V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Japonská automobilka Nissan ohlásila zmeny vo svojich pôvodných plánoch pre americký trh. Reaguje tak na nedávne rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zaviedol 25-percentné clo na dovoz automobilov zo zahraničia.

Nissan pôvodne plánoval zníženie výroby v Spojených štátoch ako súčasť širšej stratégie riešenia svojich finančných problémov, no po vyhlásení ciel firma tieto plány prehodnotila.

Výroba v USA zostáva, dovoz z Mexika sa obmedzí

V najnovšom vyhlásení Nissan uviedol, že zachová dvojzmennú výrobu modelu Nissan Rogue v závode v meste Smyrna v štáte Tennessee, keďže autá vyrobené na americkom území novým clám nepodliehajú. Tento krok je snahou minimalizovať náklady, ktoré by vyplývali z dovozných ciel.

Automobilka zároveň oznámila, že pozastaví dodatočné objednávky modelov Infiniti QX50 a QX55 pre americký trh, ktoré sa vyrábajú v Mexiku. Výroba týchto áut pre ostatné svetové trhy však bude pokračovať bez prerušenia, čím si Nissan udrží výrobnú kapacitu v regióne.

Spojené štáty sú pre japonského výrobcu jedným z najväčších exportných trhov, pričom v roku 2023 sa americký trh podieľal na približne 30 % celkového predaja značky. Aj keď väčšina vozidiel predaných v USA bola vyrobená priamo na území Spojených štátov, značná časť pochádzala z Mexika a Japonska, a preto bude podliehať novým 25-percentným clám.

Reakcia na ekonomickú neistotu

Nissan sa v posledných rokoch borí s klesajúcim dopytom a slabšími finančnými výsledkami, a preto bola optimalizácia výrobných kapacít v USA súčasťou ozdravného plánu. Trumpove clá však zmenili rovnicu a automobilka je nútená prispôsobiť svoju stratégiu novým obchodným podmienkam.

Rozhodnutie ponechať výrobu v USA a zároveň zastaviť dovoz niektorých modelov z Mexika jasne ukazuje, že Nissan sa snaží minimalizovať riziká spojené s colnou politikou, no zároveň si udržať prítomnosť na kľúčovom trhu. Situácia potvrdzuje, že obchodné rozhodnutia veľkých výrobcov budú v najbližšom období čoraz viac ovplyvňované politickými rozhodnutiami, a to nielen v USA, ale aj v ďalších svetových ekonomikách.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP