banner-pixel
Operačný systém od Googlu, Android, má od svojho vzniku za sebou už veľmi dlhú cestu, takmer pred jedným desaťročím. V čase jeho vzniku (rok 2007) by si len málokto z nás trúfol povedať, že sa stane operačným systémom s najväčšou základňou používateľov.

Android prešiel množstvom väčších aj menších zmien, pričom všetko začalo od prvej podpory CDMA sietí na Androide 1.6 Donut a pokračuje na mobilných platbách a skeneroch odtlačkov prstov pri súčasnej verzii 7.0 Nougat. Dnes ho dokonca nájdeme aj v autách a nositeľných zariadeniach. Najnovší Android 7.0/7.1 Nougat robí naše každodenné používanie smartfónov jednoduchšie vďaka novým funkciám a vylepšeniam, mení vzhľad niektorých častí systému, čoraz viac znižuje svoje nároky na hardvér a postupne vstupuje do virtuálnej reality.

Google Pixel môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

História Androidu od verzie 4.4 KitKat

História Androidu od verzie 4.4 KitKat

zdroj fotografie: Android Authority

Android od roku 2014

Od roku 2014 vyšli štyri „veľké“ verzie Androidu, a to 4.4 KitKat, 5.0 Lollipop, 6.0 Marshmallow a 7.0 Nougat. Čím novšej verzii patrí väčší podiel na trhu, tým lepšie. V súčasnosti situácia našťastie nie je až taká zlá, keďže najväčší podiel patrí Lollipopu (34 %), na druhom mieste sa nachádza Marshmallow s 26.3 percentami a na treťom starší KitKat s 24 percentami. Je síce trochu sklamaním, že Marshmallow sa nachádza pred Lollipopom, no všetko to záleží od výrobcov a od ich rýchlosti aktualizácií. Na najnovší Android 7.0 Nougat čaká ešte množstvo zariadení, takže chvíľu potrvá, kým sa Nougat objaví medzi prvými priečkami.

android-os-version-distribution

Distribúcia jednotlivých verzií Androidu

zdroj fotografie: Android Authority

TIP: Súboj medzi Macom a Windowsom skončil. Ku koncu sa chýli aj vojna medzi iPhonmi a Androidmi

Keď sa pozrieme na štatistiky z roku 2014, zistíme, že fragmentácia ostáva naďalej problémom. Lollipopu patril 35.8-percentný podiel, KitKatu 41.4 % a na najvyššej priečke sa držal Jelly Bean s až 62 percentami. Android Marshmallow je teda teraz v podobnej situácii, ako bol Lollipop a KitKat pred takmer tromi rokmi. Hovoríme o náraste o približne 2.5 % za mesiac, pričom staršie verzie sa vytrácajú veľmi pomaly. Kým Jelly Bean klesal v roku 2015 o -1.8 % za mesiac, tento rok sa to spomalilo na -1.2 % za mesiac.

Spustenie Nougatu a fragmentácia

Android 7.0 prišiel v októbri tohto roku a zatiaľ rastie pomalšie ako predošlé verzie. Len pre zaujímavosť, teraz beží Nougat len na 0.4 % zariadeniach a Marshmallow bežal minulý rok o takomto istom čase na 0.5 % zariadeniach. Zvyčajne trvá šesť mesiacov, kým sa OS od Google dostane do štatistík s vyššími percentami. Bude zaujímavé vidieť štatistiky z prvého kvartálu 2017 ako sa Android 7.0 rozrastie.

android-os-share-years-end

Podiel verzii Androidu koncom roka

zdroj fotografie: Android Authority

Ďalšou zaujímavosťou je, že najnovší Android vstupuje do fragmentovanejšieho ekosystému než kedykoľvek predtým. Je to spôsobené tým, že KitKat, Lollipop, Marshmallow a Jelly Bean sú stále dominantné verzie a staršie zariadenia nedostávajú aktualizácie na novšie verzie. Ak si porovnáme dve „najväčšie“ verzie krátko po predstavení najnovšej, tak zistíme, že Marshmallowu a Lollipopu patrilo spolu 60.3 percent. Pre porovnanie, v čase predstavenia Marshmallowu patrilo Lollipopu a KitKatu 66.1 %, a v čase vydania ešte staršieho Lollipopu patrilo KitKatu a Jelly Beanu až 82.6 %. Z toho teda vyplýva, že fragmentácia sa vôbec nezlepšuje, ale práve naopak, výrazne zhoršuje.

Vzhľad launcheru Android u Gingerbread, KitKat a Nougat

Vzhľad launcheru Androidu Gingerbread, KitKat a Nougat

zdroj fotografie: Android Authority

Od roku 2007 toho zažil Android veľa, či už ide o funkcie alebo dôležitosť na trhu. Pretrváva však stále niekoľko problémov, ako napríklad spomínaná fragmentácia. Google sa však fragmentáciu snaží aspoň čiastočne vyriešiť, a to aktualizovaním niektorých častí systému cez obchod Google Play. Android 7.0 Nougat teda môže začať éru, kde síce fragmentácia pretrváva, no záleží na nej oveľa menej.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP