V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) už odštartoval prípravy na nasledujúcu vykurovaciu sezónu, no jeho generálny riaditeľ Vojtech Ferencz upozorňuje, že Európu môže na jeseň čakať vážny problém. V rozhovore pre portál SITA Energetika otvorene hovorí o možnosti, že plynu bude málo a ceny môžu dosiahnuť až 100 eur za megawatthodinu – a to aj napriek tomu, že samotná komodita nebude vôbec dostupná.

„Teraz je taká atypická situácia na trhu, že to signalizuje problém, ktorý vznikne na jeseň. Nechcem to nahlas povedať, ale na jeseň môže byť situácia, že kľudne môže byť cena plynu aj 100 eur za megawatthodinu, ale k plynu sa ani nedostanete, lebo jednoducho nebude komodita,“ upozornil Ferencz. Zároveň apeloval na Európsku komisiu, aby včas zareagovala, a neobchádzala problém, ako to podľa neho robila v minulosti.

Zásobníky sa plnia, cieľom je pripraviť sa na neistú jeseň

Slovenskí plynári si podľa svojho šéfa nastavili jasnú stratégiu. Aktuálne majú k dispozícii zásobníky s kapacitou deväť terawatthodín, ktoré už začali plniť. K tomu plánujú prenajať ďalšie s objemom päť terawatthodín. „Ideme postupne naplniť zásobník, aby sme neostali na jeseň prekvapení,“ uviedol Ferencz s tým, že počas zimy mal SPP dostatok plynu a stále má pomerne vysoké zásoby.

Za dobre zvládnutú sezónu dostal SPP pochvalu aj od najvyšších predstaviteľov štátu. Ako pripomenul Ferencz, premiér aj prezident Pellegrini uznali, že SPP bol na zimu výborne pripravený. „My sme šesť mesiacov mohli kávičkovať alebo chodiť do kina a divadla, pretože toho plynu sme mali dostatok a stále máme,“ dodal s dávkou nadsázky.

radiator, teplo, kúrenie
Pixabay

Kľúčom môže byť obnovenie tranzitu cez Ukrajinu

Jednou z možných ciest, ako stabilizovať trh s plynom, je podľa Ferencza obnovenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Tento krok by podľa neho výrazne znížil cenu plynu a zároveň by zabezpečil dostatočný objem dodávok pre európskych spotrebiteľov.

„Ak sa spustí tranzit plynu cez Ukrajinu, to znamená, že ruský plyn bude prúdiť do Európy, tá 40 eurová cena, ktorá je teraz priemerná na trhu, môže mať hodnotu 20 až 22 eur,“ zdôraznil Ferencz s odvolaním sa na analýzy Goldman Sachs a J.P. Morgan.

Vyzval tiež na spoločnú európsku diskusiu a politickú dohodu, ktorá by mohla otvoriť cestu späť k stabilnejším a predvídateľnejším cenám energie. „Či predsa v prípade nejakej dohody medzi Ruskom, Ukrajinou a podotýkam aj Európskou úniou by sme nepustili ten tranzit. Lebo tá EÚ by si mohla vydýchnuť. A toto je tá výzva,“ uzavrel Ferencz.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP