V dnešnej ponuke výrobcov smartfónov existuje veľké množstvo najrôznejších modelov. Niektoré dokonca ponúkajú aj odolnosť voči vode. Čo ale treba robiť, ak tvoj smartfón nie je vodeodolný a omylom ti spadol do vody? 

V týchto prípadoch ide doslova o nočnú moru majiteľov zariadení bez certifikácie, ktorá by zaručovala vodeodolnosť. Mnohým sa už niekedy podarilo „utopiť“ svoj obľúbený smartfón, či už počas sviatkov Veľkej noci, alebo pri letnom osviežení v bazéne. Bohužiaľ, ak takýto model nie je vodeodolný, záruku nie je možné uplatniť. My však máme pre teba dobré správy, pretože aj keď ti smartfón spadne do vody, tak ešte naozaj nič nie je stratené. Následujúcich 7 rád má tak cenu zlata.

Vyber svoj smartfón z vody čo najskôr

Smartfón vo vodezdroj fotografie: Screenshot/JA Creations/YouTube

Vieme, že táto rada znie ako samozrejmosť, no aj keď si možno myslíš, že život tvojho smartfónu je nenávratne preč, ešte nič nie je stratené. Každá sekunda, o ktorú bude telefón dlhšie pod vodou, len odďaľuje šance na jeho záchranu.

Po vytiahnutí z vody ho musíš vypnúť

Turn Off
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
7 netradičných spôsobov použitia tvojho smartfónu, ktoré si ešte zaručene nevyskúšal

Množstvo smartfónov, ktoré nie sú odolné voči vode, sa po páde do tejto tekutiny automaticky vypne, aby sa predišlo skratu. Ten by nadobro „zabil“ všetku elektroniku vo vnútri. Ak je tvoj telefón pod vodou a nevypol sa sám, neváhaj a po vytiahnutí ho čo najskôr vypni, aby si zabránil spomínanému skratu.

Ak máš možnosť, vytiahni z „utopeného“ telefónu batériu

LG G5 batériazdroj fotografie: Screenshot/PhoneArena/YouTube

Dnes existuje len zopár modelov, ktoré majú vymeniteľnú batériu. Ak si majiteľom jedného z nich a stane sa ti takáto nepríjemnosť, rozhodne vyber zo zariadenia akumulátor, a to čo najskôr. Predídeš tým ďalšiemu poškodeniu, nakoľko batéria už nebude do obvodu dodávať elektrickú energiu.

Vyber SIM kartu a všetky ďalšie periférne zariadenia

OnePlus X
zdroj fotografie: Pexels

Nenechaj si ujsť
Tieto číselné kódy zobrazia tajné funkcie tvojho smartfónu

Každý majiteľ „utopeného“ smartfónu chce po tejto nehode zachrániť všetky dôležité dáta. Nezabudni preto vytiahnuť zo slotu pamäťovú kartu, SIM kartu alebo iné doplnky, ktoré sú v zariadení zapojené. Následne môžeš tieto priestory vyčistiť suchou utierkou. Odporúča sa použiť utierku z mikrovlákien alebo uterák. Papier nie je na odsatie vody vhodný, nakoľko môže tieto medzery upchať.

Vlož zariadenie do vákuového obalu

zdroj fotografie: Blitzwolf

Vo vákuu odstrániš vodu zo všetkých štrbín tvojho smartfónu, a to aj z miest, na ktoré by si sa s utierkou nedostal. Vákuový efekt vytvoríš po vložení zariadenia do plastového vrecúška a následným odsatím všetkého vzduchu. Chvíľu to síce potrvá, no voda by sa mala zo všetkých medzier pomaly dostať von.

Smartfón vysušíš aj v miske s ryžou alebo v inom absorpčnom materiáli

smartfon v ryžizdroj fotografie: Screenshot/NerdAlert/YouTube

Vysušenie mokrého smartfónu v miske s ryžou síce znie ako mýtus, no je to skutočne účinná metóda. Aj keď sa môže zdať, že je telefón suchý, tak v jeho útrobách stále ostali čiastočky vody. Na odstránenie vlhkosti spoľahlivo poslúži miska s neuvarenou ryžou, do ktorej položíš zariadenie na približne 2 dni. Pokiaľ nechceš míňať ryžu, môžeš využiť aj iný prostriedok. Vlhkosť skvelo absorbujú aj podstielky pre mačky či silikónové sáčky, ktoré nájdeš v krabici od nových topánok.

Po splnení týchto krokov skús svoj smartfón zapnúť

zdroj fotografie: Kristián Hrušovský / FonTech

Nenechaj si ujsť
8 funkcií Androidu, o ktorých väčšina používateľov nevie

Odborníci síce tvrdia, že možnosti na poškodenie smartfónu po páde do vody sú vysoké, no aj napriek tomu sa niekedy zariadenia podarí včas zachrániť. Musíš mu dopriať dostatok času na vysušenie a odstránenie vlhkosti. Ak sa ti tieto úlohy podarilo splniť, je čas, aby si ho skúsil zapnúť. Nezabudni ale, že vo vnútri sa nesmie nachádzať ani kvapka vody, pretože práve tá by mohla smartfón úplne zničiť.

iPhone
zdroj fotografie: Pixabay

Bohužiaľ, niekedy sa stretávame aj s takýmito nepríjemnými situáciami, medzi ktoré patrí práve pád smartfónov do vody. Aj keď mnohí v tej chvíli dostávame slabší „infarkt“, tak rozhodne netreba ihneď panikáriť. Šance na záchranu sú reálne, avšak najprv je potrebné splniť predchádzajúce rady. Niekedy sa však stane, že sa zariadenie jednoducho nepodarí vrátiť späť k životu a my sa tak musíme rozhodnúť pre kúpu nového, možno aj vodeodolného nástupcu. Podarilo sa ti niekedy „utopiť“ smartfón vo vode? Ako si postupoval pri jeho záchrane a či bola úspešná nám môžeš napísať priamo do komentárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú