V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Po šiestich mesiacoch strávených vo vesmíre sa v stredu ráno úspešne vrátila na Zem trojica čínskych astronautov, ktorí pôsobili na palube čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung, známej aj ako Nebeský palác. Táto vesmírna misia bola súčasťou ambiciózneho čínskeho vesmírneho programu, ktorého cieľom je do roku 2030 vyslať človeka na Mesiac.

Astronauti pôvodne mali pristáť už v utorok, avšak kvôli nepriaznivému počasiu bol ich návrat z bezpečnostných dôvodov odložený. Po niekoľkých hodinách čakania sa však podmienky zlepšili a posádka bezpečne pristála v riedko osídlenej, ale strategicky využívanej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko na severe Číny.

Polročný pobyt plný výskumu a rekordov

Astronauti Cchaj Sü-če, Sung Ling-tung a Wang Chao-ce začali svoju misiu v októbri 2024. Počas šiestich mesiacov pracovali na údržbe a vylepšovaní stanice, zároveň vykonávali viaceré vedecké experimenty. Ich misia bola bohatá na udalosti. Cchaj a Sung sa zúčastnili výstupu do otvoreného vesmíru, ktorý trval neuveriteľných deväť hodín. Tento výkon znamenal nový čínsky rekord v dĺžke pobytu mimo stanice. Astronautka Wang bola zároveň jedinou čínskou ženou, ktorá sa v tom čase nachádzala vo vesmíre.

Trojica bola súčasťou misie Šen-čou 19, ktorú minulý týždeň nahradila nová posádka v rámci misie Šen-čou 20. Čínske štátne médiá označili návrat predchádzajúcej posádky za „mimoriadne úspešný“. Misie tohto typu sú súčasťou ambiciózneho čínskeho vesmírneho programu, ktorý sa neustále rozrastá.

astronauti v kozme
NASA

Tchien-kung – vlastná stanica mimo ISS

Čína sa rozhodla vybudovať vlastnú orbitálnu stanicu najmä kvôli vylúčeniu zo spolupráce na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Dôvodom bola nedôvera zo strany Spojených štátov. Vesmírna stanica Tchien-kung váži približne 66 ton a jej výstavba prebieha postupne od roku 2021. Základný modul Tchien-che (v preklade Harmónia nebies) bol vypustený v apríli 2021. V júli 2022 pribudol prvý laboratórny modul Wen-tchien (Hľadanie nebies) a v októbri 2022 druhý modul Meng-tchien (Snívanie o nebesiach).

Čínska vesmírna agentúra nezostáva len pri nízkej obežnej dráhe Zeme. Vyslala už robotické prieskumné vozidlá na Mars aj na odvrátenú stranu Mesiaca. Jej najväčším plánovaným cieľom je však pilotovaná misia na Mesiac, ktorú plánuje zrealizovať do roku 2030.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP