Najdôležitejším vesmírnym observatóriom bol ešte donedávna Hubblov vesmírny ďalekohľad, ku ktorému sa pridal Vesmírny teleskop Jamesa Webba. Obe tieto observatóriá pracujú s rozdielnymi vlnovými dĺžkami a jedno nedokáže nahradiť druhé.

Čoskoro sa však dočkáme trojice vesmírnych teleskopov, keďže NASA pripravuje Vesmírny ďalekohľad Nancy Roman Grace, ktorý sa na vesmír pozrie v infračervenom spektre podobne, ako JWST. Podľa UniverseToday má za sebou toto nové zariadenie veľmi dôležitý míľnik.

Môže zodpovedať najťažšie otázky

Vesmírny teleskop Nancy Roman Grace, vyvinutý NASA, je vybavený zrkadlom s priemerom 2,4 metra – podobne ako Hubbleov vesmírny teleskop, ale s oveľa širším zorným poľom. Tento moderný prístroj bude skúmať exoplanéty, veľkorozmernú štruktúru vesmíru, a predovšetkým odhaľovať tajomstvá temnej energie. Jedným z jeho cieľov je tiež lepšie pochopenie zrýchľujúcej sa expanzie vesmíru prostredníctvom štúdia gravitačných šošoviek.

Na palube teleskopu sa nachádzajú tri kľúčové prístroje:

  • Koronografický prístroj (Coronagraph Instrument): Špecializuje sa na blokovanie svetla hviezd, aby odhalil exoplanéty.
  • Optická teleskopická zostava (Optical Telescope Assembly): Zabezpečuje kvalitnú optiku pre vedecké pozorovania.
  • Širokouhlý prístroj (Wide Field Instrument): Skladá sa z 18 detektorov a poskytne zábery so zorným poľom 100-krát väčším ako Hubbleov teleskop, pričom si zachová rovnaké rozlíšenie.

Teleskop nesie meno po Nancy Grace Romanovej, jednej z prvých ženských vedúcich pracovníčok v NASA známej ako „matka Hubblea“. Romanová bola významnou americkou astronómkou a astrofyzikou, ktorá zohrala kľúčovú úlohu pri vývoji Hubbleovho teleskopu. Narodila sa 16. mája 1925 a počas svojej kariéry dosiahla množstvo prelomových úspechov, vrátane pozície riaditeľky astronómie v NASA.

NASA

Prípravy stále prebiehajú

Aktuálne prebieha integrácia jednotlivých komponentov teleskopu. Technici úspešne spojili teleskop s nosičom prístrojov, známym ako Instrument Payload Assembly, a nainštalovali kľúčové prístroje. Testovacia fáza preverí ich odolnosť voči podmienkam, aké nastanú počas štartu – vibráciám, elektromagnetickému rušeniu a tepelným výkyvom.

Po úspešnom ukončení testov sa na teleskop pridá kryt hlavného zrkadla, vonkajší tubus a solárne panely. Celá štruktúra bude následne namontovaná na kozmickú loď, ktorá vynesie ďalekohľad na obežnú dráhu. Všetko zatiaľ prebieha podľa plánu a štart je naplánovaný najneskôr na máj 2027.

Nový vesmírny teleskop predstavuje významný krok vpred vo vesmírnej astronómii. So schopnosťou skúmať vesmír v širších súvislostiach ponúka príležitosť na revolučné objavy, ktoré môžu zmeniť naše chápanie vesmíru. Ako poznamenal Mark Clampin z NASA: „S týmto neuveriteľným míľnikom sme o krok bližšie k tomu, aby sme odhalili vesmír, ako ho nikdy predtým nebolo možné vidieť.“

Preskúma temnú hmotu

Nový ďalekohľad bude mať viacero úloh a využijú ho, podobne ako JWST, rôzne vedecké tímy, avšak jednou z primárnych úloh je študovanie takzvanej temnej energie. Tá má podľa odborníkov tvoriť viac ako dve tretiny energie v známom vesmíre a je dôvodom pre zrýchľujúce sa rozpínanie vesmíru. Jej podstata však ostáva neznáma.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú