V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Americká technologická spoločnosť Meta, ktorá prevádzkuje známe sociálne siete Facebook a Instagram, môže oficiálne využívať verejne zdieľané fotografie, komentáre a príspevky európskych používateľov na trénovanie svojich modelov umelej inteligencie. Tento verdikt v piatok potvrdil súd v Kolíne nad Rýnom, čím zamietol sťažnosť, ktorú voči spoločnosti podala spotrebiteľská agentúra v Severnom Porýní-Vestfálsku.

Podľa súdu je spracovanie týchto údajov zákonné aj bez predchádzajúceho súhlasu používateľov. Sudca Oliver Jörgens, ktorý predsedal súdnemu senátu, vysvetlil, že Meta sleduje legitímny cieľ, ktorý nemožno dosiahnuť menej invazívnymi prostriedkami. Inými slovami, Meta má právo na takýto spôsob spracovania dát, pokiaľ ide o verejne dostupný obsah.

Už o pár dní

Spoločnosť plánuje od 27. mája spustiť program, v rámci ktorého bude na tréning svojho AI modelu používať práve verejne zverejnené príspevky dospelých používateľov Facebooku a Instagramu. Meta zároveň ubezpečila, že obsah pochádzajúci od maloletých používateľov bude z tohto procesu vylúčený.

Meta v oficiálnom stanovisku z 14. apríla uviedla, že tento krok je súčasťou širšieho úsilia o rozšírenie a zlepšenie svojho systému umelej inteligencie v rámci Európskej únie. „Tento tréning, ktorý nadväzuje na úspešné spustenie Meta AI v Európe, podporí milióny ľudí a podnikov v EÚ tým, že AI od Mety naučí lepšie rozumieť a zohľadniť ich kultúry, jazyky a históriu,“ oznámila Meta 14. apríla. „Budeme na tréning a vylepšovanie našich modelov používať aj interakciu ľudí s Meta AI,“ dodala.

Screenshot z Meta AI
Screenshot/Meta AI

Porušenie GDPR to nie je

Tento vývoj je významným momentom v debate o tom, ako môžu technologické firmy využívať dáta používateľov pri vývoji pokročilých AI nástrojov. Práve otázka súhlasu a ochrany osobných údajov je v Európskej únii obzvlášť citlivá, vzhľadom na prísne pravidlá GDPR. Rozhodnutie kolínskeho súdu však naznačuje, že ak sa používanie dát týka verejne dostupného obsahu a sleduje legitímny cieľ, nie je potrebný explicitný súhlas používateľa.

Zatiaľ čo kritici upozorňujú na možné zneužitie informácií alebo nedostatočnú transparentnosť, technologické firmy ako Meta tvrdia, že bez rozsiahlych a realistických dát nemôžu vyvíjať systémy, ktoré by dobre fungovali v rôznych jazykových a kultúrnych kontextoch. Práve to je podľa nich dôvod, prečo je verejne dostupný obsah cenný pre vývoj AI.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP