Čína začala výstavbu prelomového maglev vlaku, ktorý sa bude pohybovať rýchlosťou až 1 000 km/h. Rýchlosťou teda prekoná bežné komerčné lietadlá a posúva hranice dopravy do novej éry, uvádza Mario Nawfal na sociálnej sieti X.

Vlak je poháňaný supravodivou magnetickou levitáciou, čo znamená, že doslova „pláva“ vo vzduchu, čím eliminuje trenie a odpor koľajníc. Tento princíp umožňuje dosiahnuť extrémnu rýchlosť pri minimálnej spotrebe energie. Trasa povedie z mesta Changsha v provincii Hunan, pričom cieľom je prekonať súčasné čínske vysokorýchlostné vlaky, ktoré dosahujú maximálne 350 km/h.

Projekt predstavuje obrovský skok v dopravnej infraštruktúre a môže v budúcnosti nahradiť leteckú dopravu na krátke a stredné vzdialenosti.

Komunikácia pri rýchlosti zvuku

Jedným z najväčších technologických problémov, ktoré museli čínski inžinieri vyriešiť, je stabilná vysokorýchlostná internetová konektivita počas jazdy vlaku. Pri rýchlostiach blízkych rýchlosti zvuku totiž dochádza k problémom s prenosom signálu. Mobilné zariadenia sa totiž rýchlo približujú alebo vzďaľujú od základňovej vysielacej a príjmacej stanice, čo mení frekvenciu prijímaného signálu, uvádza portál South China Morning Post

Tím profesora Songa Tiechenga z Národného kľúčového laboratória mobilných komunikácií na Southeast University našiel riešenie – sú ním dva paralelne položené káble na vnútorných stenách tunela. Tieto káble umožnia stabilný prenos signálu aj v podmienkach blízkych vákuu, kde je umiestnenie tradičných základňových vysielacích a prijímacích staníc prakticky nemožné.

Inovácia tak zabezpečí bezproblémové používanie smartfónov, streamovanie 4K videí či online hranie hier, a to aj pri rýchlostiach, ktoré prekonávajú komerčné lietadlá.

Freepik

Maglev ako náhrada lietadiel?

Magnetická levitácia má oproti tradičným dopravným systémom množstvo výhod. Okrem vyššej rýchlosti a nižšej spotreby energie je tento druh dopravy aj ekologickejší, pretože neprodukuje priame emisie.

Čína už teraz prevádzkuje najrýchlejší komerčný maglev vlak na svete v Šanghaji, ktorý dosahuje rýchlosť 431 km/h. Nový 1 000 km/h vlak by však mohol úplne zmeniť spôsob, akým ľudia cestujú, a stať sa reálnou alternatívou k lietadlám na vnútroštátnych linkách.

Ak sa projekt podarí úspešne dokončiť, Čína sa môže stať svetovým lídrom v oblasti vysokorýchlostnej dopravy, pričom tento revolučný dopravný systém môže slúžiť ako vzor pre ostatné krajiny.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP