V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Jadrová energia má na Slovensku dlhodobo silnú podporu naprieč politickým spektrom, no najväčšie impulzy prichádzajú vždy v čase, keď krajinu vedie Robert Fico. Počas svojej prvej vlády v roku 2008 presadil dostavbu Mochoviec, rozbehol aj plány na výstavbu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. A práve tento projekt zažíva v jeho štvrtej vláde nový reštart.

Súčasná ministerka hospodárstva Denisa Saková je presvedčená, že štát má vlastniť veľký jadrový zdroj. Doterajšie elektrárne, ako sú štyri bloky v Mochovciach a dva v Jaslovských Bohuniciach, prevádzkujú Slovenské elektrárne. Nový projekt by však mal byť vo výlučnom vlastníctve štátu.

Saková sa pritom odvoláva na dlhodobé výsledky Úradu jadrového dozoru SR, podľa ktorého sú slovenské jadrové bloky bezpečné a spoľahlivé. „Aj naďalej budem presadzovať rozvoj jadrovej energetiky ako základ pre našu energetickú nezávislosť, konkurencieschopnosť hospodárstva a ochranu životného prostredia,“ uviedla ministerka.

Jadrová energia ako základ čistej budúcnosti

Podľa Sakovej patrí Slovensko vďaka jadrovej energetike medzi krajiny s najčistejším energetickým mixom. ÚJD vo svojej správe za rok 2024 potvrdil, že ani jedna z prevádzkových udalostí v slovenských jadrovkách neohrozila jadrovú bezpečnosť. Ministerka poukazuje na to, že spustený tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce pokrýva 13 % celkovej spotreby elektriny a očakáva sa, že jeho životnosť bude až 60 rokov. Rovnaký podiel má aj každý z blokov V2 v Jaslovských Bohuniciach, ktoré sú v prevádzke už štyri desaťročia.

Projekt novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach dostáva konkrétne kontúry. Ako vyhlásil premiér Robert Fico, Slovensko sa blíži k rozhodnutiu o výbere hlavného dodávateľa výstavby. „Bavíme sa o investícii 13 až 15 miliárd eur. A viete, že máme obrovskú výhodu v tom, že máme za sebou všetky povoľovacie konania a výstavba môže mať extrémne vysokú rýchlosť,“ uviedol Fico. Dodal, že v najbližších rokoch očakáva rast ťahaný práve investíciami, nie spotrebou.

jadrová elektráreň v praxi.
TASR - Lukáš Grinaj

Hľadá sa dodávateľ, rozhodnutie padne za Ficovej vlády

Slovenská vláda aktuálne zvažuje dodávateľa z Južnej Kórey, Francúzska alebo Spojených štátov. Rusko sa v diskusiách zatiaľ nespomína a prekvapujúco zostáva bokom aj Česká republika, ktorej energetická skupina ČEZ bola pred rokmi pri zrode Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), zodpovednej za projekt.

Spolupráca s českými jadrovými expertmi, ktorí majú historickú väzbu na výstavbu jadrových elektrární v bývalom Československu, nie je momentálne v popredí záujmu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP