V správe boli použité materiály TASR.

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), Rafael Grossi, varoval, že Irán plánuje výrazne zvýšiť svoje zásoby obohateného uránu, čím ešte viac prehlbuje obavy medzinárodného spoločenstva. Počas konferencie Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie v Bahrajne (IISS Manama Dialogue) upozornil na prípravy, ktoré Teherán údajne začal, aby obohacoval urán na čistotu blízku vojenskému využitiu.

Iránske ambície a obohacovanie uránu

Irán pripravuje moderné kaskády centrifúg, ktoré by mali zvýšiť zásoby uránu obohateného na 60 %. Hoci na výrobu jadrových zbraní je potrebná čistota 90 %, podľa odborníkov je technicky možné dosiahnuť túto úroveň zo 60 % pomerne jednoducho.

Rafael Grossi označil túto situáciu za „veľmi znepokojujúcu“. Hoci Irán oficiálne nepotvrdil tieto aktivity, inšpektori MAAE plánujú preskúmať situáciu, aby získali presné informácie o stave a zámere iránskeho jadrového programu.

Vzťahy medzi Iránom a MAAE sú už dlhodobo napäté. Po kritike zo strany agentúry Irán obmedzil jej dohľad a zároveň zintenzívnil svoje jadrové aktivity. Aktuálne prevádzkuje viac než 10 000 centrifúg v dvoch podzemných zariadeniach a jednom nadzemnom závode.

Teherán však trvá na tom, že jeho jadrový program má výlučne mierové účely. Napriek tomu obavy medzinárodného spoločenstva narastajú, keďže schopnosť Iránu rýchlo dosiahnuť úroveň využiteľnú pre vojenské účely zvyšuje napätie v regióne aj vo vzťahoch s veľmocami.

Medzinárodný kontext

Iránske kroky prichádzajú v čase, keď diplomatické snahy o oživenie jadrovej dohody z roku 2015 uviazli na mŕtvom bode. Táto dohoda, známa ako JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action), obmedzila iránske jadrové aktivity výmenou za zrušenie ekonomických sankcií. Po odstúpení USA od dohody v roku 2018 však Irán začal postupne porušovať jej podmienky.

Planet Labs Inc.

Medzinárodné spoločenstvo teraz čelí otázke, ako reagovať na tento vývoj. Rafael Grossi zdôraznil, že je nevyhnutné udržať transparentnosť a dohľad nad jadrovými aktivitami Iránu, aby sa zabránilo eskalácii napätia.

Inšpektori MAAE dúfajú, že im bude umožnený prístup k zariadeniam, aby mohli overiť aktuálne tvrdenia. Ak sa potvrdí, že Irán skutočne zvýšil obohacovanie uránu, mohlo by to mať vážne dôsledky na bezpečnostnú situáciu v regióne aj vo svete.

Zatiaľ čo Teherán zdôrazňuje mierový charakter svojho jadrového programu, otázka jeho skutočných zámerov zostáva pre medzinárodné spoločenstvo kľúčovou výzvou. Ďalší vývoj bude pravdepodobne závisieť od diplomatických rokovaní a schopnosti MAAE pokračovať v monitorovaní iránskeho jadrového programu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP