Na nízkej obežnej dráhe našej planéty je čoraz väčšie množstvo objektov, ktoré predstavujú riziko už nielen pre ďalšie satelity, ale aj pre život na povrchu našej planéty. I keď sú pravdepodobnosti katastrofy stále nízke, prekážať začína tento vesmírny odpad napríklad leteckej doprave a sú kvôli nemu odkláňané lety či dočasne zatvárané letiská, upozorňuje UniverseToday.

Materiálu na orbite je čoraz viac

Od začiatku vesmírnej éry bolo do vesmíru vypustených vyše 6 700 rakiet. Každá z nich zanechala na obežnej dráhe stopu v podobe nefunkčných satelitov, vyradených stupňov a menších úlomkov. Podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) je dnes na obežnej dráhe približne 56 450 väčších objektov, z ktorých sa aktívne sleduje len okolo 36 860.

Rok 2023 priniesol rekordných 263 vesmírnych štartov, čo znamená viac odpadu a väčší počet nekontrolovaných vstupov trosiek do atmosféry. Priemerný ročný počet rozpadu objektov na obežnej dráhe sa pohybuje medzi 10 až 11.

Štúdia z University of British Columbia (UBC) analyzovala vplyv vesmírneho odpadu na vzdušný priestor a ukázala, že každoročne existuje až 25 % pravdepodobnosť, že sa vesmírne trosky dostanú do oblasti s hustou leteckou premávkou. Aj keď pravdepodobnosť priamemu zásahu lietadla zostáva nízka (1 ku 430 000), uzatváranie vzdušného priestoru a odklony letov predstavujú reálny problém pre letecký priemysel.

Jeden prípad je stále čerstvý

V roku 2022 museli Španielsko a Francúzsko na niekoľko hodín uzavrieť časti svojho vzdušného priestoru kvôli troskám z čínskej rakety Dlhý pochod 5B. V januári tohto roku zase došlo k explózii prototypu rakety Starship od SpaceX, ktorej trosky dopadli na súostrovie Turks a Caicos. V oboch prípadoch si situácia vyžiadala okamžité zmeny letov a presmerovanie stoviek lietadiel.

Väčšina raketových stupňov sa v súčasnosti necháva nekontrolovane zhorieť v atmosfére, čo vytvára neistotu v tom, kde trosky dopadnú. Alternatívou by bolo navrhnutie raketových stupňov tak, aby ich návrat prebiehal kontrolovane – ideálne nad oceánmi a mimo hlavných letových koridorov. Tento prístup však vyžaduje koordinovanú medzinárodnú reguláciu.

Profesor Michael Byers z UBC upozorňuje, že riešenie si vyžaduje globálnu spoluprácu: „Štáty a súkromné spoločnosti nebudú investovať do bezpečnejších dizajnov, pokiaľ to nebudú musieť robiť všetci. Preto je nevyhnutné, aby sa vlády dohodli na nových normách.“

Je aj ďaleko od Zeme

Ľudstvo si zatiaľ veľmi s odpadom na orbite hlavu neláme a firmy, momentálne najmä SpaceX, vynášajú tisíce satelitov. V skutočnosti sa ale už našej civilizácii podarilo znečistiť aj iné planéty, ako je napríklad Mars, na ktorého povrchu je niekoľko ton odpadu. Časť tvoria použité a viac nefunkčné sondy, časť trosky zo sond, ktoré nedokázali pristáť a časť prídavné komponenty, ako sú štíty a podobne.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP