Kalifornská spoločnosť General Atomics posúva hranice moderných vojenských technológií vďaka vývoju nového laserového systému. V rámci spoločného projektu s Ministerstvom obrany USA firma pracuje na 25-kilowattovej laserovej zbrani určenej pre drony MQ-9 Reaper. Systém sľubuje výrazné zlepšenie schopností protivzdušnej obrany v boji proti nepriateľským bezpilotným lietadlám. Hoci kompletné testovanie laseru za letu ešte nebolo uskutočnené, všetky hlavné komponenty už prešli úspešnými pozemnými skúškami. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Výkonný a škálovateľný systém s veľkým potenciálom

Nová laserová zbraň, ktorú General Atomics vyvíja pre drony MQ-9 Reaper, dosahuje výkon 25 kilowattov s potenciálnym škálovaním až na 300 KW. Momentálne však rozmery a hmotnostné limity dronov obmedzujú nasadenie maximálnej kapacity.

U.S. Air Force

Zdrojom energie pre tento laser sú špeciálne batériové balíky umiestnené priamo na krídlach dronu. Batérie fungujú ako energetický nárazník, stabilizujú dodávku prúdu medzi palubnou elektronikou a samotným laserom, aby bol výkon čo najspoľahlivejší počas každej misie.

General Atomics nie je v oblasti laserových zbraní žiadnym nováčikom. Firma už predtým vyvinula vysokoenergetické laserové systémy (HEL), ktoré si poradili s hrozbami ako sú rakety, bezpilotné lietadlá či prieskumné systémy. Najnovšia verzia laserového modulu však posúva hranice ešte ďalej, je ľahšia, energeticky efektívnejšia a pripravená na nasadenie na súši, na mori aj vo vzduchu.

Laser na dronoch mení pravidlá vojny

Predstav si dron, ktorý dokáže nepretržite monitorovať bojisko, získavať spravodajské dáta a zároveň okamžite zasiahnuť nepriateľský cieľ bez toho, aby použil muníciu. Presne túto schopnosť prináša integrácia laserového systému do MQ-9 Reaper. Laserové zbrane teda nemenia len spôsob vedenia bojov, znižujú aj logistickú záťaž, pretože laser „nevyčerpáva“ muníciu v tradičnom zmysle slova.

Midjourney/Ilustračný obrázok

Od konceptu k reálnemu nasadeniu

Podobné technológie boli testované už v minulosti, napríklad v programe SHiELD amerického letectva, ktorý mal za cieľ ochrániť lietadlá pred raketovými útokmi. Nový projekt General Atomics je však samostatným krokom vpred.

Systém je navrhnutý tak, aby fungoval v tých najnáročnejších vojnových podmienkach. Vďaka schopnosti rýchleho prelaďovania na nové ciele a veľmi krátkemu času potrebnému na zasiahnutie cieľa môže nový laserový modul predstavovať kľúčovú súčasť obrany budúcnosti.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP