V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Pakistanská armáda v sobotu oznámila úspešné odpálenie rakety zem-zem s názvom Abdalí, ktorá má dolet 450 kilometrov. Test zbraňového systému prichádza v citlivom období, kedy sa medzi Pakistanom a Indiou opäť vyostrujú vzťahy – dôvodom je minulotýždňový útok v spornom regióne Kašmír, kde zahynulo 26 civilistov, prevažne turistov.

Podľa oficiálneho vyhlásenia armády bolo cieľom testu overenie operačnej pripravenosti jednotiek a preskúšanie technických parametrov rakety vrátane jej pokročilého navigačného systému a schopnosti manévrovať počas letu. Tieto funkcie majú zabezpečiť jej vyššiu presnosť a účinnosť pri nasadení.

Politické reakcie a mlčanie z Indie

Na úspešné odpálenie rakety okamžite reagovali najvyšší predstavitelia Pakistanu. Prezident Ásif Alí Zardárí a premiér Šáhbáz Šaríf zablahoželali všetkým, ktorí sa na teste podieľali. India sa k odpáleniu zatiaľ verejne nevyjadrila, no situácia medzi oboma krajinami je aj tak značne napätá.

Napätie sa výrazne zintenzívnilo po útoku z 22. apríla, z ktorého Naí Dillí obvinilo Islamabad. Pakistan akékoľvek spojenie s týmto činom odmieta. V dôsledku tejto udalosti obe krajiny podnikli sériu diplomatických aj praktických krokov, ktoré viedli k ďalšiemu ochladeniu vzťahov.

Balistická raketa.
Unsplash

Eskalácia konfliktu

Jedným z opatrení bolo aj uzavretie pakistanského vzdušného priestoru pre indické aerolinky, čím Islamabad reagoval na obvinenia a zvýšené napätie. India následne pozastavila platnosť zmluvy z roku 1960 o spoločnom využívaní vôd z rieky Indus, čo je ďalší citlivý bod v ich bilaterálnych vzťahoch.

Zároveň dochádza aj k vojenským prestrelkám pozdĺž militarizovanej hranice v Kašmíre, kde si obe strany dlhodobo nárokujú územie. Výmeny paľby medzi vojakmi sa v posledných dňoch stali opäť pravidelnosťou, čo zvyšuje riziko širšej konfrontácie.

Pakistan a India majú za sebou dlhú históriu sporov, vrátane troch vojen, pričom jadrový potenciál oboch krajín robí ich konflikty obzvlášť nebezpečnými. Kašmír, ako epicentrum týchto sporov, zostáva najvýbušnejším bodom. Každý krok, vrátane testov raketových systémov, môže byť vnímaný ako demonštrácia sily alebo varovanie. V súčasnosti neexistujú náznaky, že by sa dialóg medzi oboma krajinami obnovil.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP