Energetická budúcnosť Európy sa možno bude písať v znamení sodíka. Spoločnosť Terrapower, ktorej spoluzakladateľom je Bill Gates, sa oficiálne prihlásila do britského hodnotiaceho procesu GDA (Generic Design Assessment) so svojím pokročilým sodíkom chladeným reaktorom Natrium. Cieľ? Získať pozíciu na jadrovom trhu Spojeného kráľovstva a súperiť s domácim gigantom Rolls-Royce, informuje Interesting Engineering.

Má výhody oproti klasickým reaktorom

Na rozdiel od tradičných jadrových elektrární využíva Natrium rýchly reaktor chladený tekutým sodíkom. Tento typ chladiaceho média má niekoľko výhod – vynikajúcu tepelnú vodivosť, nižší tlak v systéme a možnosť prevádzky pri vyšších teplotách. Vďaka tomu je možné efektívnejšie využiť odpadové teplo a integrovať akumulačné systémy.

Najväčšou inováciou je však gigawattový systém akumulácie energie na báze roztavených solí, ktorý umožňuje v prípade potreby zvýšiť výkon z 345 MW na 500 MW počas vyše 5,5 hodiny. To je kľúčové pre stabilizáciu siete a kompenzáciu výkyvov výroby obnoviteľných zdrojov.

Prvý reaktor Natrium sa už stavia v štáte Wyoming (USA) a slúži ako referenčný projekt. Terrapower už absolvoval predbežné rokovania s americkým dozorným orgánom NRC, podal žiadosť o stavebné povolenie a získal aj súhlas štátu. Plánované spustenie: do roku 2030.

Táto skúsenosť má byť základom pre rozšírenie do Spojeného kráľovstva. Britský proces GDA je zameraný na včasné posúdenie bezpečnosti, prevádzkových charakteristík a regulačných aspektov jadrových návrhov ešte pred začatím výstavby.

Potenciál je ohromný

Ovládnutie britského trhu však nebude jednoduché. Rolls-Royce už niekoľko rokov propaguje svoje malé modulárne reaktory (SMR) ako efektívne riešenie pre decentralizovanú energetiku. Do výberového konania britskej vlády sa zapojili aj ďalší hráči – GE Hitachi, Holtec, Westinghouse – a rozhodnutie sa očakáva v polovici roka 2025.

Natrium má však výhodu v energetickej flexibilite a schopnosti lepšie sa integrovať do siete s vysokým podielom obnoviteľných zdrojov. Systém akumulácie roztavenej soli predstavuje prepojenie medzi tradičnou stabilitou jadra a dynamikou zelenej energetiky.

Kombinácia rýchleho jadrového reaktora, ktorý vie zužitkovať aj tzv. dlhodobé rádioaktívne izotopy (napr. plutónium-239), a pokročilého akumulačného systému predstavuje nový model: hybridný, adaptabilný a nízkouhlíkový zdroj energie. Ak bude Terrapower úspešný, môže sa model reaktorov Natrium stať kľúčovým nástrojom na dosiahnutie uhlíkovej neutrality – a zároveň naštartovať novú éru exportu americkej jadrovej technológie.

Dôležitý zdroj

Jadrová energia je v Európe aj naďalej, napriek ráznemu obratu Nemecka, dôležitým energetickým zdrojom, ktorý sa vo viacerých krajinách naďalej rozširuje. Príkladom je nielen Slovensko, ale napríklad aj susedné Poľské, ktoré chce postaviť svoje prvé atómové elektrárne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP