Podľa UniverseToday pracuje NASA na konštrukcii nového malého satelitu, ktorý zároveň poslúži ako ambiciózny vesmírny ďalekohľad. Napriek svojim rozmerom bude mať obrovskú úlohu – vedci ho chcú totiž použiť na sledovanie atmosfér exoplanét. Takýmto spôsobom môže NASA pomôcť v hľadaní podmienok vhodných pre mimozemský život, prípadne dokonca samotného života.

Pomôže existujúcim misiám

Pandora je malý satelit (SmallSat), ktorý bol vybraný v roku 2021 ako súčasť programu Pioneer misie NASA. Jeho hlavným cieľom je štúdium exoplanét prostredníctvom tranzitnej spektroskopie – metódy, ktorá skúma svetlo hviezdy prechádzajúce atmosférou planéty počas tranzitu. Tento proces umožňuje astronómom analyzovať chemické zloženie atmosfér exoplanét a hľadať možné biosignatúry, teda znaky biologickej aktivity.

Počas svojej ročnej primárnej misie sa Pandora zameria na 20 hviezd a ich 39 exoplanét, pričom pre každú z nich uskutoční približne 10 dlhodobých pozorovaní. Vedci očakávajú, že teleskop poskytne kľúčové informácie o prítomnosti oblakov, hmlovín a vody v atmosférach týchto planét. Tieto údaje budú slúžiť ako základ pre interpretáciu pozorovaní ďalších vesmírnych misií, ako je Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST).

Jednou z hlavných výziev tranzitnej spektroskopie je separácia svetla prechádzajúceho atmosférou planéty od svetla vyžarovaného samotnou hviezdou. Hviezdy totiž nemajú uniformný povrch – obsahujú jasnejšie oblasti a tmavšie škvrny, ktoré môžu deformovať spektrálne signály. Tieto „zmiešané signály“ môžu imitovať prítomnosť vody v atmosférach exoplanét.

NASA

Širšie spektrum

Pandora tento problém rieši súčasným pozorovaním hviezd vo viditeľnom aj infračervenom spektre. Takéto dvojité merania umožňujú rozlíšiť variácie svetla hviezdy a presnejšie oddeliť jej spektrum od signálu planéty. Infračervené spektrum bude Pandora sledovať pomocou detektora, ktorý bol v skutočnosti skonštruovaný ako náhradný diel pre JWST.

Teleskop Pandora je výsledkom spolupráce medzi Lawrence Livermore National Laboratory a NASA Goddard Space Flight Center. Kľúčovou súčasťou teleskopu je infračervený detektor, ktorý bol pôvodne vyvinutý ako náhradný diel pre teleskop James Webb.

Podľa Daniela Apaia, vedúceho vedeckej skupiny exoplanét misie Pandora, je hlavným prínosom teleskopu jeho schopnosť dlhodobého pozorovania. „Hoci je Pandora menší a menej citlivý ako Webb, dokáže dlhšie pozorovať materské hviezdy exoplanét, čo umožňuje podrobnejšie štúdium,“ vysvetľuje Apai.

Galaxie sú ich plné

Podľa doterajších pozorovaní je vesmír okolo nás plný rôznych exoplanét, avšak len na máloktorých z nich sa môže nachádzať život. Podmienky na nich sú totiž často nevhodné, niekedy priam extrémne. Taký je aj prípad WASP-166b, o ktorej sme informovali nedávno. Nachádza sa na nej síce voda a oxid uhličitý, avšak okolo svojej hviezdy obieha každých 5,44 dní vo vzdialenosti približne 0,067 AU.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP