Čína mení nehostinnú púšť Kubuqi, na ktorej realizuje najambicióznejší projekt zelenej energie. Chce vybudovať „Veľký solárny múr“, teda gigantickú solárnu farmu, ktorá by po dokončení mohla do roku 2030 zásobovať elektrinou hlavné mesto Peking a jej okolie. O projekte informoval portál IFLScience.

Solárny veľký múr

Podľa plánov solárna farma bude široká 5 kilometrov a jej dĺžka by mala dosiahnuť až 400 kilometrov. Gigantická stavba síce neprekoná Veľký čínsky múr, ktorý dosahuje 21 196 kilometrov, ide však o ambiciózny projekt, ktorý skôr vynikne na poli energetiky.

NASA Earth Observatory

Podľa štátnych novín China Daily, po úplnom dokončení projektu by solárna farma mala dosiahnuť maximálny výkon 100 gigawattov. Doteraz bolo nainštalovaných 5,42 GW na viac ako 133 štvorcových kilometrov piesočnatej pôdy. Solárne panely tak využijú obrovský potenciál, ktorý ponúka púšť Kubuqi, kde slnko svieti približne 1 300 hodín ročne. Elektrická energia získaná zo solárnej farmy by tak mohla poskytnúť energiu nielen Pekingu, ale aj okolitým regiónom.

Podľa informácii China Daily, Peking v roku 2023 spotreboval približne 135,8 miliardy kWh elektrickej energie. Očakáva sa, že po dokončení v roku 2030, farma vyprodukuje až 180 miliárd kWh ročne. Kapacitou by tak prekonala súčasnú najväčšiu solárnu farmu, ktorá sa tiež nachádza v Číne. Tá dokáže vyprodukovať 6,09 miliardy kWh ročne.

Zníženie emisii

Čína je najväčším producentom skleníkových plynov na svete. V roku 2021 vyprodukovala viac ako 10,8 miliardy ton oxidu uhličitého. Očakáva sa, že Veľký solárny múr by mohol prispieť k zníženiu uhlíkových emisii. Podľa predstaviteľa energetickej správy regiónu, Dalada Bannera, by projekt mohol každoročne znížiť emisie v regióne o 31,3 milióna ton oxidu uhličitého.

Projekt má okrem toho tiež prispieť k revitalizácii púšte. Takmer 27 miliónov hektárov púštnej krajiny by mohlo byť ošetrených a stabilizovaných pomocou solárnych panelov, ktoré môžu zastabilizovať piesok, obmedziť pohyb piesočných dún a poskytnúť tieň pre rast rastlín. Príkladom úspešnosti môže byť už existujúca solárna elektráreň Junma. Za posledných 40 rokov sa v jej okolí podarilo zrevitalizovať 10,7 štvorcových kilometrov púšte, ktorá bola kedysi neúrodná.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP