Čínske štátne médiá oznámili, že pakistanská armáda prvýkrát v boji použila čínske hypersonické rakety, ktoré údajne zničili indický protivzdušný systém S-400. Incident sa odohral počas prudkej výmeny útokov medzi Indiou a Pakistanom, ktoré vypukli po indickom leteckom zásahu na území Pakistanu spravovaného Kašmíru. India tvrdí, že reagovala na teroristický útok na turistov v indickej časti Kašmíru, zatiaľ čo Pakistan akúkoľvek zodpovednosť poprel.

Podľa správy agentúry Xinhua pakistanský úder v oblasti Adampur v štáte Pandžáb spustil nový štandard vo vedení vojny. Hypersonické strely CM-400AKG boli odpálené z čínskeho viacúčelového bojového lietadla JF-17, ktoré Pakistan používa v rámci úzkej spolupráce s Pekingom, informuje SCMP.

Prvý reálny útok čínskou hypersonickou zbraňou

Strely CM-400AKG, vyvinuté spoločnosťou China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC), sú navrhnuté ako vysoko nadzvukové protilodné a stand-off strely. Ich kľúčové technické špecifikácie zahŕňajú:

  • Dĺžka rakety: približne 5 m

  • Priemer: 0,4 m

  • Rýchlosť: Mach 5 až Mach 6 (6 125 – 7 350 km/h)

  • Dosah: 100 až 240 km v závislosti od výšky odpálenia

  • Typ hlavice: 150 – 200 kg, fragmentačno-prierazná alebo vysoko výbušná

  • Navádzanie: inerciálne + satelitné (GPS/Beidou) s možnosťou korekcie počas letu pomocou „man-in-the-loop“ technológie

  • Použitie: proti pevným i pohyblivým cieľom vrátane radarových staníc a obranných systémov

Podľa China Space News rakety v tomto útoku zasiahli cieľ vďaka novej generácii navádzacieho systému, ktorý kombinuje viaceré navigačné technológie a umožňuje precízne útoky z bezpečnej vzdialenosti. Navyše sa zdôrazňuje schopnosť rakety prispôsobiť cieľ v reálnom čase, čo je dôležité najmä pri zasiahnutí rýchlo sa pohybujúcich cieľov alebo cieľov zachytených tesne pred dopadom.

Čína zosmiešnila ruský zbraňový systém
Wikipedia.org/Vitaly V. Kuzmin

Západ v strehu

Zničený systém S-400 Triumf, vyvinutý ruskou firmou Almaz-Antey, patrí medzi najvyspelejšie protivzdušné obranné systémy na svete. Jeho cena sa pohybuje okolo 1,5 miliardy dolárov a dokáže zasiahnuť ciele až do vzdialenosti 400 kilometrov a výšky 30 kilometrov – vrátane stíhačiek, dronov, riadených striel a balistických rakiet.

Xinhua vo svojej správe citovala vojenských analytikov, ktorí varovali, že zničenie systému S-400 by mohlo vážne ovplyvniť indickú vzdušnú obranu a jej schopnosť odstrašenia v regióne. V modernej vojne sa podľa správy už nepočíta s izolovanými útokmi, ale s koordinovanými sieťami, do ktorých patria lietadlá včasného varovania, drony, satelity a skryté odpaľovacie platformy.

Zároveň sa ukazuje, že nie len drahé hypersonické zbrane, ale aj lacnejšie systémy ako modernizované raketomety či drony, zohrávajú čoraz väčšiu úlohu v súčasnej podobe „stand-off“ útokov. Drony a tzv. blúdivá munícia sú schopné lietať nízko, aby sa vyhli detekcii, a za pomoci umelej inteligencie zasahujú ciele flexibilne a s vysokou účinnosťou.

Táto udalosť tak predstavuje nielen ukážku technologickej vyspelosti čínskeho vojensko-priemyselného komplexu, ale aj znepokojujúci vývoj v oblasti globálneho zbrojenia a mení pravidlá hry v oblasti leteckej obrany a strategického odstrašenia v Južnej Ázii.

Čítajte viac z kategórie: Tech

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP