V tomto texte boli použité materiály TASR.

Severná Kórea urobila ďalší významný krok vo svojom vojenskom programe. V sobotu po prvýkrát zverejnila fotografie rozostavanej ponorky na jadrový pohon. Vodca Kim Čong-un osobne dohliadal na stavbu plavidla a zdôraznil, že jeho dokončenie zásadne posilní námorné sily krajiny, ktoré označil za kľúčovú súčasť severokórejskej obrannej stratégie. Informovali o tom agentúry AP, Jonhap a AFP.

Severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA priniesla správy o Kimovej návšteve lodenice, avšak bez konkrétnych podrobností o jej mieste a čase. Podľa KCNA sa Kim Čong-un počas inšpekcie oboznámil so stavbou jadrovej ponorky vybavenej strategickými riadenými raketami, pričom tento projekt označil za jeden z hlavných cieľov, ktoré si stanovil na predchádzajúcom zjazde vládnucej strany.

Kolosálne plavidlo vylepší arzenál KĽDR

Podľa juhokórejskej agentúry Jonhap môže ísť o ponorku schopnú odpaľovať balistické rakety, pričom jej hmotnosť sa podľa odhadov agentúry AP pohybuje medzi 6 000 až 7 000 tonami. Plavidlo by mohlo niesť približne desať rakiet, čím by výrazne posilnilo strategické schopnosti severokórejskej flotily.

Kim Čong-un vo svojom vyhlásení uviedol, že „schopnosť námornej obrany sa naplno ukáže vo všetkých moriach bez obmedzenia“. Zdôraznil, že rozvoj námorných jednotiek do podoby elitných síl vybavených jadrovými zbraňami predstavuje zásadný posun v stratégii národnej obrany.

Nie je to prvýkrát, čo Severná Kórea predstavila ponorku s jadrovým potenciálom. V roku 2023 severokórejské médiá oznámili spustenie prvej „útočnej taktickej jadrovej ponorky“, hoci armáda Južnej Kórey vtedy vyhlásila, že plavidlo pravdepodobne ešte nie je plne funkčné.

Obrovská flotila, otázna kvalita

Podľa amerického think-tanku Nuclear Threat Initiative disponuje Severná Kórea jednou z najväčších ponorkových flotíl na svete, ktorá môže zahŕňať až 86 ponoriek. Odborníci však upozorňujú, že mnohé z týchto plavidiel sú zastarané a ich skutočná bojová spôsobilosť je otázna.

Napätie na Kórejskom polostrove sa v posledných rokoch prehĺbilo. Soul obviňuje Pchjongjang z vysielania severokórejských vojakov do Ruska na podporu bojov proti Ukrajine. Minulý týždeň Severná Kórea uskutočnila skúšobné odpaly strategických rakiet v Žltom mori, ktoré boli súčasťou cvičenia zameraného na ukážku jej „protiútočných“ schopností.

V blízkej dobe sa očakáva ďalší vývoj situácie, keďže koncom marca sa začnú spoločné vojenské cvičenia Južnej Kórey a USA známe ako „Freedom Shield“. Pchjongjang už dal jasne najavo svoju nespokojnosť s prítomnosťou amerických síl v regióne. V nedeľu do juhokórejského prístavného mesta Pusan dorazila americká lietadlová loď USS Carl Vinson, čo Severná Kórea kritizovala ako provokáciu a prípravu na možnú inváziu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP