Prach a špina dokážu počítač poškodiť, upchať vetracie otvory a vo výsledku znížiť jeho výkon či ovplyniť celkové fungovanie. Nezáleží na tom, ako veľmi sa snažíš udržiavať svoj počítač čistý. Častice prachu sa dokážu usadiť aj v tých najmenších štrbinách. Nenechaj si teda ujsť nasledujúcich 6 tipov. 

Čistenie obrazovky

Utierka zdroj fotografie: Pixabay

Pre tento účel používatelia často využívajú nevhodnú tkaninu či papierové utierky. Tie síce dokážu obrazovku vyčistiť, no prachové častice sa v nich nezachytia a veľké množstvo z nich tak skončí na klávesnici. Zároveň však papierové utieky či nejaké handry za sebou zanechávajú na obrazovke škrvny, ale aj malé škrabance. Ideálnym prostriedkom na vyčistenie obrazovky je utierka z mikrovlákna, ktorá dokáže prachové častice zachytiť a nezanecháva za sebou škvrny a škrabance.

Odstránenie nečistôt

Ocot
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Trápi ťa prehrievanie počítača? Vyriešiť to môžeš aj takýmto bizarným spôsobom

Okrem prachu sú ďalším nepriateľom počítačov rôzne škvrny a nečistoty, ktoré sa neraz odstraňujú pomerne ťažko. Pre odstránenie týchto nečistôt je však absolútne nevhodné použitie akýchkoľvek prostriedkov obsahujúcich alkohol, čpavok či acetón. Tieto látky by totiž mohli nadobro zmyť farbu klávesov alebo poškodiť obrazovku. Škvrny najlepšie odstrániš bielym octom zmiešaným s vodou v rovnakom pomere. Potom navlhčenou utierkou môžeš jednoducho vyčistiť všetky nečistoty.

Skoncuj so škrabancami na obrazovke

Zubná pasta
zdroj fotografie: Pixabay

Aj škrabance na tvojom disleji môžu byť minulosťou vďaka pár jednoduchým krokom. V tejto časti budeš potrebovať zubnú pastu a utierku z mikrovlákna. Uisti sa však, že zubná pasta neobsahuje abrazívum či bieliace látky, ktoré môžu obrazovku ešte viac poškodiť. Ak máš tú správnu zubnú pastu, nanes ju na škrabanec, ktorý chceš odstrániť. Nechaj pastu vyschnúť a následne ju zotri navlhčenou utierkou z mikrovlákna.

Vyfukovanie prachu

Fén
zdroj fotografie: Pixabay

O tom, že prach sa usadí v úplne každej časti tvojho počítača ti zrejme nemusíme hovoriť. Týchto častíc sa však môžeš zbaviť pomerne jednoducho. Najprv je však potrebné celý počítač vypnúť a odpojiť všetky káble. Na vyfukovanie prachu zo štrbín je vhodný stlačený vzduch, no postačí aj obyčajný fén. Pokiaľ chceš prach odstrániť aj zo skrine počítača, nezabudni demontovať bočnú časť. Pri vyfukovaní prachu ale musíš používať iba studený vzduch, keďže teplom by sa mohli niektoré komponenty poškodiť.

Vyžeň prach zo všetkých štrbín

Injekčná striekačka
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Spadol ti telefón do vody? Týchto 7 tipov ti ho môže pomôcť zachrániť

Ak sa ti fénom či stlačeným vzduchom nepodarilo odstrániť úplne všetok prach, tak prichádza rad na injekčnú striekačku. Pomocou tohto jednoduchého nástroja jednoducho vyfúkneš prach naozaj z každej štrbiny. Pri výbere injekčnej striekačky siahni po tej s väčším objemom, ktorá dokáže vytvoriť dostatočne silný prúd vzduchu. Prach je možné z počítača či klávesnice odstrániť aj bežným vysávačom. Pritom si ale daj pozor, aby si nepoškodil komponenty v skrini počítača.

Čistenie klávesnice a myši 

Klávesnica
zdroj fotografie: Pexels

Pri kompletnom čistení počítača či notebooku nezabudni venovať pozornosť aj klávesnici a myši. V tomto kroku budeš znova potrebovať zriedený biely ocot s vodou v rovnakom pomere a utierku z mikrovlákna. Aby si odstránil prach aj z medzier medzi klávesami, budeš potrebovať nejaký tenký nástroj. Jeho okraje zabaľ do navlhčenej utierky, ktorou vyčistíš aj malé štrbiny bez toho, aby si musel demontovať všetky klávesy.

prachzdroj fotografie: Screenshot/Vucko100/YouTube

Počítače a notebooky sú s nami už desaťročia. Vďaka nim si uľahčujeme každodenný život a ich úloha v modernom svete je nenahraditeľná. Svojim výkonom dokážu spracovať obrovské množstvo dát, pomáhajú nám vytvárať softvér a vo voľnom čase si na nich môžeme zahrať aj rôzne hry či pozrieť film. Na oplátku sa o tieto zariadenia ale treba občas aj postarať, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu hardvérových komponentov. Využil si niektorý z našich tipov alebo poznáš iné spôsoby ako vyčistiť počítač? Podeľ sa so svojimi „zlepšovákmi“ v komentároch.

Čítajte viac z kategórie: Zariadenia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP