V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Rusko sa chce stať sebestačným v ťažbe kľúčových surovín a ukončiť svoju závislosť od dovozu lítia, ktoré je nevyhnutné pre výrobu batérií s vysokou kapacitou. Ruský prezident Vladimir Putin na nedávnej konferencii v Moskve zdôraznil potrebu urýchlenia ťažobných plánov a upozornil, že krajina sa mala tejto téme venovať už pred desaťročiami.

Podľa odhadov Geologickej služby Spojených štátov (USGS) má Rusko približne milión ton lítia, no vlastné ruské zdroje uvádzajú ešte vyššie čísla. Napriek tomu sa v posledných rokoch krajina spoliehala na zahraničné dodávky. Táto závislosť sa však stala problémom po začiatku vojny na Ukrajine a následných sankciách zo Západu, ktoré výrazne skomplikovali dovoz strategických surovín. To prinútilo Moskvu hľadať riešenia, ako rozbehnúť vlastnú produkciu.

„Lítium ešte stále neťažíme. Ako však potom zabezpečíme rozvoj našej ekonomiky? Mohli sme to urobiť už pred 10 či 15 rokmi,“ vyhlásil Putin na konferencii o pokročilých technológiách v Moskve. Zdôraznil, že Rusko musí rozvíjať nielen svoje ložiská lítia, ale aj ďalšie kritické suroviny, vrátane prvkov vzácnych zemín, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu elektrických áut, spotrebnej elektroniky, zdravotníckych prístrojov či vojenského priemyslu.

Moskva si dala ambiciózny cieľ – do roku 2030 prestať byť závislá od dovozu lítia a ďalších nerastných surovín. Okrem vlastných zásob podľa médií ruské sily získali kontrolu nad dvomi veľkými ložiskami na východe Ukrajiny. To by mohlo výrazne pomôcť Rusku v jeho snahe stať sa lídrom v oblasti ťažby a spracovania týchto strategických materiálov.

putin a litium
TASR / AP, Audi

Suroviny trápia aj Trumpa

Svetovú pozornosť na otázku ťažby kritických surovín upriamil aj bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý vyhlásil, že chce s Ukrajinou uzavrieť dohodu o ťažbe nerastných surovín v hodnote 500 miliárd dolárov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však minulý týždeň dohodu zablokoval, keďže podľa neho neposkytovala dostatočné „bezpečnostné záruky“.

Trump sa k tejto téme vrátil aj na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC), kde uviedol, že Spojené štáty sú blízko k uzavretiu dohody o nerastných surovinách s Ukrajinou.

Rusko si tak v otázke ťažby lítia stanovuje jasnú stratégiu – minimalizovať závislosť od dovozu a využiť svoje prírodné bohatstvo na podporu vlastnej ekonomiky a technologického pokroku. Ako rýchlo sa tieto plány podarí zrealizovať, ukáže až čas.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP