Vďaka modernej technológii sa podarilo zachytiť jeden z najunikátnejších momentov v histórii pozorovania vesmírnych úkazov. Na Prince Edward Island v Kanade zaznamenala domová kamera Ring nielen pád meteoritu, ale aj jeho zvuk pri dopade na chodník. Tento výnimočný záznam bol vytvorený ešte v júli 2024 a môže byť vôbec prvým prípadom v histórii, keď bol zvuk dopadu meteoritu zdokumentovaný. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Podľa geológa Chrisa Herda z University of Alberta, ktorý skúmal úlomky meteoritu, sa jedná o unikátny moment. „Charlottetownský meteorit prišiel na scénu skutočne spektakulárne. Nikdy predtým nebol pád meteoritu zdokumentovaný aj so zvukom,“ uviedol Herd.

Joe Velaidum and Laura Kelly

Od náhody po vedecký objav

Majitelia domu si najprv nevšimli nič neobvyklé. Keď sa však vrátili domov zo spoločnej prechádzky, našli na chodníku sivé úlomky, ktoré vyzerali ako pozostatky niečoho, čo dopadlo a rozbilo sa. Po rozhovore s Laurinými rodičmi, ktorí spomínali hlasný zvuk, skontrolovali kamerový záznam. To, čo našli, ich poriadne prekvapilo.

„To, čo ma na tom najviac zarazilo, je fakt, že som len pár minút pred dopadom stál presne na tom mieste,“ povedal Velaidum pre CBC News. „Ak by som tam bol o chvíľu dlhšie, mohlo ma to doslova roztrhať na polovicu.“

Meteority padajú na Zem denne. Odhaduje sa, že atmosférou prejde približne 48,5 tony vesmírneho materiálu za deň. Väčšina z neho však zhorí v atmosfére, a len máloktoré úlomky dopadnú na zemský povrch. Tieto tzv. ohnivé gule, sú mimoriadne vzácne a ešte zriedkavejšie sa zachytia na kameru.

Malý kráter, veľký význam

Úlomky meteoritu z Charlottetownu sa podarilo zachovať aj vďaka tomu, že časť z nich skončila v tráve nepoškodená. Po dôkladnej analýze vedci zistili, že meteorit patrí do kategórie „obyčajných chondritov“. Ide o meteority, ktoré vznikli počas raného vývoja slnečnej sústavy a obsahujú pôvodné minerály zo slnečnej hmloviny.

Aj keď sú tieto meteority najbežnejšie (tvoria až 90 % všetkých nájdených meteoritov), stále majú veľkú vedeckú hodnotu. Poskytujú pohľad na zloženie materiálu, z ktorého vznikali planéty, a pomáhajú nám pochopiť procesy, ktoré formovali našu slnečnú sústavu. Hoci je pravdepodobnosť dopadu meteoritu na človeka mizivá, podobné prípady pripomínajú, aké nepredvídateľné sú udalosti vo vesmíre.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP