Prekvapenie: Európske automobilky úspešne plnia prísne emisie EÚ, zaostáva len slávna značka
V tomto texte boli použité materiály TASR.
Európsky automobilový priemysel stojí na prahu významného míľnika. Podľa novej štúdie mimovládnej organizácie Transport & Environment (T&E) sú takmer všetci veľkí európski výrobcovia automobilov na dobrej ceste splniť prísne emisné ciele Európskej únie stanovené na roky 2025 až 2027. Výnimkou je iba Mercedes-Benz, ktorý zaostáva.
Kľúčom k úspechu je dynamický nárast predaja elektrických vozidiel, poháňaný klesajúcimi cenami batérií a rozrastajúcou sa nabíjacou infraštruktúrou. Tieto faktory menia dynamiku trhu a posúvajú elektromobilitu do popredia európskej dopravy. Napriek pozitívnym vyhliadkam však odvetvie čelí výzvam, ktoré môžu ovplyvniť jeho budúci vývoj.
Podľa T&E, ktorá zverejnila svoje zistenia v pondelok 8. septembra 2025, ešte v prvej polovici roka predpokladala, že emisné ciele splnia iba Volvo Cars a BMW, zatiaľ čo giganti ako Stellantis, Renault či Volkswagen zaostávali. Situácia sa však otočila. „Zavedenie cenovo dostupnejších modelov vďaka klesajúcim cenám batérií a silný rast nabíjacej infraštruktúry stimulovali dopyt,“ uvádza správa T&E.
Organizácia predpovedá, že podiel batériových elektrických vozidiel na trhu EÚ stúpne z tohtoročných 18 % na viac ako 30 % v roku 2027. Tento skok je podľa bruselskej organizácie dôkazom, že emisné ciele EÚ fungujú ako efektívny nástroj na podporu prechodu na čistejšie technológie.
Rast elektromobility je poháňaný viacerými faktormi. Klesajúce ceny batérií umožnili výrobcom uviesť na trh dostupnejšie modely, čím sa elektromobily stávajú atraktívnejšími pre širšiu skupinu zákazníkov. Súbežne s tým sa v celej EÚ rozrastá sieť nabíjacích staníc, čo zmierňuje obavy z obmedzeného dojazdu a zlepšuje používateľskú skúsenosť.
Tieto pokroky podporujú dopyt a pomáhajú automobilkám plniť prísne emisné normy, ktoré vyžadujú výrazné zníženie emisií oxidu uhličitého. T&E zdôrazňuje, že tieto ciele nie sú len environmentálnym imperatívom, ale aj ekonomickou príležitosťou, ktorá posilňuje konkurencieschopnosť európskych výrobcov.
Napriek optimistickým predpovediam však odvetvie čelí výzvam. Minulý týždeň viaceré automobilové koncerny vyhlásili, že budúce emisné ciele, vrátane úplného zníženia emisií CO2 do roku 2035, považujú za nedosiahnuteľné. Tento postoj odráža obavy z vysokých nákladov na vývoj elektromobilov, nedostatočnej infraštruktúry a rastúcej konkurencie zo strany čínskych výrobcov, ktorí dominujú globálnemu trhu s elektromobilmi.
T&E varuje, že akékoľvek zmiernenie cieľov pre roky 2030 a 2035 by mohlo ohroziť investície do elektromobility a posilniť vedúcu pozíciu Číny. „Zmiernenie cieľov by zmarilo pokrok a umožnilo Číne ďalej expandovať na úkor európskeho priemyslu,“ uvádza organizácia.
Diskusia o budúcnosti automobilového sektora sa vyostruje. V piatok 12. septembra 2025 sa zástupcovia odvetvia stretnú s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, aby prediskutovali stratégie na podporu odvetvia. Tento samit prichádza v čase, keď európske automobilky čelia nielen environmentálnym tlakom, ale aj ekonomickým výzvam, ako sú pokles predaja a colné spory s USA. Výsledky rokovaní môžu zásadne ovplyvniť smerovanie európskej dopravy a konkurencieschopnosť odvetvia, ktoré zamestnáva milióny ľudí.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
AKTUÁLNE: iPhone 17 Pro a Pro Max dostali rekordnú batériu, z ich ceny sa ti však zatočí hlava
AKTUÁLNE: Apple počul kritiku fanúšikov. iPhone 17 má výkon, RAM aj displej, aké tu doteraz neboli
AKTUÁLNE: Android nemá odpoveď. Apple práve odhalil úplne nový druh smartfónu (poznáme ceny)
AKTUÁLNE: Apple Watch dostali najväčšie vylepšenie v histórii. S týmito funkciami budú neodolateľné
AKTUÁLNE: Sú ako z budúcnosti. Nové AirPody dokážu veci, o akých sa ti ani nesnívalo
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Konsolidácia zasiahne peňaženky všetkých: Minister Kamenický predstavil balík
Šesť miliónkrát menej ako zrnko soli. Virológ objasnil, prečo sa Kotlár mýli: „mRNA vakcíny nemenia DNA“ (ROZHOVOR)
Pyrotechnici zneškodňujú bombu v centre Bratislavy: Uzavreté sú klúčové úseky
Chrípka a covid-19 nemajú šancu: Odborníci hovoria o najjednoduchšej ochrane proti respiračným ochoreniam
Náborový príspevok až 5 000 eur a slušný plat: Finančná správa hľadá posily do tímu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Vedcom padla sánka. 4 757 metrov pod ľadom Antarktídy objavili stratený svet
- Veľmoc našla ložisko mimoriadne vzácnej suroviny. Má astronomickú hodnotu
- Nová rana pre vodičov. Ak nemáš splnenú túto podmienku, auto ti na STK neprejde
- Krutá daň 1000 jadrových bômb. USA naozaj stavali raketu s hmotnosťou 8 miliónov ton
- Nemci na diaľnici prekvapili: Hoci môžu jazdiť neobmedzenou rýchlosťou, toto je realita
-
- Vedcom padla sánka. 4 757 metrov pod ľadom Antarktídy objavili stratený svet
- Na Slovensko prichádza najlepšie hodnotený seriál celého roka. Ponúkne ho jediná služba
- Veľmoc našla ložisko mimoriadne vzácnej suroviny. Má astronomickú hodnotu
- Zbraň budúcnosti zlyhala na plnej čiare. Arabi testovali čínsky laser a ostali totálne zarazení
- Európske automobilky sa otriasajú. Šéf Stellantisu poslal Bruselu tvrdý odkaz, čas sa kráti
-
- Vedcom padla sánka. 4 757 metrov pod ľadom Antarktídy objavili stratený svet
- Nič lepšie vraj na Netflixe tento rok neuvidíš. Hrozivo aktuálny film ohromil kritikov, 11 minút mu tlieskali v stoji
- Susedná krajina kupuje ničivé zbrane za 1,4 miliardy eur. Moskve poslali jasný odkaz
- Zbraň budúcnosti zlyhala na plnej čiare. Arabi testovali čínsky laser a ostali totálne zarazení
- Na Slovensko prichádza najlepšie hodnotený seriál celého roka. Ponúkne ho jediná služba
Slovenský export zbraní rastie nebývalým tempom. Rok 2025 môže priniesť 3 miliardy eur
Mapy Google sa v Kórei menia. Citlivé oblasti už nebudú viditeľné
Nový prieskum odhalil trend. Platby kartou a mobilom sa stali štandardom na Slovensku
Prekvapenie: Európske automobilky úspešne plnia prísne emisie EÚ, zaostáva len slávna značka
Nemecký politik chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov. Prehliadame vraj dostupnú alternatívu pre spaľováky
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP