Slovensko je krajina plná paradoxov. Zatiaľ čo ešte nedávno niektorí politici vážne hovorili o tom, že mRNA vakcíny menia Slovákov na „kukurice“, nedávno minister zdravotníctva Kamil Šaško privítal na pôde rezortu startup, ktorý práve na mRNA technológiách stavia svoju budúcnosť. A to nie hocijakú, revolučnú. Na tému upozornilo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na svojom Facebooku.

Vláda, čo ešte včera strašila kukuricami, dnes víta biotechnologickú elitu

Za touto biotechnologickou revolúciou stojí Miroslav Gašpárek, mladý slovenský vizionár, ktorého startup vyvíja prvú bunkovú platformu na prirodzenú produkciu mRNA. Kým sa niekto pýta, či mu z vakcíny nenarastie šúpolie na čele, títo ľudia posúvajú hranice medicíny.

Startup mieri k tomu, čo síce na prvý pohľad znie ako sci-fi, no už čoskoro môže byť realitou v nemocniciach po celom svete. Reč je o personalizovanej liečbe rakoviny, ktorá bude šitá na mieru pacientovi presne podľa genetického profilu jeho nádoru.

„Potenciál terapií založených na mRNA je podľa Miroslava Gašpáreka obrovský. Do tela môžu dodať mRNA, ktorá bude produkovať proteín zabíjajúci rakovinové bunky alebo nahrádzajúci nefunkčné proteíny v ľudskom tele,“ uvádza sa v správe Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

Startup navyše nevyvíja len prelomovú liečbu, ale aj technológiu, ktorá umožní jej efektívnejšiu a cenovo dostupnejšiu výrobu vo väčšom rozsahu. Využívajú bunkové procesy, fermentáciu, AI aj bioinformatiku, teda robia všetko pre to, aby sa lieky budúcnosti vyrábali efektívnejšie a lacnejšie.

Za zmienku rozhodne stojí aj fakt, že ide o globálny projekt s medzinárodnými vedeckými tímami, ktoré spolupracujú s poprednými univerzitami z rôznych krajín sveta. Ak sa ti zdá, že ide o niečo, na čo by sme mali byť pyšní, tak vedz, že Miroslav Gašpárek už zbiera uznanie a jeho meno sa ocitlo medzi nominovanými na Krištáľové krídlo 2024 v kategórii Inovácie a startupy.

Takže zatiaľ čo jedna časť verejnosti (a žiaľ aj politikov) ešte stále žije v konšpiračných bublinách, druhá robí reálnu vedu, ktorá má šancu zmeniť svet medicíny. Slovensko by malo prestať strašiť mRNA, a namiesto toho si uvedomiť, že práve vďaka nej môžeme vyliečiť to, čo bolo doteraz nevyliečiteľné.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP