Brušný týfus je ochorenie, ktoré poznáme už tisícročia. V rozvinutých krajinách sa vyskytuje len zriedka, avšak jeho hrozba pretrváva aj v modernej dobe. Nová štúdia prináša znepokojujúce výsledky. Baktéria spôsobujúca túto chorobu – Salmonella enterica serovar Typhi (S Typhi), si rýchlo vyvíja odolnosť voči antibiotikám a vytláča kmene, ktoré boli doteraz liečiteľné. O téme informoval portál ScienceAlert.

Ohrozená liečba

Antibiotiká sú doteraz jediným účinným nástrojom na liečbu brušného týfusu. Ako ukazuje štúdia zverejnená v časopise The Lancet Microbe, za posledných tridsať rokov odolnosť baktérie voči liekom dramaticky vzrástla a rýchlo sa šíri. Vedci analyzovali genómy 3 489 kmeňov S Typhi zozbieraných v rokoch 2014 až 2019 v Nepále, Bangladéši, Pakistane a Indii.

„Brušný týfus je celosvetovým problémom verejného zdravia a spôsobuje 11 miliónov infekcií a viac ako 100 000 úmrtí ročne,“ uviedol špecialista Jason Andrews na infekčné choroby zo Stanfordskej univerzity.

Výsledky ukazujú, že prudko narastá počet tzv. extrémne odolných kmeňov (XDR Typhi), ktoré sú imúnne nielen voči starším antibiotikám, ako sú ampicilín, chloramfenikol a trimetoprim/sulfametoxazol, ale tiež voči novším liekom, ako sú fluorochinolóny a cefalosporíny tretej generácie. Znepokujujúce je, že odolné kmene sa šíria globálne.

Wikimedia Commons/Microbewriter/CC BY SA 4.0

Väčšina prípadov pochádza z južnej Ázie, avšak od roku 1990 bolo zaznamenaných takmer 200 prípadov medzinárodného šírenia, najmä do juhovýchodnej Ázie, východnej a južnej Afriky, ale aj do Spojených štátov, Kanady a Spojeného kráľovstva.

Posledné účinné antibiotikum

Momentálne zostáva účinné už len jedno perorálne makrolidové antibiotikum – azithromycín, avšak ani tento liek nemusí dlho odolávať. Štúdia z roku 2022 odhalila mutácie, ktoré môžu baktérii poskytnúť rezistenciu voči azithromycínu. Ak by sa tieto mutácie spojili s kmeňmi XDR Typhi, mohla by byť liečba brušného týfusu bez antibiotík takmer nemožná.

Očkovanie ako prevencia

Budúcim epidémiám sa dá aspoň čiastočne predchádzať vďaka vakcínam proti brušnému týfusu. Vedci zdôrazňujú, že krajiny, kde je brušný týfus endemický, by mali čo najrýchlejšie zaviesť očkovanie, podobne ako Pakistan, ktorý je priekopníkom v rutinnom očkovaní proti brušnému týfusu.

Antibiotická rezistencia je jednou z vedúcich príčin úmrtí na svete. Ako nám pandémia COVID-19 ukázala, moderný globalizovaný svet umožňuje rýchle šírenie ochorení.

„Tempo, akým sa v posledných rokoch objavili a rozšírili vysoko rezistentné kmene S. Typhi, je skutočným dôvodom na obavy a zdôrazňuje potrebu urýchlene rozšíriť preventívne opatrenia, najmä v krajinách s najvyšším rizikom.“ varuje Jason Andrews. Bez okamžitých opatrení môže byť svet čoskoro konfrontovaný s ďalšou zdravotnou krízou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP