Nedávny výskum vedcov z Kalifornskej univerzity v San Franciscu odhaľuje inovatívny prístup, ako bojovať proti rakovine. Výskumníci pomocou technológie CRISPR využili vlastné tukové bunky pacienta na potlačenie rastu nádorov. O téme informoval portál Gizmodo.

Zdá sa, že tukové bunky, ktorých sa väčšina ľudí chce zbaviť, majú úžasnú a liečebnú silu. Ľudské telo obsahuje niekoľko typov tukových buniek. Biele tukové bunky slúžia na ukladanie energie, hnedé spaľovaním živín pomáhajú s reguláciou teploty tela. Béžové tukové bunky majú schopnosť fungovať ako obidva druhy, podľa potreby organizmu.

Prelomová technológia

Vedcom sa pomocou technológie CRISPR, ktorý umožňuje vykonať zmeny v genetickom kóde, podarilo béžové tukové bunky „preprogramovať“. Dokázali obmedziť prísun živín pre rakovinotvorné bunky, čím sa spomalil ich rast. Výskumníci sa zamerali na gén UCP1, ktorý je dôležitý pri termogenéze, teda pri procese, v ktorom bunky spaľujú energiu na tvorbu tepla.

Upravené bunky okrem toho spotrebovali aj živiny, ktoré rakovinotvorné bunky potrebujú na rast, takže sa škodlivé bunky nedokázali ďalej množiť.

„V našom úplne prvom trans-well experimente prežilo veľmi málo rakovinových buniek. Mysleli sme si, že sme niečo pokazili – boli sme si istí, že išlo o chybu. Tak sme to opakovali viackrát a stále sme pozorovali rovnaký účinok,“ uviedol vedúci výskumu Nadav Ahituv, riaditeľ Ústavu ľudskej genetiky UCSF.

výskum, petriho miska
Unsplash

Sľubné výsledky

V sérii experimentov, ktoré zahŕňali petriho misky, laboratórne modely a testovanie na vzorkách získaných od pacientov, „preprogramované“ bunky dokázali zadržiavať rast nádorov. Účinky sa prejavili pri rôznych typoch rakoviny (rakovina hrubého čreva, prostaty, pankreasu a dvom typom rakoviny prsníka).

Zatiaľ teda ide o experimentálne výsledky. Úspešnosť však predstavuje základ pre ďalší výskum a klinické aplikácie. Vedci dúfajú, že metóda sa stane personalizovanou terapiou, ktorá by mohla byť prispôsobená špecifickým potrebám pre jednotlivých pacientov.

„Tukové bunky už bežne odstraňujeme liposukciou a následne ich implantujeme prostredníctvom plastických operácií. Bunky je možné jednoducho upravovať v laboratóriu a bezpečne ich vracať späť do tela, čo z nich robí atraktívnu platformu pre bunkovú terapiu, vrátane liečby rakoviny,“ dodal Ahituv.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP