[Exkluzívne] Recenzia | LeTV One: „Bezrámikový“ super smartfón s prijateľnou cenou
GSM (2G): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
HSDPA (3G): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
LTE (4G) pásma: B1 (2100 MHz), B3 (1800 MHz), B7 (2600 MHz)
147.80 x 74.20 x 9.5 mm, 170 gramov
5.5″, kapacitná IPS LCD obrazovka s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, Multitouch, 401 ppi, Gorilla Glass 3
MediaTek Helio X10
Osemjadrový, takt 2.2 GHz, jadrá Cortex-A53
PowerVR G6200 GPU
3 GB, LPDDR3
Android 5.0 (Lollipop), eUI 5
16 / 32 / 64 GB (v prípade 16 GB pre používateľa dostupných 11,15 GB)
Zadný: 13 MPx Sony IMX214 snímač, svetelnosť f/2.0, OIS, dvojitý LED blesk, autofocus, detekcia tváre, HDR
Predný: 5 MPx (1080p nahrávanie videa pri 30fps)
Video kamera: 4K (2160p) pri 30 fps, 1080p pri 60 fps, 720p slowmotion video pri 120 fps
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Bluetooth 4.0, USB Type-C (OTG & MHL), GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack, infraport
3000 mAh
Minimalizácia aplikácií, multitasking, akcelerometer, informačná dióda, kompas, gyroskop, proximity senzor, Dual SIM 4G (microSIM)
+Perfektné konštrukčné spracovanie
+Vydarený dizajn
+Nádherný displej
+Kvalitný zvukový výstup
+Pomer cena / výkon
-Slabšia výdrž batérie
-Chýba podpora 800 MHz pásma 4G
-Oficiálny systém bez slovenského jazyka
LeTV, u nás úplne neznáma čínska spoločnosť, ktorá v Číne ponúka streamovacie služby podobné americkému Netflix, tento rok vstúpila aj do mobilného biznisu a na svet priniesla hneď tri smartfóny. Mnohí nové LeTV smartfóny nazývajú ako supersmartfóny. Trio nových smartfónov totižto prináša „bezrámikové“ displeje, nový USB Type-C a nadupaný hardvér, ktorý je vyšperkovaný naozaj nízkou cenou.
K nám do redakcie teraz zavítal „najzákladnejší“ model z tejto trojice, LeTV One alebo tiež LeTV X600. Papierové špecifikácie LeTV One vyzerajú skvele, no ako si tento supersmartfón počína v realite, to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch našej recenzie, ktorá je zároveň prvou slovenskou recenziou na tento smartfón.
Balenie
V cene aj ochranný kryt
LeTV One prichádza v krabičke s veľmi jednoduchým dizajnom, ktorá veľmi nezaujme. Zaujme však jej vnútro. Po otvorení sa nám ihneď naskytá pohľad na smartfón s, na prvý pohľad, nulovými rámikmi. V balení potom nájdeme nabíjačku s čínskou koncovkou, USB kábel, spinku na vytiahnutie šuplíka pre SIM karty a tiež ochranný kryt, ktorý je príjemným bonusom. Fóliu na displej či slúchadlá tu bohužiaľ nenájdeme. Nižšie si môžete pozrieť aj moje prvé unboxing video.
Konštrukcia a dizajn
Plastovo-kovový unibody dizajn
Celková kvalita konštrukcie a jej spracovania je na naozaj špičkovej úrovni. Zariadenie veľmi dobre padne do ruky aj napriek tomu, že má 5,5“ displej. K pohodlnému používaniu smartfónu prispieva aj jeho zaoblená zadná strana, ktorá je z plastu a kryt sa bohužiaľ nedá odnímať. Plast na zadnej strane je lesklý a vďaka bielej farbe nie sú na ňom veľmi vidieť odtlačky. Ako to však býva, lesklý plast je náchylný na škrabance a preto odporúčam hneď po vybalení nasadiť pribalený ochranný kryt. Konštrukcia je veľmi pevná a pri používaní nič nepuká a nevŕzga. Pevnosť konštrukcie zabezpečuje kovové šasi a celé zariadenie tak lemuje kovový rámik.
Rozmery smartfónu sú 147.80 x 74.20 x 9.5 mm a váha sa zastavila na 170 gramoch. Na prednej strane sa pýši „bezrámikový“ displej s veľkosťou 5,5“. Nad ním nájdeme senzor pre automatickú reguláciu jasu, primárny reproduktor pre hovory a prednú 5 MPx kameru. Pod displejom sa nachádza trojica kapacitných podsvietených tlačidiel, ktoré ale cez deň vôbec nevidno, no na usporiadanie tlačidiel si ihneď zvyknete. Displej je tiež chránený sklom Gorilla Glass 3 a ani po takmer dvojtýždňovom používaní som si nevšimol žiadne škrabance.
Bočné kovové rámiky sú na pravej strane osadené tlačidlom zapnutia/vypnutia zariadenia a šuplíkom pre dvojicu microSIM kariet. Ľavá strana obsahuje dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti a tiež „stlmovacie“ tlačidlo, ktorým prepnutím zablokujete pridávanie či uberanie hlasitosti, resp. hlasitosť zostane na jednej úrovni. Podobné tlačidlo môžeme poznať z iPhonov od Apple, ktoré stlmí všetky zvuky, no v tomto prípade funguje odlišne. Prejdením na hornú stranu vidíme 3,5 mm audio jack a infraport pre ovládanie domácich spotrebičov. Spodná strana integruje nový USB Type-C konektor a dvojicu mriežok tváriacich sa ako reproduktory, no v skutočnosti je reproduktor len na pravej mriežke.
Zaoblená zadná strana obsahuje šošovku 13 MPx fotoaparátu spolu s duálnym LED bleskom a logom výrobcu.
Displej
“Bezrámikový“ displej s nádhernými farbami
Nové LeTV smartfóny boli pri predstavení propagované ako bezrámikové, no v skutočnosti to tak celkom nie je, teda aspoň v prípade LeTV One. Rámik z bočných strán nie je vidieť len pri zhasnutom displeji, no po jeho rozsvietení sa objaví pomerne široký rámik. Displej má uhlopriečku 5,5“ a rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov, ktoré na takto veľkom displeji tvorí hustotu pixelov 401 ppi. Displej používa IPS technológiu, vďaka čomu sú jeho farby reálne.
Farebné podanie displeja je priam excelentné a LeTV One má jeden z najkrajších displejov, aký som mal kedy možnosť vidieť. Výborné sú aj jeho pozorovacie uhly. Displej má tiež skvele vyváženú maximálnu a minimálnu hodnotu jasu. Pri používaní smartfónu v noci vám tak telefón „nebliští“ do očí a počas slnečného dňa je displej pekne vidieť.
Výrobca do nastavení smartfónu integroval aj možnosť úpravy teploty farieb a k dispozícii sú 4 prednastavené režimy. K dispozícii je aj funkcia nazvaná „Lepšie zobrazenie videa“, ktorá inteligentne upraví saturáciu a najmä plynulosť videí. S touto funkciou sú prehrávané videá na smartfóne naozaj veľmi plynulé, aj keď sú natočené pri snímkovacej frekvencii 30 fps. Na displeji je tak radosť pozerať filmy.
Výkon a pamäť
Helio X10 s poriadnym výkonom
LeTV One, ako poriadna vlajková loď, prichádza aj s poriadnym výkonom. O ten sa stará nový MediaTek Helio X10 procesor, ktorý má osem jadier s taktom 2,2 GHz. Samozrejmosťou je 64-bitová architektúra a jadrá typu Cortex-A53. Procesoru sekunduje grafický čip PowerVR G6200, ktorého výkon na Adreno čipy nesiaha, no potiahne aj náročné hry ako Real Racing 3 či Modern Combat 5. Pre plynulý multitasking je k dispozícii 3 GB RAM. Pri testovaní smartfónu som núdzu o nedostatok výkonu nepocítil, práve naopak. Všetko na smartfóne beží plynulo a bez problémov. Súčasťou testu výkonu sú aj benchmarky, ktoré som samozrejme vykonal aj na LeTV One a porovnal s konkurenčnými vlajkovými loďami.
Xiaomi Mi Note | Honor 6 Plus | LeTV One | |
AnTuTu Benchmark | 45 482 | 43 740 | 51 751 |
Quadrant Standard | 24 125 | 11 393 | 23 150 |
3D Mark (Ice Storm) | 20 259 | 13 619 | 16 813 |
Geekbench 3 | 987 / 2900 | 889 / 3116 | 912 / 4883 |
Verzia LeTV One testovaná mnou disponovala 16 GB vnútornou pamäťou, z čoho je pre používateľa reálne dostupných asi 11 GB, čo môže byť niekomu naozaj málo. LeTV predáva aj 32 a 64 GB verziu tohto smartfónu, no tie sú v súčasnosti dostupné len v Číne.
Operačný systém
Android 5.0 a vlastná nadstavba eUI 5
Výrobca vybavil svoj najnovší smartfón, LeTV One, okrem nadupaného hardvéru aj novším Androidom 5.0. Ten samozrejme neprichádza vo svojej klasickej podobe, keďže LeTV použilo vlastnú nadstavbu, ktorú nazýva eUI 5. Nadstavba je dizajnovo úplne odlišná ako čistý Android a prichádza v modernom minimalistickom štýle. LeTV si dalo záležať aj na optimalizácii a systém je tak veľmi rýchly a za dva týždne testovania som sa stretol len s dvomi pádmi aplikácií. Menšou nevýhodou môže pre niekoho byť absencia slovenského jazyka, keďže LeTV One ponúka len anglický a čínsky jazyk. V smartfóne po rozbalení nenájdete ani Google aplikácie ako Google Play či Gmail, no ich nahratie je pomerne jednoduché. Pre majiteľov týchto smartfónov som vytvoril aj návod, ako Google aplikácie do LeTV One nahrať.
Po rozsvietení displeja na vás čaká odomykacia obrazovka v jednoduchom prevedení. Tá ponúka rýchly prístup k fotoaparátu a po stlačení kapacitného tlačidla nedávnych aplikácií sa zobrazí ponuka so skratkami rýchlych nastavení, ktorá je dizajnovo podobná tej v iOS 7 a novších.
Používateľské rozhranie LeTV One je, ako som spomínal, dizajnované do jednoduché flat štýlu, ktorý je v dnešnej dobe moderný a nejednému sa prostredie ihneď zapáči. Ako sme pri čínskych smartfónoch už zvyknutí, ani eUI 5 neponúka menu aplikácií a tak sú všetky aplikácie usporiadané na plochách. Samozrejmosťou je možnosť vytvárania zložiek s aplikáciami, pridávania widgetov či zmeny tapety. Zmeniť si môžete aj tému systému, pričom na výber je celkovo 6 tém a po aplikovaní sa zmenia ikony aj tapeta domovskej obrazovky. Notifikačná lišta zobrazuje čisto upozornenia z aplikácií a skratky rýchlych nastavení tu nenájdeme. Tie nájdeme v multitasking menu, ktoré vyvoláme tlačidlom nedávnych aplikácií. LeTV toto menu nazvalo „Control center“ a používateľom umožnilo aj preusporiadanie jednotlivých prepínačov. V Control center nájdeme aj widget prehrávača hudby a umožňuje aj rýchle prepnutie do predvolených aplikácií, napríklad kalkulačky či fotoaparátu.
Čo sa týka nejakých špeciálnych funkcií, tie by sme tu hľadali márne. eUI 5 je veľmi odľahčený Android a neobsahuje ani zbytočné aplikácie, až na niekoľko čínskych, ktoré u nás samozrejme nefungujú a po rootnutí zariadenia si ich môžete jednoducho odinštalovať. Užitočná je však aplikácia pre ovládanie domácich spotrebičov pomocou infraportu. Tá opäť prichádza s jednoduchým dizajnom, aby zapadala do systému, a ponúka ovládanie pre LeTV televíziu, klasickú TV iných značiek, set-top boxu a klimatizácie. Nastaviť si môžete aj univerzálny ovládač, napríklad k Hi-Fi veži. Jednoducho si vyberiete, ktoré tlačidlá potrebujete a následne naprogramujete každé tlačidlo. Programovanie prebieha jednoducho, priložíte ovládač zariadenia k infraportu smartfónu a len stlačíte potrebné tlačidlo.
Systém ponúka aj možnosť správy povolení pre jednotlivé aplikácie, čo ako novinku priniesol len nedávno predstavený Android M. Pre aplikácie tak môžete napríklad zakázať prístup k vašej polohe, kontaktom alebo sms správam. S touto funkciou máte svoje súkromie vo vlastných rukách.
Výdrž batérie
Šedý priemer
Výkonný hardvér smartfónu LeTV One napája 3000 mAh vstavaná batéria. Na papieri vyzerá táto hodnota veľmi sľubne, no v realite je to trocha horšie. Výdrž batérie LeTV One by som zaradil skôr do dnešného priemeru. Pri mojom teste výdržou, ktorý zahŕňal surfovanie po internete cez wifi, chatovanie s priateľmi, vybavovanie e-mailov, telefonovanie a občasné počúvanie hudby, smartfón vydržal 1 deň aj 5 hodín, pričom displej bol zapnutý takmer 4 a pol hodiny.
Výdrž je možné aj o niečo predĺžiť použitím úsporného režimu. Tento úsporný režim obmedzí výkon smartfónu, vypne vibrácie a sťahovanie dát na pozadí. Rovnako je vypnutá aj synchronizácia aplikácií.
Fotoaparát
Známy 13 MPx snímač od Sony
LeTV One prichádza s identickým zadným fotoaparátom ako väčšina minuloročných ba aj tohtoročných vlajkových lodí. Jedná sa o Sony IMX214 Exmor RS snímač, ktorý disponuje rozlíšením 13 MPx, clonou F/2.0 a tiež OIS, teda optickou stabilizáciu obrazu, ktorá pomáha najmä pri záberoch v horších svetelných podmienkach a stará sa o redukciu otrasov pri natáčaní videa. Ďalším pomocníkom v tme bude dvojfarebný duálny LED blesk.
Kvalita fotografií je za dobrých svetelných podmienok výborná, farby sú živé a snímanie fotografií je naozaj veľmi rýchle. So zapadaním slnka sa zhoršuje aj kvalita fotografií a na rad „nastupuje“ šum. Toto je však pri klasických mobilných fotoaparátoch bežné.
Zadný fotoaparát tiež dokáže nahrávať videá v kvalite 4K pri 60 fps alebo 1080p pri 60 fps. K dispozícii je aj funkcia nahrávania slow-motion (spomaleného) videa, pričom dvakrát spomalené video natočíte vo FullHD a štyrikrát spomalené video v 720p kvalite.
Ukážka slow-motion videa (4x spomalené):
Čo sa týka aplikácie fotoaparátu, tá ponúka základné funkcie. K dispozícii sú režimy fotenia ako Panoráma, Nočný režim či HDR. Aplikácia ponúka aj manuálne nastavenie expozície, vyváženia bielej či saturácie.
Multimédiá
Úžasne plynulé video
Aj keď je cena LeTV One vzhľadom na jeho výbavu veľmi nízka, užijete si s ním kopu zábavy. Môžem povedať, že LeTV One je multimediálne zariadenie ako sa patrí. Veľký FullHD displej so živými farbami prispieva k perfektnému zážitku zo sledovania filmov, k čomu prispieva aj softvérové vylepšenie „Lepšie zobrazenie videa“, ktoré upraví tok videa a každé video, ktoré na smartfóne prehráte, je veľmi plynulé. Zážitok z filmu umocní naozaj kvalitný a hlasný zvukový výstup z hlavného reproduktora. Veľmi kvalitný je aj zvukový výstup do slúchadiel, ktorému nechýbajú bassy ani výšky. Všetko sa dá potom regulovať cez vstavaný ekvalizér. LeTV One obsahuje zvukovú úpravu od Dolby Audio a zvuk som testoval so slúchadlami Xiaomi Mi Heaphones.
Svoju hudbu si vypočujete prostredníctvom natívneho prehrávača hudby. Prehrávač ponúka rozdelenie skladieb podľa umelcov a albumov. K dispozícii je aj ekvalizér, ktorý funguje iba s pripojenými slúchadlami.
Galéria v eUI 5 zoraďuje fotografie podľa dátumu ich nasnímania a ponúka 2 záložky – všetky fotografie a lokálne fotografie. Samozrejmosťou je aj možnosť úpravy fotografií.
Konektivita
Zasa to 4G…
Vzhľadom na to, že LeTV One je zástupcom high-end triedy smartfónov, disponuje takmer všetkými pripojeniami. K dispozícii je dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, nový USB Type-C konektor, GPS s AGPS a GLONASS, štandardný 3.5mm audio jack a tiež infraport. Čo sa týka fixu GPS, ten prebieha rýchlo a lokácia je presná. MediaTek v tomto smere spravil veľký pokrok. Nižšie prikladám aj porovnanie fixu GPS signálu LeTV One so Xiaomi Mi4 a Honor 6 Plus.
Z dostupných podporovaných 4G LTE frekvencií tu nájdeme pásma B1 (2100), B3 (1800), B7 (2600). Bohužiaľ, pásmo B20 (800 MHz) v podpore chýba, no napríklad 4G LTE internet od Swanu spustíte bez problémov, keďže využíva pásmo 1800 MHz. 3G pripojenie je bez problémové.
Na veľmi dobrej úrovni je aj kvalita hovoru a zvuk z reproduktoru je dostatočne hlasný. Rovnako dobre ma počula druhá strana a to vďaka kvalitnému mikrofónu. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na Dual SIM funkciu. K dispozícii je slot pre dve microSIM karty, pričom oba podporujú 4G a 3G pripojenie.
Prepínanie medzi SIM kartami je veľmi jednoduché a hlavne bez problémové. Nastaviť si môžete jednu kartu primárne pre hovory, druhú zasa pre internet. Samozrejme je možné uskutočňovať hovory aj odosielať SMS správy z oboch SIM kariet, stačí si len vybrať. Dual SIM funkcia teda funguje tak ako má.
Záver
LeTV One: „Bezrámikový“ super smartfón s prijateľnou cenou
LeTV One, úplne prvý smartfón spoločnosti LeTV, ktorý na trh prichádza s nadupaným hardvérom a nízkou cenou, ktorá sa pre slovenského zákazníka pohybuje na úrovni 285 €. Za túto cenu dostanete high-end smartfón s veľmi precízne spracovanou konštrukciou, ktorá navyše aj dobre vyzerá. V cenovej kategórii smartfónov strednej triedy LeTV One prináša veľmi výkonný hardvér, ktorý si poradí so všetkým, čo mu dáte vykonať. Nesklame ani kvalitný 13 MPx Sony fotoaparát a nádherný FullHD displej. Ďalším plusom tohto smartfónu je veľmi kvalitný zvukový výstup, ako z reproduktoru tak aj do slúchadiel.
Avšak, všetko má svoje muchy. V prípade LeTV One je to slabšia výdrž batérie spôsobená pravdepodobne vysokou spotrebou systému, ktorý je na druhú stranu veľmi rýchly. Odradiť môže niekoho aj len 16 GB vnútorná pamäť, z ktorej mi po 2 týždňoch používania ostali menej ako 4 GB. Menším mínusom je aj absencia 800 MHz pásma 4G LTE sietí.
Čo dodať na záver? LeTV sa prvý smartfón určite vydaril a aj napriek niektorým nevýhodám sa majú od tohto nováčika na poli smartfónov niektorí výrobcovia čo učiť.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Ľudia sú ním posadnutí. Netflix ukázal majstrovské dielo, ktoré má najlepšie hodnotenia v histórii
Obrovská nehoda vo vesmíre vydesila vedcov. Zachytili extrémnu zvukovú bombu, toto ju spôsobilo
Vydržia ti celý život. Mercedes vyrobil „nekonečné" brzdy, budú priamo v motore
Hrozí im okamžitá strata výkonu. Dvaja giganti sťahujú z ciest 208-tisíc áut, majú kritickú poruchu
Omrzeli ho smartfóny? Huawei stvoril dlhočiznú limuzínu, v tomto prekoná 99,99 % vozidiel
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené