V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V Kultúrnom centre Kláštor v Rožňave sa vo štvrtok 27. marca začína séria vedecko-populárnych prednášok vedcov a vedkýň Slovenskej akadémie vied (SAV). Cyklus pod názvom Vivat Scientia! Nech žije veda! prinesie do konca roka osem prednášok a po prvýkrát predstaví prácu SAV širokej verejnosti v regióne Gemer. Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Tináková.

Prvá prednáška sa uskutoční vo štvrtok o 17:00 h a ponorí návštevníkov do sveta javov, ktoré sa odohrávajú pri extrémne nízkych teplotách. Fyzik Pavol Szabó vysvetlí, ako chlad mení vlastnosti materiálov a umožňuje vznik neobyčajných kvantových fenoménov, akými sú supravodivosť a supratekutosť. „Tieto javy hrajú dôležitú rolu pri pochopení kvantového sveta a majú významný vplyv na moderné technológie,“ priblížil Szabó. Prednáška bude obohatená o zaujímavé experimenty, ktoré tieto fascinujúce procesy ukážu naživo.

Približovanie vedy do regiónov

Projekt Vivat Scientia! odštartoval v roku 2023 v Lučenci a spolupráca s tamojším mestským múzeom pokračuje už tretí rok. Cieľom podujatí je priblížiť prácu SAV aj do regiónov, kde akadémia nemá svoje pracoviská a kde často chýbajú aj vysoké školy.

„Pre SAV je dôležité, aby sa všetci ľudia žijúci na Slovensku oboznamovali s vedeckým výskumom, ktorý sa na jej pôde realizuje. Popularizácia vedy je kľúčová a prednášky spojené s experimentmi či inými názornými ukážkami v tom zohrávajú významnú úlohu,“ vysvetlil člen predsedníctva SAV Michal Kšiňan.

TASR/Úprava redakcie

Najväčšia vedecká inštitúcia na Slovensku

Slovenská akadémia vied je najväčšou vedecko-výskumnou inštitúciou na Slovensku. Tvorí ju 45 vedeckých pracovísk situovaných v 26 mestách a obciach. Pracovníci SAV sa venujú výskumu v širokom spektre disciplín – od prírodných, cez spoločenské, až po kultúrne vedy.

Séria prednášok v Rožňave potrvá až do konca roka a prinesie širokú paletu zaujímavých tém. Pre všetkých, ktorí majú chuť objavovať tajomstvá vedy, je Vivat Scientia! skvelou príležitosťou stretnúť sa s vedcami, klásť im otázky a zažiť vedecké objavy na vlastnej koži.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP