Nový paleontologický objav priniesol fascinujúci pohľad na predátorov a ich obete v pravekom svete. Fosília krčného stavca mladého pterosaura, objavená v Dinosaur Provincial Park v kanadskej Alberte, odhaľuje zriedkavú krokodíliu stopu.

Tá je dôkazom smrteľného stretnutia spred 76 miliónov rokov. Tento unikátny objav môže pomôcť lepšie pochopiť, ako prebiehala interakcia medzi predátormi a ich korisťou v období vrchnej kriedy. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Dôkaz dávnej predácie

Tím medzinárodných paleontológov, vrátane odborníkov z Royal Tyrrell Museum of Palaeontology (Kanada), University of Reading (Spojené kráľovstvo) a University of New England (Austrália), analyzoval fosilizovaný krčný stavec, ktorý patril Cryodrakon boreas, mladému pterosaurovi z čeľade Azhdarchidae.

Tento lietajúci plaz, ktorý v dospelosti dosahoval veľkosť žirafy s rozpätím krídel až 10 metrov, bol ako mláďa so svojím dvojmetrovým rozpätím krídel zraniteľným členom ekosystému plného predátorov. Detailné skúmanie fosílie odhalilo kruhovú stopu s priemerom 4 milimetre, ktorú vedci jednoznačne identifikovali ako krokodíliu stopu.

“Stopy po uhryznutí poskytujú neoceniteľné informácie o tom ako spolu žili rôzne druhy v dávnych ekosystémoch. Nevieme síce, či bol pterosaur nažive alebo už mŕtvy, keď bol pohryzený, ale tento objav dokazuje, že krokodílovité dravce si občas vyberali za korisť, prípadne za potravu, mladé pterosaury,” uviedol Dr. Brian Pickles z University of Reading, jeden zo spoluautorov štúdie.

Útvary podobné fosíliám, ktoré na Marse objavil minulý rok rover Curiosity. / Zdroj: NASA

Významný objav vo vzácnej fosílii

Fosílie pterosaurov sú nesmierne vzácne, pretože ich kosti boli extrémne jemné a ľahké, prispôsobené na lietanie. Nájsť dôkaz priamych interakcií s inými zvieratami, ako sú uhryznutia, je preto výnimočné. “Kosti pterosaurov sú veľmi delikátne – nájsť fosílie s jasnými znakmi, že ich iné zviera uhryzlo, je mimoriadne zriedkavé. Navyše ide o mladý exemplár, čo je ešte výnimočnejšie,” uviedol Dr. Caleb Brown, vedúci autor štúdie z Royal Tyrrell Museum of Palaeontology.

Na potvrdenie, že ide naozaj o krokodíliu stopu, použili vedci pokročilé výskumné techniky vrátane mikro-CT skenovania. Pomocou tejto technológie preskúmali fosíliu v detailoch, ktoré by pri bežnom pozorovaní neboli viditeľné a porovnali ju s inými pterosaurími kosťami. Tým sa eliminovala možnosť, že by stopy na kosti vznikli poškodením počas fosilizácie alebo pri vykopávkach. Analýza jednoznačne potvrdila, že ide o pravú stopu po uhryznutí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP