Jazykové modely umelej inteligencie vnímame ako každodenných a všestranných pomocníkov. Využívame ho k práci či k štúdiu, no Sam Altman, šéf spoločnosti OpenAI, ktorý je tvorcom najznámejšieho chatbota nedávno predstavil svoj ambiciózny plán.

ChatGPT chce premeniť tak, aby bol nielen nástrojom na vyhľadávanie informácií, ale stal by sa digitálnym spoločníkom, ktorý si pamätá všetko, čo sme kedy povedali, videli alebo čítali. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Mozog, ktorý si všetko pamätá

Altman podotkol, že už dnes mnohí študenti využívajú ChatGPT podobne ako operačný systém, do ktorého nahrávajú svoje pracovné či študijné súbory, prepájajú ho s ďalšími dátami a kladú mu zložité otázky. Vysvetlil, že mladí ľudia chatbota používajú pri rôznych životných rozhodnutiach. Naopak, starší používatelia ho používajú skôr ako náhradu za vyhľadávač Google.

„Každá konverzácia, ktorú ste kedy viedli, každá kniha, ktorú ste čítali, každý e-mail, ktorý ste otvorili, všetko, na čo ste sa pozreli, to všetko bude v kontexte, ktorý sa bude neustále rozširovať,“ vysvetlil Altman počas diskusie na tému personalizácie umelej inteligencie počas podujatia Sequoia.

ChatGPT
Unsplash

ChatGPT by v budúcnosti mohol fungovať ako operačný systém pre život, do ktorého používatelia nahrávajú dokumenty, pripájajú databázy a následne s nimi interagujú cez zložité príkazy. Predstava, že chatbot preberie rolu osobného poradcu otvára množstvo zaujímavých scenárov, ako by dokázal organizovať náš život. Zároveň však existuje aj riziko zneužitia dát a citlivých osobných údajov.

Chatbot nie je dokonalý a často sa mýli

Kritici upozorňujú na možnosť, že AI systémy môžu byť manipulované tak, aby slúžili politickým záujmom či firemným cieľom. Jedným z príkladov je čínsky chatbot DeepSeek, ktorý podlieha cenzúre čínskej vlády. Chatbot napríklad nedokáže odpovedať na otázky, ktoré sú nepríjemné pre čínsku vládu, nedokázal zaujať jasný postoj k vojne proti Ukrajine a dokonca sa dokázal cenzurovať priamo počas toho, ako písal odpovede.

Navyše, AI modely sa často mýlia, skresľujú informácie alebo halucinujú – vymýšľajú si. Nedávna štúdia poukazuje na to, že chatboti skresľujú vedecké závery. Altman napriek tomu tvrdí, že ak sa ChatGPT stane dôverníkom, ktorý vie o nás všetko, môže to priniesť obrovské benefity. Pomohol by ľuďom robiť lepšie rozhodnutia, organizovať si život a plánovať budúcnosť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP