Už dlhšiu dobu je známe, že Japonsko trápia problémy s klesajúcou pôrodnosťou, no úmrtia starej generácie pribúdajú. Dôvodom tejto situácie je nezáujem ľudí o vzťahy a mnohokrát dajú prednosť skôr technologickým priateľom. Gatebox je jedným z takýchto unikátnych zariadení, no zároveň môže sociálne a sexuálne životy tamojších obyvateľov ešte viac zhoršiť.

Problémy s kresajúcim počtom sobášov a pôrodnosti v krajine vychádzajúceho slnka nie sú žiadnou novinkou. Podľa niekoľkých výskumov žije v Japonsku až 70 % nezadaných mužov a 60 % slobodných žien. Nikto z nich pritom nehľadá žiaden vzťah, no to neznamená, že vo svojom živote neuvítajú napríklad virtuálneho priateľa či priateľku. Zlá situácia s klesajúcim počtom obyvateľov a rýchlym vývojom technológií však vyústila do niečo ešte šialenejšieho. Virtuálni asistenti dokážu ľuďom pomáhať v ich každodennom živote, no Gatebox môže ešte viac ovplyvniť už tak chabé sociálne a sexuálne vzťahy Japoncov.


zdroj fotografie: Vinclu

Nejde pritom o bežného digitálneho pomocníka, ale o „krabicu“ s virtuálnou kamarátkou. Táto animovaná postavička s umelou inteligenciou žije svoj virtuálny život v tomto Gateboxe. Jej úlohou nie je len pomáhať majiteľovi s každodennými úlohami. Zároveň mu totiž má robiť aj spoločníčku, ktorá ho doma privíta napríklad po ťažkom dni v práci. Viac o tejto nevšednej novinke z ďalekého východu sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch.

Za vývojom Gateboxu stojí spoločnosť Vinclu.

zdroj fotografie: Vinclu

Box o veľkosti približne 20 x 28 cm dostal svoje rozmery zámerne. Výrobca ho tak skonštruoval z jednoduchého dôvodu, a to preto, aby si mohol zákazník svoju spoločníčku pokojne posadiť vedľa seba.

Gatebox je podobný digitálnemu asistentovi Echod od Amazonu. Ide o zariadenie s mikrofónom a kamerou, pričom dokáže snímať obraz a zaznamenávať hlas používateľa.

zdroj fotografie: Vinclu

Tento domáci digitálny asistent zatiaľ komunikuje iba v japončine, no výrobca už pracuje aj na pridaní ďalších jazykov. Predobjednávky sú dostupné aj pre záujemcov v USA, takže môžeme predpokladať, že ďalším podporovaným jazykom bude angličtina.

Podobnosť s asistentom Echo je tiež vo funkciách. Gatebox dokáže automatizovať domácnosť rôznymi spôsobmi. Majiteľovi môže pri príchode domov rozsvietiť svetlá alebo ho zobudiť ráno do práce.

zdroj fotografie: Vinclu

Najväčším trhákom tohto zariadenia nie sú žiadne automatizované funkcie, ale inteligentná virtuálna spoločníčka, ktorá „žije“ vnútri za sklenenou stenou.

zdroj fotografie: Vinclu

Výrobca jej dal meno Azuma Hikari.

zdroj fotografie: Vinclu

Nenechaj si ujsť
Toto je najlepší gadget, aký môžeš mať vo svojom aute. Pozri si dôvody, ktoré ťa určite presvedčia
Úlohu digitálneho asistenta má zvládať na výbornú, no Hikari je tiež akousi spoločníčkou.

zdroj fotografie: Vinclu

Spoločnosť stojaca za vývojom Gateboxu svoje úmysly neskrýva.

zdroj fotografie: Vinclu

Vyjadrenie výrobcu na oficiálnej stránke znie po preklade približne takto: „Dôvodom vytvorenia Gateboxu nie je hľadanie zábavy či pohodlia. Chceme, aby boli animované postavy súčasťou každodenného života a trávili s nami náš voľný čas.

Miesto zdokonaľovania procesov automatizácie domácnosti sa spoločnosť Vinclu zamerala na jej vyplnenie virtuálnymi postavičkami.

zdroj fotografie: Vinclu

Tých je na výber skutočne neúrekom, no kto by si už len prial virtuálnu rybičku, ktorá konzumuje zemiakové lupienky a prelietava cez obývačku?

Hlas postavičky bol spracovaný tak, aby vyznel priateľsky a nielen ako niečo, čo vydáva bežný digitálny asistent.

zdroj fotografie: Vinclu

Azuma Hikari dokáže pri rannom vstávaní informovať o predpovedi počasia aj takouto skvelou vizualizáciou.

zdroj fotografie: Vinclu

Nenechaj si ujsť
Noviniek od Xiaomi nikdy nie je dosť. Prichádza s reproduktorom s umelou inteligenciou a čoskoro do predaja vypustí exkluzívnu verziu Xiaomi Mi6
V prezentačnom videu je Azuma znázornená ako prirodzená a priateľská postavička, ktorá má byť nesexuálnym a virtuálnym životným partnerom používateľa.

zdroj fotografie: Vinclu

Dokonca píše cez deň SMS správy a zaujíma sa o svojho reálneho partnera, teda majiteľa Gateboxu.

zdroj fotografie: Vinclu

Správy sú niekedy naozaj sugestívne.

zdroj fotografie: Vinclu

Inokedy svoje pocity vyjadrí na rovinu.

zdroj fotografie: Vinclu

Video označuje Azumu ako vášnivú virtuálnu partnerku, ktorá do noci čaká na príchod svojho majiteľa z práce.

zdroj fotografie: Vinclu

Nenechaj si ujsť
Elon Musk varuje: Je tu niečo, čoho by sme sa mali báť viac ako Severnej Kórei
Taktiež dbá na správne sedenie na pohovke pri sledovaní televízie.

zdroj fotografie: Vinclu

Tomu neuveríš! Dokonca má aj svoje vlastné kreslo a hrnček.

zdroj fotografie: Vinclu

Vinclu začne predobjednávky doručovať už o krátky čas. Ak by si náhodou chcel jednu virtuálnu kamarátku z Japonska objednať aj ty, môžeš tak urobiť na oficiálnej stránke. Stačí mať nazvyš „len“ zhruba 2 120 €.

Možnosti objednávky sú rozdelené pre zákazníkov v USA a v Japonsku. Na prvé dodávky objednávok si však zákazníci musia počkať približne až do decembra tohto roka.

Kreatívnosť a spôsob využitia technológií je v Japonsku tak unikátny, že mnohí ani nedokážu prísť na to, ako mohli niečo také stvoriť. Samozrejme, pre osamelých ľudí môže byť takáto animovaná postavička s umelou inteligenciou príjemnou zmenou. Situáciu s klesajúcim počtom obyvateľov však vyriešiť nedokáže. Skôr ju naopak môže zhoršiť, pretože majitelia týchto Gateboxov sa zrejme ešte viac izolujú pred reálnym svetom. Je podľa teba virtuálna spoločníčka Azuma Hikari tým správnym zariadením pre Japoncov?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú