Nosná raketa americkej spoločnosti SpaceX sa pripravuje na jednu zo svojich najťažších misií, v rámci ktorej ponesie k Mesiacu hneď dve sondy od dvoch rôznych firiem, upozorňuje SpaceNews. Táto misia je zaujímavá z viacerých dôvodov a okrem vedeckého prínosu poslúži aj ako ďalšie overenie schopností a spoľahlivosti rakety Falcon 9.

Na jednej rakete rôznymi spôsobmi

Hoci obe sondy zdieľajú raketu, ich cesty na Mesiac budú odlišné. Firefly Blue Ghost 1 strávi približne 25 dní na obežnej dráhe Zeme, kde sa bude pripravovať na translunárny manéver. Potom dosiahne Mesiac za štyri dni a strávi 16 dní na jeho orbite kalibrovaním svojich systémov. Následne sa pokúsi o pristátie.

Naopak, ispace pre modul Resilience zvolil odlišný prístup – nízkoenergetickú trajektóriu, podobnú tej, ktorú použila pri svojej prvej misii. Táto dráha zahŕňa prelet okolo Mesiaca a vzdialenie sa až na milión kilometrov od Zeme, aby sa minimalizovala spotreba paliva. Celá cesta potrvá niekoľko mesiacov. „Nejde o preteky na Mesiac,“ uviedol hovorca ispace. „Nízkoenergetická trajektória nám umožňuje maximalizovať nosnosť a efektívnejšie využívať palivo.“

Hlavným cieľom Resilience je preprava komerčných nákladov, prevažne pre japonské spoločnosti. Medzi týmito nákladmi je aj malý rover vyvinutý priamo spoločnosťou ispace.

Firefly Space

Firefly Blue Ghost 1 nesie 10 vedeckých a technologických experimentov pre NASA v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Tieto experimenty zahŕňajú kameru na snímanie prachu pri pristátí, zariadenie na testovanie navigačných signálov GPS a Galileo na Mesiaci a ďalšie. Jediným komerčným nákladom je pamäťová karta od organizácie LifeShip obsahujúca semená, DNA rastlín a „archív vedomostí“.

Jedna z najťažších misií pre Falcon 9

Obe spoločnosti čelili logistickým a technickým výzvam pri koordinácii spoločného štartu. Podľa Ryo Ujiieho, technického riaditeľa ispace, bude Firefly Blue Ghost 1 oddelená od rakety ako prvá. Až po ďalšom manévri Falcon 9 sa uvoľní ispace Resilience. Zástupcovia oboch spoločností zdôrazňujú, že ich ciele nie sú konkurenčné, ale dopĺňajúce sa. „Nie je to súťaž, ale spoločná snaha rozširovať naše poznanie a posúvať hranice technológií,“ povedal hovorca ispace.

Tieto misie predstavujú významný krok v rozvoji súkromného prieskumu Mesiaca. Firefly Blue Ghost 1 je súčasťou NASA programu CLPS s rozpočtom 101 miliónov dolárov, ktorý zahŕňa aj aktualizácie a zmeny vyplývajúce z dodávateľských reťazcov. Medzitým ispace pokračuje v rozvoji svojich technológií po neúspešnom pristátí svojej prvej misie spôsobenom softvérovou chybou.

Na prvý pokus to nevyšlo

Japonský ispace sa pokúsil o pristátie na Mesiaci so svojou sondou Hakuto-R ešte v minulom roku 2023, čo sa však nepodarilo. Spojenie so sondou sa prerušilo, keď pristávací modul klesol na posledných desať metrov a pohyboval sa rýchlosťou približne 25 km/h. Nakoniec narazil do lunárneho povrchu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP