Na leteckej základni Ørland v Nórsku sa nedávno uskutočnil významný let stíhačiek F-35 Lightning II s využitím syntetického leteckého paliva (SATF). Tento historický moment nielenže označil prvé použitie SATF pre nórske lietadlá, ale zároveň prvýkrát v histórii, čo stíhačky F-35 použili tento typ paliva. Uvedené symbolizuje snahu Nórska o zníženie emisií a zároveň zabezpečenie bojovej pripravenosti svojej armády. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Čo prináša syntetické palivo pre F-35?

Výrobca stíhačiek F-35, spoločnosť Lockheed Martin, schválil použitie SATF pre tento typ lietadiel. Nová možnosť využitia syntetických palív by mala znížiť závislosť na tradičných zdrojoch paliva, čím sa zvýši sebestačnosť a flexibilita F-35 pri plnení misií.

Stihačka F-35 pripravená na štart
Military_Material/Pixabay

Chauncey McIntosh, viceprezident a generálny riaditeľ programu F-35 v Lockheed Martin, zdôraznil význam tejto zmeny:
„Inovácia v oblasti palív nám umožňuje posilniť operačné schopnosti a pripravenosť. Ako hlavná opora spojeneckých síl bude F-35 naďalej zaručovať vzdušnú prevahu Spojených štátov a ich spojencov.“

Nový systém umožňuje stíhačkám F-35 používať zmesi, ktoré obsahujú až 50 % syntetického paliva v kombinácii s tradičným leteckým palivom. Táto flexibilita závisí od použitých surovín a metód výroby.

Ako fungujú syntetické palivá?

Syntetické letecké palivá sa vyrábajú z rôznych zdrojov, od fosílnych materiálov ako uhlie a zemný plyn až po obnoviteľné suroviny, medzi ktoré patria poľnohospodárske zvyšky a odpadové oleje. Týmto spôsobom sa znižuje environmentálny dopad vojenských operácií.

Okrem ekologickej výhody prináša využívanie SATF aj operačné výhody. Umožňuje stíhačkám F-35 byť menej závislými na tradičných dodávateľských reťazcoch, čo je kľúčové najmä v čase geopolitickej neistoty alebo výpadkov v zásobovaní palivom.

Na celom svete momentálne operuje viac ako 1 100 stíhačiek F-35, ktoré spolu nalietali takmer milión letových hodín. Tieto lietadlá sú umiestnené na 33 základniach v 10 rôznych krajinách a slúžia ako hlavný prvok spojeneckých leteckých síl.

Zatiaľ čo potenciálni protivníci modernizujú svoje vojenské schopnosti a staršie lietadlá postupne strácajú na spoľahlivosti, F-35 zostáva pilierom vzdušnej dominancie Spojených štátov a ich spojencov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP