Na Slovensku žije mnoho šikovných a nadaných študentov. Tí sa svojimi vedomosťami dokážu pretlačiť až do zahraničia na rôzne svetové súťaže, akou je napríklad aj Synchro University Challenge. Odtiaľ si tím študentov zo Slovenskej technickej univerzity odniesol prvé miesto so svojim jedinečným softvérom zameraným na bezpečnosť v stavebníctve.

Súťaž Synchro University Challenge už štvrtý rok organizovala firma Synchro Software a zúčastnilo sa jej až 100 študentov zo 14 univerzít z celého sveta. Víťazný tím našich študentov riešil otázku bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci na stavenisku. Prostredníctvom softvéru Synchro navrhli 3D BIM model hrubej stavby s bezpečnostnými prvkami. Tím tvorili dvaja študenti, Pavol Mayer a Dávid Sándor, pod vedením pedagóga Tomáša Funtíka. Na otázku bezpečnosti práce sa Pavol Mayer vyjadril takto:

Bezpečnosť pri práci je podľa nás najdôležitejšia vec pri výstavbe. Aký význam má, ak sa postaví najkrajšia, najvyššia, alebo najkvalitnejšia stavba, prípadne sa na nej skvelo zarobí, alebo sa postaví za rekordný čas, ak sa z nej niekomu nevráti domov otec, manžel či syn?“

zdroj fotografie: Screenshot/Palino/Youtube

Bezpečnostné prvky modelu stavby museli študenti najprv vytvoriť pomocou softvéru a následne ich pridať do knižnice BIM výrobkov, ktorá neobsahuje napríklad zábradlia či pracovné plošiny, aby ich neskôr mohli využiť v hrubej stavby. Následne však vytvorili postupnosť krokov osádzania týchto prvkov, aby tak nenavrhli v praxi nerealizovateľné riešenie. Z toho dôvodu sa vybrali priamo aj na stavbu, kde im odborníci zo spoločnosti Skanska a.s. podali pomocnú ruku. Študenti tiež vytvorili cenové rozvrhy jednotlivých položiek.

zdroj fotografie: Imgur

Nenechaj si ujsť
Nesmierny úspech pre našu krajinu! Elon Musk si vybral Slováka ako šéfa pre vývoj autopilota Tesly

S takýmto návrhom dokáže manažér stavebnej firmy presne určiť cenu práce a materiálov, no aj to, v ktorý deň sa bude daná konštrukcia stavať a aká firma to bude mať na starosti. Svoj nápad však rozšírili o prostredie virtuálnej reality. Tá môže byť využitá napríklad pri školeniach o BOZP či analýze procesov a chýb projektu. S touto možnosťou si tak môže simuláciu vo virtuálnej realite pozrieť na YouTube každý, kto vlastní virtuálne okuliare pre smartfóny.

Veľký úspech slovenských študentov prispel k rozvoju digitalizácie stavebníctva, no naša krajina stále zaostáva napríklad za Českom či Nemeckom, kde sa pomocou BIM realizuje množstvo projektov. Vedúci projektu, Tomáš Funtík, na túto tému reagoval: „Veríme, že vďaka tomuto víťazstvu a jeho medializácii sa nám podarí slovenské stavebníctvo trochu prebudiť a prispieť k digitalizácii.“ Títo študenti sa súťaže Synchro University Challenge zúčastnili aj v minulom roku, kedy sa rovnako dostali medzi finalistov. Simuláciu víťazného projektu si môžeš pozrieť na priloženom videu.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP