Družica Planetum-1, ktorá bola vypustená na obežnú dráhu 25. mája 2022 raketou Falcon 9 z Floridy, ukončila svoj vesmírny príbeh. V piatok ráno, okolo ôsmej hodiny, vstúpila do hustých vrstiev atmosféry, kde ju zničili teploty dosahujúce 1500 až 3000 °C. Spolu s ňou zanikol aj jej symbol, ktorým bol dvojcentimetrový sklenený Hurvínek, odkazujúci na ikonické bábkové divadlo Spejbla a Hurvínka.

Na obežnej dráhe vo výške približne 550 kilometrov nalietala družica počas svojej misie viac ako 600 miliónov kilometrov. Pôvodné odhady naznačovali, že mohla na obežnej dráhe zotrvať až desať rokov. Tento plán však narušila zvýšená aktivita Slnka, ktorá spôsobila rozšírenie zemského ovzdušia a zvýšenie odporu. Jan Spratek, vedec zapojený do misie uviedol, že atmosféra začala družicu výrazne brzdiť, čo spôsobilo jej rýchlu stratu výšky. Na tému poukázal portál ČT24.

Hurvínek vo vesmíre ako inšpirácia pre mladých

Planetum-1 bola viac než len technologická družica. Jej hlavným poslaním bola popularizácia vesmírnych technológií a vzdelávanie. Počas svojej misie stáli za jej projektom stovky workshopov pre školákov a študentov. Vďaka spolupráci s Divadlom Spejbla a Hurvínka sa sklenený Hurvínek stal symbolom spájajúcim vedu, technológiu a kultúru. Podľa slov Sprateka sa Hurvínek stal vesmírnou ikonou, podobne ako kedysi Krteček.

Aj keď družica po niekoľkých mesiacoch stratila schopnosť komunikovať, jej misia pokračovala. Inšpirovala napríklad tím českých stredoškolákov LASARcrew, ktorý zaujal v americkom Houstone návrhom technológie na oživenie nekomunikujúcich satelitov. Tento projekt vyústil do vývoja satelitu LASARsat, ktorý by mal byť vypustený už tento rok.

Hurvínek, sklo, postavička
Planetum

Koniec jednej kapitoly, začiatok novej

Družica Planetum-1 patrila do kategórie tzv. cubesatov, malých satelitov s rozmermi 10 × 10 × 10 centimetrov. Vďaka heliosynchronnej dráhe mala nepretržitý prístup k slnečnému žiareniu. To jej umožňovalo dobíjať akumulátory zo solárnych panelov. Napriek svojmu koncu projekt pokračuje ďalej. V príprave je už družica Planetum-2, ktorá nadviaže na popularizačné poslanie svojej predchodkyne. Jan Spratek naznačil, že nové misie budú prinášať ďalšie vzdelávacie príležitosti pre mladých vedcov a technológov.

Projekt Planetum-1 ukázal, ako možno vedu priblížiť mladým ľuďom zrozumiteľným a kreatívnym spôsobom. Sklenený Hurvínek, ktorý symbolizoval spojenie medzi technológiou a kultúrou, sa stal inšpiráciou nielen pre školákov, ale aj pre vedeckú komunitu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú