Medzinárodný tím vedcov potvrdil existenciu super-Zeme, ktorá obieha v obývateľnej zóne hviezdy podobnej Slnku, vzdialenej iba 20 svetelných rokov. Tento významný objav, založený na viac ako dvoch desaťročiach pozorovaní, otvára nové obzory pre výskum exoplanét, ktoré môžu poskytovať vhodné podmienky pre život, informuje Phys.org.

Obývateľné svety neďaleko Zeme

Nová planéta, pomenovaná HD 20794 d, má hmotnosť šesťkrát väčšiu ako Zem a obieha okolo hviezdy podobnej Slnku. Jej obežná dráha ju umiestňuje do obývateľnej zóny systému, čo znamená, že je na správnej vzdialenosti od svojej hviezdy, aby na svojom povrchu udržala tekutú vodu – kľúčový prvok života, ako ho poznáme.

Dr. Michael Cretignier z Oxfordu prvýkrát identifikoval možný signál exoplanéty v roku 2022 pri analýze archivovaných dát zaznamenaných spektrografom HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) v Observatóriu La Silla v Čile. Tieto dáta analyzujú svetlo pohlcované a vyžarované objektami. Dr. Cretignier zaznamenal charakteristické, periodické posuny v spektre svetla vyžarovaného hosťujúcou hviezdou, ktoré mohli byť spôsobené gravitačným pôsobením blízkej planéty.

Na overenie signálu medzinárodný tím analyzoval veľmi presné merania zaznamenané počas dvoch desaťročí spektrografmi HARPS a jeho nástupcom ESPRESSO, tiež v Čile, objasňuje tím vedcov v štúdii publikovanej časopisom Astronomy & Astrophysics. Tieto prístroje patria medzi najpokročilejšie na svete v meraní malých variácií v spektrách svetla.

„Na analýze dát sme pracovali roky, postupne analyzovali a vylučovali všetky možné zdroje kontaminácie,“ povedal Dr. Cretignier. Na rozlíšenie signálu planéty od šumu pozadia a jemných efektov prístroja boli potrebné pokročilé spracovacie metódy a dôkladné analýzy. Kombináciou výsledkov z oboch prístrojov bol objav napokon potvrdený.

Vizualizácia pohľadu na hviezdu z obežnej dráhy exoplanéty.
Midjourney

Skutočné podmienky zatiaľ nepoznáme

Hoci sa planéta nachádza v obývateľnej zóne systému, ešte je príliš skoro povedať, či by na nej mohol byť život. Na rozdiel od väčšiny planét je obežná dráha HD 20794 d eliptická, nie kruhová. Jej vzdialenosť od hviezdy sa výrazne mení, čo spôsobuje, že sa planéta počas svojho roka pohybuje od vonkajšieho okraja obývateľnej zóny k vnútornému okraju. V každom prípade bude HD 20794 d poskytovať neoceniteľný prípad pre nadchádzajúce vesmírne projekty navrhnuté na detekciu známok života mimo našej slnečnej sústavy.

Dr. Cretignier dodal: „Svojou polohou v obývateľnej zóne a relatívnou blízkosťou k Zemi by táto planéta mohla zohrať kľúčovú úlohu v budúcich misiách, ktoré budú charakterizovať atmosféry exoplanét a hľadať biosignatúry naznačujúce potenciálny život.“

Objav HD 20794 d je ďalším krokom v našom pochopení vesmíru a otvára nové možnosti pre výskum exoplanét. Vedci sa teraz môžu zamerať na detailnejšie štúdie tejto planéty a jej potenciálnych podmienok pre život. S blížiacimi sa vesmírnymi misiami a pokročilými technológiami sme bližšie k objaveniu, či sme vo vesmíre sami alebo nie.

Nová planetárna kategória

Nedávny pozorovania planéty GJ 1214b so sebou priniesli úplne novú kategóriu planét, ktorá dostala názov super-Venuša. Táto planéta, známa ako Enaiposha obieha okolo červeného trpaslíka Orkaria vo vzdialenosti 47 svetelných rokov od Zeme, čo je na kozmické pomery tiež celkom blízko.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP