V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) ubezpečuje, že v súčasnosti disponuje dostatočnými personálnymi kapacitami na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti. Podľa vyjadrenia hovorcu úradu Petra Habaru má Národné centrum kybernetickej bezpečnosti, ktoré je súčasťou NBÚ, takmer všetky tabuľkové miesta obsadené. To znamená, že Slovensko má momentálne potrebné odborné zázemie na riešenie kybernetických hrozieb a incidentov.

NBÚ zo zákona zabezpečuje riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov, vyhlasuje výstrahy pred závažnými útokmi, ukladá povinnosť prijímať reaktívne opatrenia a schvaľuje ochranné postupy na zabezpečenie infraštruktúry štátu a organizácií.

Kyberútoky na Slovensku sú čoraz sofistikovanejšie

V poslednom období sa Slovensko stretlo s viacerými vážnymi kybernetickými útokmi, ktoré zasiahli dôležité štátne inštitúcie. Medzi najvýraznejšie prípady patrili útoky na katastrálny systém nehnuteľností a Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktoré narušili dostupnosť služieb pre verejnosť. Tieto incidenty len potvrdzujú, že kybernetická kriminalita už dávno nie je len doménou individuálnych hackerov, ale čoraz častejšie ide o aktivity organizovaných skupín.

Na expertnej konferencii Jesenná ITAPA 2024 sa odborníci zhodli, že počet kyberútokov neustále rastie a ich metódy sú stále sofistikovanejšie. Moderní útočníci využívajú falošné call centrá, podvody založené na sociálnom inžinierstve a dokážu svoje obete oklamať tak presvedčivo, že si podvod ani nevšimnú. Podľa odborníkov už dnes existuje trh s kybernetickou kriminalitou, kde si môže útočník kúpiť útok na mieru, podobne ako sa obchoduje s drogami.

hacker
Freepik

Kyberkriminalita sa mení na miliardový biznis

Podľa generálneho riaditeľa Sekcie informačných technológií na Ministerstve financií SR Erika Minaroviča sa kyberkriminalita stáva obrovským ekonomickým odvetvím. Posledná veľká štúdia uvádza, že ročne sa v tejto oblasti pretočí približne 8 miliárd dolárov (7,6 miliardy eur), pričom ide len o oficiálne odhady. V realite môže byť táto suma ešte vyššia.

Medzi najväčšie hrozby v súčasnosti patria ransomvérové útoky, sociálne inžinierstvo a útoky na dodávateľský reťazec.

Podľa experta Urosa Zusta z organizácie ISACA sa situácia neustále zhoršuje, pretože útočníci začínajú využívať umelú inteligenciu, ktorá im umožňuje vytvárať ešte sofistikovanejšie útoky. Navyše, dnes si môže kyberútok objednať prakticky ktokoľvek, ak má dostatočné finančné zdroje. “Je tu na to reálny trh a nikto sa nemôže považovať za odolného voči kyberkriminalite. Ak má útočník všetky potrebné zdroje, znalosti a čas, je veľmi ťažké jeho pokusom zabrániť,” varuje Zust.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP