Planéty nachádzajúce sa mimo našej slnečnej sústavy, označované ako exoplanéty, neprestávajú prekvapovať svojou diverzitou a podmienkami, ktoré často lámu rekordy. Taký je aj prípad plynného obra WASP-127b obiehajúceho okolo hviezdy WASP-127, v ktorého atmosfére sa astronómom podarilo identifikovať extrémne rýchly vietor, upozorňuje ScienceAlert. Je natoľko rýchly, že by predbehol aj väčšinou satelitov obiehajúcich Zem.

Nič v našej sústave sa jej nevyrovná

Tento fenomenálny objav pochádza z analýzy svetelného spektra odrazeného od atmosféry WASP-127b. Vedci z Európy prišli na to, že signály vody a oxidu uhličitého v atmosfére planéty sú narúšané nadzvukovými vetrami, ktoré sa pohybujú opačnými smermi.

„Časť atmosféry tejto planéty sa k nám približuje vysokou rýchlosťou, zatiaľ čo iná sa od nás vzďaľuje rovnakou rýchlosťou,“ vysvetľuje Lisa Nortmann, astrofyzik z Univerzity v Göttingene, ktorá výskum viedla. Podľa nej sú tieto vzdušné prúdy rýchlejšie ako akékoľvek prúdové prúdenie alebo hurikány na Zemi. Pre porovnanie, najsilnejší zaznamenaný vietor na Zemi dosiahol 407 km/h na austrálskom ostrove Barrow v roku 1996. Aj Neptún, ktorého vetry dosahujú 1 770 km/h, zaostáva za týmto rekordom.

WASP-127b patrí medzi plynné obry, ktoré sú síce podobné Jupiteru, no majú oveľa nižšiu hmotnosť. Tento konkrétny svet má len 16 % hmotnosti Jupitera, ale jeho priemer je mierne väčší. Zároveň ide o planétu viazanú rotačne, čo znamená, že rovnaká strana je neustále otočená smerom k hviezde. Táto strana je vystavená horúčavám presahujúcim 1 000 °C, zatiaľ čo druhá strana zostáva v chlade nočnej oblohy.

Zdroj dôležitých informácií

Planéta bola objavená v roku 2016 a odvtedy sa stala predmetom intenzívneho výskumu. Štúdia analyzovala jej atmosféru pomocou kryogénneho infračerveného spektrografu s vysokým rozlíšením na Veľkom európskom teleskope v čilskej púšti Atacama. Merania odhalili dva jasné signály: jeden naznačoval materiál rýchlo sa približujúci, druhý sa vzďaľujúci. Tento jav ukazuje na nadzvukové prúdenie v atmosfére, dodáva portál Astrobiology.

WASP-127b nie je len planétou extrémov, ale aj živým laboratóriom pre pochopenie formovania planét. Objav rýchlych vzdušných prúdov a presné merania atmosféry prinášajú nový pohľad na to, ako vznikajú planetárne systémy. Takéto poznatky môžu pomôcť lepšie pochopiť dejiny a budúcnosť planét aj v našej Slnečnej sústave.

Nepomôžu ani ingrediencie potrebné pre život

Ďalšou zo série extrémnych exoplanét, o ktorej sme informovali nedávno, je aj objekt s označením WASP-166b, na ktorý sa vedci pozreli bližšie pomocou Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST). WASP-166b je približne sedemkrát väčšia a 32-krát hmotnejšia ako Zem. Okolo svojej hviezdy obieha každých 5,44 dní vo vzdialenosti približne 0,067 AU. A aj keď v jej atmosfére identifikovali vodu a oxid uhličitý, kvôli ohromnej teplote okolo 1 000 °C a jej orbite je život prakticky vylúčený.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP