V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Svetový deň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP), ktorý si svet každoročne pripomína 28. apríla, sa tento rok nesie v duchu digitalizácie a technologickej revolúcie. Témou kampane je „Revolúcia v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia: Úloha umelej inteligencie a digitalizácie v práci“. Organizátori tak upozorňujú na prudké zmeny, ktoré nové technológie prinášajú do pracovného prostredia.

Digitalizácia, automatizácia, rozšírená a virtuálna realita či algoritmické riadenie transformujú nielen spôsob, akým pracujeme, ale aj samotné riziká, ktoré práca prináša. S nimi prichádzajú nové výzvy na zabezpečenie zdravého a bezpečného pracovného prostredia.

Práca sa mení, riziká zostávajú

Dynamický vývoj pracovného trhu v dôsledku technologických zmien prispieva k vzniku nových foriem zamestnania. Práca na diaľku a fungovanie digitálnych platforiem si vyžadujú novú legislatívu a špecifickú pozornosť zo strany orgánov dohľadu.

Na Slovensku zohrávajú dôležitú úlohu úrady verejného zdravotníctva, ktoré monitorujú pracovné podmienky a ich vplyv na zdravie zamestnancov. Ich úlohou je hodnotiť fyzickú, psychickú a tepelnú záťaž, sledovať škodlivé faktory ako hluk, vibrácie, prašnosť, chemické a biologické riziká a predchádzať chorobám z povolania.

notebooky na stole
scott graham/unsplash

V roku 2024 vykonávalo rizikovú prácu na Slovensku 94 767 zamestnancov. Oproti minulému roku ide o mierny pokles o 1 651 osôb. Najviac pracovníkov bolo vystavených hluku (67,38 %), nasledovali chemické látky (15,02 %), fyzická záťaž (11,67 %) a vibrácie (8,13 %).

Zdravotníctvo a priemysel najviac ohrozené

Najväčší počet rizikových pracovných miest bol zaznamenaný v priemyselnej výrobe, kde pracovalo 62 618 zamestnancov, a v sektore zdravotníctva a sociálnej pomoci s 11 956 zamestnancami. Z hľadiska pohlavia dominujú ženy práve v zdravotníctve, kde tvoria až 79,37 % osôb vykonávajúcich rizikovú prácu.

V tom istom roku bolo hlásených 423 prípadov chorôb z povolania, z toho 215 u žien. Najčastejšími boli ochorenia horných končatín spôsobené dlhodobou záťažou (47,3 %), prenosné a parazitárne ochorenia (31,4 %) a ochorenia súvisiace s vibráciami (11,1 %). Najvyšší výskyt chorôb bol zaznamenaný v odvetví priemyselnej výroby (37,8 %) a zdravotníctva (31,7 %). Medzi regiónmi dominoval Košický kraj s 38,1 % prípadov.

Tohtoročná kampaň BOZP si kladie za cieľ podporiť zodpovedný prístup k pracovnému prostrediu a zdôrazniť, že nové technológie môžu výrazne prispieť k ochrane zdravia zamestnancov. Súčasne je však potrebné byť ostražitý voči novým typom rizík, ktoré digitalizácia a umelá inteligencia prinášajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP