Stellantis sa už etabloval na trhu cenovo dostupných malých elektromobilov vďaka modelom ako Citroën ë-C3 a Fiat Grande Panda, ktoré využívajú batériové články typu LFP (lítium-železo-fosfát) od čínskej spoločnosti SVOLT. Najnovšie informácie však naznačujú, že automobilka by mohla rozšíriť portfólio dodávateľov o čínskeho giganta BYD, čím by sa mohli ceny vozidiel ešte viac znížiť, píše Electrive.

Podľa francúzskeho portálu L’Argus, Stellantis zvažuje použitie batériových článkov od BYD, ktorý je špecialistom na LFP technológiu a disponuje silne integrovaným dodávateľským reťazcom – od vlastných lítiových baní až po masívnu výrobu batérií. Práve vysoké výrobné objemy BYD by mohli Stellantisu priniesť výrazne nižšie náklady v porovnaní s aktuálnym dodávateľom SVOLT.

V súčasnosti batériový systém CMP Smart Car platformy obsahuje 44 kWh batériu s dojazdom okolo 320 kilometrov podľa WLTP. Tento systém poháňa modely ako Citroën ë-C3 (23 300 eur) a Fiat Grande Panda (24 990 eur), pričom väčšie verzie ako Citroën ë-C3 Aircross či Opel Frontera Electric sú ešte drahšie.

Lacnejšie varianty s menšími batériami

Stellantis už predtým avizoval dve hlavné vývojové cesty – prvou je verzia s väčšou batériou, ktorá ponúkne dojazd okolo 400 kilometrov a bude využívať NMC články (lítium-nikel-mangán-kobalt). Táto by sa mala objaviť po uvedení modelov ë-C3 Aircross a Frontera Electric na trh.

Druhou možnosťou, a práve tou, ktorá súvisí s BYD, je vývoj ešte dostupnejšej verzie s menšou batériou. Už v októbri 2023 Stellantis oznámil, že v roku 2025 plánuje uviesť model s dojazdom 200 kilometrov a cenou pod 20 000 eur. Práve tu prichádza do úvahy nasadenie batériových článkov od BYD. Podľa L’Argus by sa mohol použiť batériový balík s kapacitou 30 až 35 kWh, čo by znamenalo dojazd približne 200 až 250 kilometrov podľa WLTP. Zatiaľ však nie sú dostupné podrobnosti o výkone nabíjania či ďalších technických parametroch.

Northvolt/BYD/Úprava redakcie

Kľúč k dostupným elektromobilom

Batérie s LFP chémiou sú v súčasnosti v automobilovom priemysle považované za kľúčový prvok pri znižovaní nákladov na výrobu elektromobilov, najmä v cenovo citlivom segmente. Volkswagen plánuje LFP batérie použiť v modeli ID.2, ktorý má byť dostupný od 25 000 eur, a pravdepodobne aj v lacnejšom ID.1 za približne 20 000 eur. Renault už potvrdil využitie LFP článkov v pripravovanom modeli Twingo E-Tech.

Ak sa správy o spolupráci Stellantisu s BYD potvrdia, mohol by to byť významný krok k cenovo dostupným elektromobilom pre širšiu verejnosť.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP