu procesora je používanie Xiaomi smartfónov odteraz ešte väčším zážitkom. Mnou testovaný model beží na poslednej verzii operačného systému Android 7.1.2 Nougat a ako jeden z prvých mohol privítať práve spomínanú nadstavbu MIUI 9. Zdrojom tohto bleskovo rýchleho systému nebol nik iný ako československá komunita Miuos.cz, ktorá odviedla skutočne skvelý kus práce. S ich pomocou som sa mohol zbaviť nepotrebných čínskych aplikácií a užívať si Mi 5X také, aké si ho praje každý fanúšik Xiaomi. MIUI 9 som si do smartfónu nainštaloval manuálne, keďže telefón od predajcu prichádza s čínskym MIUI 8.

Ohromná rýchlosť, efektivita, jednoduchosť a elegantné spracovanie. Týmito slovami by som mohol zhrnúť moje pocity z najnovšej grafickej nadstavby od Xiaomi. Zmeny sú ukryté v celom systéme. Už pri uzamykacej obrazovke som mohol pristupovať k novým skratkám niektorých aplikácií. Tie sú aktuálne predvolené „napevno“ a jedná sa zatiaľ len o skratku pre Svietidlo, aplikáciu Mi Home a Mi Remote. Používateľ po odomknutí smartfónu zistí, že grafická stránka systému sa príliš nezmenila a má pravdu. Pár zmien ale prinášajú niektoré ikony aplikácií, ktoré po zatvorení aplikácie ponúkajú krátku animáciu.

Notifikačná lišta taktiež neprináša závratné inovácie. Oproti predchádzajúcim verziám ale obsahuje viac skratiek aplikácií. To je možné pridať aj na domácej ploche, kde som si vedel zvoliť rozloženie mriežky obrazovky. Pri hľadaní tejto možnosti som narazil na nové kategorizovanie nastavení plochy, ktoré sú teraz efektívne rozdelené do troch častí: Tapeta, Widget a Nastavenia. Dosť ale bolo napínania a poďme sa pozrieť na funkciu, ktorej sme sa už nemohli dočkať dlhé mesiace. Privítaj možnosť „Rozdelenie obrazovky“ pre používanie 2 aplikácií súčasne, ktorú nájdeme v ponuke naposledy používaných aplikácií.

Vylepšení je v MIUI 9 skutočne neúrekom a optimalizácia systému skombinovaná s ďalšími úpravami robia túto nadstavbu skutočne bleskovo rýchlou, ako to tvrdilo Xiaomi pri jej premiére. Samotné vstavané aplikácie si taktiež priniesli so sebou pár zmien. Tie viditeľnejšie nájdeme napríklad v Optimalizácii či Galérii.

Potešia doplnkové aplikácie, ale aj OTA aktualizácie

Po skúmaní Nastavení a záložky Upozornenia som sa dopracoval aj k funkcii, ktorá konečne uprace nezaujímavé notifikácie. Tie je možné jednoduchým potiahnutím smerom vľavo označiť za „Nedôležité“, čím budú všetky otravné upozornenia rôznych aplikácií presmerované do osobitej skupiny. Toto rozhodnutie som mohol vrátiť späť rozbalením zabalených upozornení, kde sa po opätovnom potiahnutí prstom doľava a potvrdení v dialógovom okne vrátia upozornenia medzi „Dôležité“. Ovládanie zariadení v domácnostiach dnes skôr prebieha prostredníctvom aplikácií a cez Wi-Fi pripojenie, no Xiaomi v modeli Mi 5X dalo šancu aj staromódnejšiemu spôsobu. Je ním infračervená dióda, známa tiež ako IR Blaster, ktorý spolupracuje s aplikáciou Mi Remote. V nej je na výber ovládania širokého spektra elektroniky, od televízoru, cez klimatizáciu, fotoaparát, až po ohrievač vody či čističku vzduchu. Ponuka je pestrá a stačí si len vybrať.

K ďalším aplikáciám, ktoré môžu byť nápomocné, patrí FM Rádio, Kompas, Záznamník pre nahrávanie zvuku a o natáčanie obrazovky sa postará Nahrávanie. Skvelou novinkou je, že konečne môžu majitelia Xiaomi smartfónov s týždennou verziou od Miuios.cz využívať aj OTA aktualizácie, ktoré mnohým veľmi chýbali.

Rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov prstov

Naozaj veľkým plusom Xiaomi Mi 5X je jeho snímač odtlačkov prstov, ktorý ma prekvapil svojou rýchlosťou a presnosťou. Počas celého testovania som nemal absolútne žiaden problém s odomykaním, ktoré zvládal bravúrne. Jeho kvality sú skutočne výrazné a po priložení prsta sa smartfón odomkol okamžite.

Snímač si dokáže zapamätať 5 rôznych odtlačkov prstov, no kvôli jeho umiestneniu na zadnej strane som pravidelnejšie využíval iba 2 z nich. Okrem zámku displeja odtlačky môžu poslúžiť aj pri ochrane súkromia a ako zámok pre aplikácie.

Menšia batéria so slušnou výdržou

K primeranej výbave v danej cenovej kategórii, do ktorej Xiaomi Mi 5X spadá, môžeme priradiť tiež akumulátor s kapacitou 3080 mAh. Vzhľadom na veľkosť samotného tela a hrúbku konštrukcie mohla spoločnosť tých pár mAh ešte pridať. Vďaka hardvéru nenáročnému na spotrebu energie si táto novinka dokáže vystačiť s takto veľkou batériou aj niekoľko dní. Výdrž na jedno nabitie ale závisí od používateľa. Moje skromnejšie používanie tohto nováčika viedlo k viac ako 2-dňovej výdrži batérie a zahŕňalo komunikáciu cez sociálne siete, trocha hudby zo Spotify či hranie hier. Počas náročnejších podmienok som zasa nezabudol na YouTube videá, fotografovanie či navigáciu, ktorá dokáže z energie batérie ukrojiť pekné percento.

Aj s týmito bojovejšími podmienkami si smartfón poradil chvályhodne a na jedno nabitie vydržal viac ako 1 a pol dňa. Veľkú rolu v nižšej spotrebe zohráva skvelá optimalizáciu nového MIUI 9. Nabíjanie ale nebolo prechádzkou ružovou záhradou. Doplniť batérii šťavu z 15 % na 90 % trvalo približne 84 minút a zvyšných 10 % bolo doplnených o ďalších 28 minút.

Za takto dlhé časy môže neprítomnosť technológie rýchleho nabíjania. Xiaomi ale myslí na predĺženie výdrže batérie, a tak v som v Nastaveniach našiel režim pre nočné šetrenie energie. Štandardnou výbavou je však osobitý Šetriaci režim, ktorý v prípade potreby obmedzí využívanie náročných funkcií ako Wi-Fi, GPS či Bluetooth. Vo výdrži akumulátora Mi 5X neexceluje, no vzhľadom na množstvo „miliampérhodín“ si batéria s daným hardvérom rozumie veľmi dobre.

Duálny fotoaparát plný prekvapení

Dostávame sa k zrejme najočakávanejšej časti recenzie, nakoľko Xiaomi Mi 5X je vybavené hardvérovým prvkom od omnoho drahšej vlajkovej lode, Xiaomi Mi 6. Áno, reč je o zadnom duálnom fotoaparáte s rozlíšením 12 MPx pre oba snímače. Jeden z objektívov je však širokouhlý a disponuje clonou f/2.2, 1,45 µm veľkými pixelmi a ohniskovou vzdialenosťou 26 mm. Jeho partner teleobjektív využíva menšiu clonu f/2.6, 1.0 µm pixely a ohniskovú vzdialenosť 50 mm. Medzi ďalšie charakteristické vlastnosti tejto dvojice objektívov patrí PDAF zaostrovanie a 2-násobný optický zoom, ktorý spoľahlivo poslúži pri fotografovaní vzdialenejších objektov bez straty kvality.

Originál vs. HDR

[twenty20 img1=“91113″ img2=“91114″ offset=“0.5″]

Vďaka duálnemu fotoaparátu som mohol okúsiť funkciu Portrét, ktorá dokáže skvelo rozmazať pozadie za objektom a vytvoriť tak známy bokeh efekt. 

Originál vs. režim Portrét

[twenty20 img1=“91116″ img2=“91117″ offset=“0.5″]

Režim Portrét

Originál vs. 2-násobný optický zoom

[twenty20 img1=“91119″ img2=“91118″ offset=“0.5″]

2-násobný optický zoom

Kvalitou zachytených fotografií sa Xiaomi Mi 5X posúva na vyššiu úroveň, akú dosahujú jeho konkurenti strednej triedy. Zábery sú aj vďaka 4-osovej optickej stabilizácii dostatočne ostré a nechýba im ani poriadna paleta farieb. Denné podmienky s dostatkom svetla sú pre tento duálny fotoaparát priam ako stvorené. S HDR režimom som však niekedy len sťažka vedel spozorovať rozdiely oproti pôvodným fotkám. Z veľkej časti ale táto funkcia dokáže viditeľnejšie upraviť zábery. Počas dňa bolo ostrenie šošoviek rýchle, čo sa nedá povedať o záberoch zachytených v noci.

Pri nočných, respektíve zhoršených svetelných podmienkach snímky obsahujú veľké množstvo šumu a málo detailov či farieb. Pomocou môže byť prisvetľovacia LED dióda, ktorá dodá potrebné množstvo svetla. Isté zmeny na fotkách robí aj HDR režim, avšak s jeho využitím nočné snímky často strácajú farby. V noci to teda pri fotografovaní so Xiaomi Mi 5X nie je žiadna sláva. Podobné slová by vystihli aj predný 5 MPx selfie fotoaparát, no ten si dokáže s fotografiami poradiť vďaka špeciálnemu režimu Beautify 3.0, ktorý upraví a vylepší výsledné selfie snímky.

Originál vs. HDR

[twenty20 img1=“91127″ img2=“91128″ offset=“0.5″]

Viac fotografií v plnej kvalite nájdeš na tomto odkaze

Natáčanie videí prinieslo kontroverzné výsledky. Kvalita 4K a FullHD rozlíšenia hovorí sama za seba, ale samotný obraz sa počas chôdze dokáže niekedy pekne roztriasť. Zaostrovanie nebolo vždy dostatočne rýchle, čo miestami viedlo k rozostreným záberom. O čosi lepšie už dopadlo zaznamenávanie z jedného miesta, kedy bolo video na celkom slušnej úrovni a zaostrovanie pomerne rýchle. S klesajúcou svetelnosťou okolia sa na záberoch objavuje výrazný šum a ostrenie objektívov je výrazne pomalšie.

Ako testovanie pokračovalo, tak sa pri prehrávaní videí objavilo nečakané, negatívne prekvapenie. Zaskočila ma totiž kvalita nahrávaného zvuku. V tichom prostredí dokážu mikrofóny zachytiť dobrý zvuk aj z väčšej vzdialenosti. Počas premávky v meste je kvalita úplne niekde inde a zmes vychádzajúceho zvuku je dosť nekvalitná. S týmto problémom sa však potýkajú aj omnoho drahšie čínske smartfóny. V prípade Mi 5X sa zrejme sa jedná o softvérovú chybu, ktorú môžu odstrániť ďalšie aktualizácie. Aj takýto nedostatok však dokáže ubrať na celkovom dojme z používania.

Rýchle LTE so známym nedostatkom a presné GPS

Xiaomi nie je z tých výrobcov, ktorí by vo svojich smartfónoch striktne trvali na podpore všetkých pásiem operátorov. Bohužiaľ sa tak stalo aj pri modeli Mi 5X, ktorého slušnú výbavu mierne zahanbuje neúplná podpora LTE sietí. Spoľahlivo som sa vedel do 4G siete 4ky pripojiť najmä v miestach pokrytých viacerými frekvenciami, ktoré toto Xiaomi podporuje. Občas som sa však počas testovania stretol aj s výpadkami signálu, ktorý bol nejakú tú chvíľu nedostupný. Odstávky boli iba veľmi zriedkavé.

Potešením pre mňa bola kvalita GPS modulu, ktorý je v Xiaomi Mi 5X skutočne presný, o čom ma presvedčil test v aplikácii MyTrack. Smartfón bol pod holým nebom nehybne položený približne 30 minút a za ten čas sa virtuálne pohol iba o 2 m. Inakšia situácia už ale bola pri kopírovaní trasy zaznamenávanej aplikáciou Endomondo. Počas prechádzky sa GPS v niektorých chvíľach od presnej polohy výraznejšie vychýlilo, no neskôr sa navigácia uvedomila. O svojej spoľahlivosti ma Xiaomi Mi 5X presvedčilo aj v ďalšom testovaní aplikáciou GPS Test a GPS Status. Fix zariadenia prebehol do pár sekúnd a využívaná bola drvivá väčšina zachytených satelitov.

Bonusom výbavy konektivity je tiež dvojpásmové Wi-Fi pripojenie, Bluetooth technológia vo verzii 4.2 či prítomnosť dvoch slotov pre nanoSIM karty. Jedno miesto je však rezervované aj pre microSD pamäťovú kartu. Celkovo je na tom Xiaomi Mi 5X s výbavou konektivity na veľmi dobrej úrovni a v presnosti GPS predbieha mnohých rivalov. Jedinou chybičkou krásy, ktorú výrobca neustále opakuje, je práve neprítomnosť 800 MHz pásma. Aj na tento problém už ale existuje riešenie, ktorým je nedávno predstavený smartfón Xiaomi Mi A1 s kompletnou podporou LTE sietí.

Silný zvuk prináša 10V zosilňovač

Počas predstavenia Xiaomi Mi 5X výrobca nezabudol vychváliť kvalitný zosilňovač, ktorý má zlepšiť reprodukciu hudby a skutočne sa mu to darí. Prehrávanie pesničiek prinieslo príjemné prekvapenie. Reproduktor zvláda dobre podať nielen vyššie, ale aj hlbšie tóny, ktoré znejú kvalitne pri primeranej hlasitosti. Rovnako dobré pocity som mal aj z počúvania zvuku cez 3,5 mm jack so slúchadlami Xiaomi Piston Pro, ktoré v spojení s úpravami ekvalizéru a režimom Dirac HD Sound produkovali naozaj skvelý zvuk.

S novým MIUI 9 prišli aj malé úpravy do aplikácie Galéria, ktorá je stále rovnako dobre prehľadná, ale v Albumoch odteraz dokáže kategorizovať fotografie do záložiek Ľudia, Miesta a Značky. Zaujímavosťou pre používateľov je možnosť prihlásiť sa v Nastaveniach do programu MIUI Lab, kde sa dajú detailne nastaviť akcie pre snímky v úložisku MiCloud.

Xiaomi Mi 5X svojimi schopnosťami poteší široké spektrum používateľov

Veľa fanúšikov Xiaomi smartfónov sa začína ozývať na adresu výrobcu, ktorý podľa nich produkuje zbytočné množstvo rôznych modelov s podobnou výbavou. Na prvý pohľad sa môže zdať, že Xiaomi Mi 5X má so súrodencami strednej triedy veľa podobných čŕt, no počas testovania ma presvedčilo o svojich jedinečných pozitívach. Testovanie sa však nezaobišlo bez drobných nedostatkov, z ktorých najväčším bola jednoznačne kvalita nahrávaného zvuku počas natáčania videí. Niekomu tiež môže prekážať tiež absencia 800 MHz frekvencie, ale popravde sa s tým dá žiť.

Xiaomi Mi 5X
Zobraziť celú galériu (103)
Kristián Hrušovský / FonTech

Zobraziť cenu Xiaomi Mi 5X
Dodanie bez DPH (EU Express)

Fantastická nadstavba MIUI 9 v spojení s dostatočne výkonným hardvérom dokáže odviesť naozaj skvelú prácu. Spolu s kvalitnou konštrukciou a prémiovým duálnym fotoaparátom som tak nemal pocit, že v rukách po celý čas držím smartfón len za skvelých 205 €. Práve toľko totiž v čase testovania stála verzia so 4 GB RAM a 64 GB interným úložiskom, ktorú som mal k dispozícii. Na trhu je však dostupná aj lacnejšia 32 GB verzia za ešte lepšiu cenu 180 €. Čerešničkou na torte je expresná doprava, ktorá prebieha bez akýchkoľvek dodatočných poplatkov. Za tento skvelý peniaz tak zákazník dostane jedinečný Xiaomi smartfón, ktorý sa rozhodne vo svojom segmente preslávi kvalitou fotografií na úrovni omnoho drahších kúskov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP