Rumunsko urobilo výrazný krok k posilneniu svojich obranných kapacít. Jeho štátná spoločnosť  ROMARM podpísala memorandum o porozumení s americkým obranným gigantom Northrop Grumman. Spolu majú produkovať pokročilý radarový systém G/ATOR, a to priamo na rumunskom území. Na tému upozornil Defence Blog.

Zásadný moment pre krajinu

Dohoda vznikla v nadväznosti na rokovania počas nedávneho summitu NATO v Haagu a bola schválená pod vedením novovymenovaného rumunského ministra hospodárstva. Ten označil túto iniciatívu za strategický krok vpred nielen v oblasti obrany, ale aj v oblasti technologického rozvoja krajiny.

radarový systém USA
northropgrumman

ROMARM vo svojom vyhlásení zdôraznil, že táto spolupráca predstavuje zásadný moment v modernizácii rumunských ozbrojených síl, pretože prinesie priamy transfer špičkovej radarovej technológie zo Spojených štátov. G/ATOR (Ground/Air Task-Oriented Radar) je viacúčelový radar navrhnutý na poskytovanie 360-stupňového prehľadu o vzdušnej aj pozemnej situácii a je schopný súčasne slúžiť ako systém palebnej podpory pre obranu proti raketám, dronom či delostreleckým útokom.

Radar dokáže detegovať, identifikovať a sledovať širokú škálu hrozieb vrátane riadených striel, pilotovaných a bezpilotných lietadiel, rakiet, granátov a mínometných projektilov. „Naše priemyselné partnerstvo s ROMARM prinesie osvedčené a okamžite dostupné riešenie, ktoré pomôže posilniť bezpečnosť Rumunska v čase, keď sa hrozby neustále vyvíjajú,“ uviedol Greg Teitelbaum, viceprezident spoločnosti Northrop Grumman pre pozemné a námorné senzory.

Hospodársky prínos

Zariadenie je už v prevádzke v radoch americkej námornej pechoty a preukázalo svoju spoľahlivosť v reálnych bojových podmienkach. V rumunskom kontexte má G/ATOR slúžiť ako nástroj na zlepšenie situačného povedomia a zároveň zabezpečiť plnú kompatibilitu s velitelsko-koordinačnými štruktúrami NATO. Rumunsko sa tak stane ešte spoľahlivejším partnerom Aliancie.

Dohoda však nemá len vojenský charakter. Rumuni očakávajú aj výrazné hospodárske a priemyselné prínosy. Okrem samotného prenosu technológie projekt vytvorí nové pracovné miesta najmä v oblasti high-tech výroby a prispeje k modernizácii domáceho obranného výrobného sektora. Predstavitelia vlády naznačili, že tento krok zapadá do širšej stratégie Rumunska stať sa bezpečnostným uzlom v oblasti Čierneho mora, kde v posledných rokoch výrazne narastá geopolitické napätie.

radarový systém USA
northropgrumman

Aj keď samotné memorandum zatiaľ neuvádza detaily ako konkrétne objemy produkcie či lokalitu, kde sa bude radar montovať, tieto otázky by mali byť vyriešené v ďalších fázach spolupráce. Zatiaľ je však isté, že Rumunsko vstupuje do novej éry technologickej spolupráce so Spojenými štátmi, ktorá má potenciál posilniť nielen jeho obranu, ale aj postavenie v rámci NATO a celej strednej a východnej Európy.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP