Ikonický program, ktorý bol dlho považovaný za stratený, sa vedcom podarilo oživiť vďaka objaveniu skoršej verzie kódu v archívoch tvorcu. Počas nasledujúcich rokov tím vedcov pracoval na jeho rekonštrukcii a teraz si legendárneho chatbota môžeš vyskúšať aj ty. O téme informoval portál Gizmodo.

Prvý chatbot na svete

Chatboty nie sú len vynálezom dnešného moderného sveta. ELIZU, prvého chatbota na svete vyvinul počítačový vedec Joseph Weizenbaum z MIT medzi rokmi 1964 – 1967. Hoci z dnešného pohľadu v porovnaní napríklad ChatGPT vyzerá primitívne, v tej dobe však spôsobil senzáciu. Weizenbaum chatbotovi naprogramoval psychoterapeuta a práve tento aspekt bol tak presvedčivý, že jeho asistentka odmietala komunikovať s programom v jeho prítomnosti.

Ako uvádza vedecká štúdia ELIZA Archeology Project, pôvodný kód bol napísaný v ranom programovacom jazyku MAD-SLIP, ktorý bežal na počítačovom systéme CTSS (Compatible Time-Sharing System). Avšak s rozmachom počítačových sietí sa začali objavovať aj klony ELIZY.

ELIZA sa stala jedným z najviac kopírovaných programov v histórii. V roku 1977, v čase keď stúpili na trh počítače Apple II, Commodore Pet či TRS-80, časopis Creative Computing publikoval jej klon v programovacom jazyku BASIC. Verzia sa stala dostupnou a populárnou aj medzi domácimi používateľmi.

Najvýraznejším klonom bola verzia v programovacom jazyku Lisp, ktorú vytvoril jeden z programátorov ARPAnetu (Advanced Research Projects Agency Network), ktorý bol predchodcom dnešného internetu. Klon tak zatienil svojho predchodcu a pôvodná verzia upadla do zabudnutia, až do roku 2021.

Oživenie strateného kódu

V roku 2021 vedec Jeff Shrager presvedčil archivárov z MIT, aby preskúmali Weizenbaumove materiály a vďaka tomu sa podarilo nájsť fragmenty pôvodného kódu, ktorý ale nebol úplný. Oživenie ELIZY si vyžiadalo roky práce, od čistenia kódu až po písanie nových funkcií.

„Vyžadovalo to množstvo krokov na čistenie a dokončenie kódu, inštaláciu a ladenie emulačného prostredia, netriviálne ladenie samotného nájdeného kódu a dokonca písanie niektorých úplne nových funkcii, ktoré neboli dostupné v archívoch ani v dostupných implementáciách MAD a SLIP,“ uvádza sa v správe.

Originálny kód ELIZY je tak po rokoch opäť funkčný a sprístupnený verejnosti. „Testovali sme na rôznych zariadeniach Linuxu a MacOS, ale môžu sa vyskytnúť problémy,“ uvádzajú vedci. Ak aj ty chceš ELIZU vyskúšať, klikni na tento odkaz.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP