V tomto texte boli použité materiály TASR.

Vodík je palivom budúcnosti a Nemecko nechce zaostať. Ministerstvo hospodárstva pripravilo návrh zákona, ktorý má urýchliť rozvoj vodíkovej ekonomiky a urobiť z krajiny lídra v dekarbonizácii priemyslu. Čo tento zákon prinesie a ako ovplyvní energetickú budúcnosť?

Podľa agentúry DPA, ktorá má dokument k dispozícii, návrh zákona už putuje na konzultácie do spolkových krajín a k zainteresovaným organizáciám. Jeho cieľom je zjednodušiť plánovanie, povoľovanie a obstarávanie, aby sa vodíková ekonomika rozbehla naplno. „Rozvoj elektrolyzérov, závodov na dovoz vodíka, vodíkových potrubí a skladovacích zariadení by mal byť ‚v nadradenom verejnom záujme‘,“ uvádza sa v návrhu. To znamená, že tieto projekty dostanú prednosť a rýchlejšie schvaľovacie procesy, čo je kľúčové pre ich realizáciu.

Vodík vyrobený klimaticky neutrálnym spôsobom, tzv. zelený vodík, má byť hlavným hráčom pri transformácii odvetví, ako je oceliarstvo či chemický priemysel. Tieto sektory dnes vo veľkom využívajú fosílne palivá, ktoré produkujú značné emisie. Vodík by ich mohol nahradiť, no problémom zostáva jeho nedostatok a vysoká cena. Nemecko preto chce investovať do infraštruktúry, ktorá zabezpečí dostupnosť a cenovú konkurencieschopnosť vodíka.

Už vo výstavbe

Nemci tak vysielajú jasný signál, že vodík nie je len vzdialenou víziou. Už teraz budujú vodíkové siete, ako napríklad projekt H2ercules, ktorý spája severné terminály s priemyselnými centrami. Plánovaná národná vodíková sieť má byť hotová do roku 2032 a napojená na európsky systém, čo môže ovplyvniť aj ostatné európske krajiny.

Vodík
Freepik

Návrh zákona však prináša aj otázky. Zelený vodík je energeticky náročný na výrobu, a hoci je ekologický, jeho ekonomická životaschopnosť závisí od lacnej obnoviteľnej energie. Navyše, ako upozorňujú kritici, bez jasného financovania a politickej stability môžu veľké projekty naraziť na prekážky. Napríklad energetická spoločnosť LEAG nedávno odložila svoje vodíkové plány pre chýbajúcu legislatívu a neisté podmienky.

Nemecko však ide tvrdo za svojím cieľom. Nový zákon má byť akcelerátorom, ktorý prekoná byrokratické bariéry a pritiahne investície. Ak sa podarí, vodík by mohol zásadne znížiť emisie a posilniť energetickú bezpečnosť.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP