Problematika večného života trápi ľudstvo už tisícročia, ak nie dlhšie. V minulosti sa niektorí snažili dosiahnuť nesmrteľnosť rôznymi nezmyselnými spôsobmi, v modernej ére sa do tohto snaženie však zapojili aj vedci. Šarlatánstvo však stále nezmizlo a firmy už dlhšie sľubovali nesmrteľnosť pomocou kryoniky, teda zmrazovania ľudských tiel. Experti túto oblasť považujú za pseudovedu, avšak ako upozorňuje Interesting Engineering, nová firma má šancu to zmeniť.

Porazia oprávnené predsudky?

TimeShift, vedený vedcom Dr. Alexom Zhavoronkovom a molekulárnym biológom Hashemom Al-Ghailim, si kladie za cieľ uchovávať telá pacientov trpiacich smrteľnými chorobami ešte počas ich života. Na rozdiel od tradičných metód, ktoré sa aplikujú po smrti, TimeShift plánuje využiť pokročilý proces suspendovanej animácie, ktorá by umožnila zastaviť choroby ako rakovina alebo neurodegeneratívne poruchy.

Podľa Al-Ghailiho sa kryoprezervácia zakladá na minimalizácii tvorby ľadových kryštálikov počas ochladzovania. Tento proces, ktorý zahŕňa kombináciu špeciálnych plynov, kryoprotektantov a elektromagnetických polí, zabezpečuje neporušenosť buniek a tkanív. Uchovávanie tiel by prebiehalo v špeciálnych kryopodoch pri teplote -196 °C, s neustálym monitorovaním životných funkcií pomocou umelej inteligencie (AI).

TimeShift nejde len o uchovávanie tiel. Pripravuje sa aj na to, aby pacienti po prebudení boli v čo najlepšom stave. Pred samotnou hibernáciou by mohli podstúpiť genetickú terapiu a intervenčné zákroky na predĺženie života, čo by im zabezpečilo zdravšiu budúcnosť. Cieľom je, aby sa jednotlivci zobudili nielen stabilní, ale aj vylepšení technológiami, ktoré dnes ešte len vyvíjame.

TimeShift

Pri doterajších metódach boli ľudské telá po zmrazení v stave nezlúčiteľnom so životom. V samostatnom článku sme sa v minulosti venovali aj firme, ktorá svojich zákazníkov podviedla a s ľudskými telami vo svojich kryokomorách zaobchádzala nedôstojne, pričom došlo dokonca aj k nechcenému rozmrazeniu a opätovnému zmrazeniu.

Použijú aj umelú inteligenciu

Ďalším zaujímavým aspektom je kombinácia AI a kryoniky, ktorá umožní interakciu s rodinami aj počas „hibernácie“. Digitálny avatar by mohol komunikovať s blízkymi a uchovávať emocionálne spojenie aj počas desaťročí.

Okrem uchovávania ľudí sa TimeShift zameriava aj na širšie využitie svojej technológie. Zhavoronkov a Al-Ghaili plánujú kryoprezerváciu orgánov, domácich miláčikov a dokonca aj ohrozených druhov. Táto inovácia by mohla zmeniť biomedicínu, ochranu prírody a mnohé ďalšie odvetvia.

Prvým krokom je testovanie technológie na zvieracích modeloch, po ktorom by mal nasledovať vývoj funkčného prototypu v priebehu 5 až 8 rokov. Čas ukáže, či to firma myslí seriózne a či sa jej skutočne podarí dosiahnuť to, čo tvrdí. Ambíciami však rozhodne nešetrí a okrem ľudí chce zmrazovať aj obľúbených domácich miláčikov. V galérii s ilustráciami konceptov sa dokonca objavili snímky obrovskej vesmírnej stanice, na ktorej by sa nachádzali kryogénne komory – to pôsobí až prehnane vzhľadom na fakt, že firma momentálne v rukách nemá takmer nič.

Kuriózny prípad z Ruska

Kuriózna roztržka prebieha medzi dvomi spoluzakladateľmi kryogenickej spoločnosti KrioRus, prvej spoločnosti tohto typu v Rusku, ku ktorej založeniu došlo v roku 2006. Spoluzakladateľka spoločnosti Valéria Udalova totiž dokázala preniknúť skrz plechovú stenu skladiska s kryogénnymi kontajnermi, nazývanými tiež dewar (po britskom chemikovi a fyzikovi Jamesovi Dewarovi) a niekoľko z nich, aj s mozgami a telami pacientov vo vnútri, odcudziť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP