V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V priebehu dvoch dní došlo v Baltskom mori k poškodeniu dvoch optických káblov. Práve tie zabezpečujúcich prenos dát medzi krajinami severnej Európy. Prvý incident sa týkal spojenia medzi Litvou a švédskym ostrovom Gotland, keď v nedeľu ráno prestal fungovať 218-kilometrový kábel spoločnosti Telia Lietuva. Podľa zástupcu firmy bol kábel starší a už v minulosti zaznamenal technické problémy. Teraz to spôsobilo zníženie kapacity prenosového pásma o tretinu.

V pondelok ráno zaznamenali výpadok aj na 1173-kilometrovom kábli C-Lion1, ktorý spája Helsinki s nemeckým Rostockom. Tento kábel bol uvedený do prevádzky v roku 2016 a doteraz fungoval bez problémov. Fínska telekomunikačná spoločnosť Cinia uviedla, že príčina poškodenia zatiaľ nie je známa. Domnievajú sa však, že zrejme išlo o vonkajší faktor, ako napríklad zásah kotvou alebo vlečnou sieťou. Incident sa stal vo švédskych vodách mimo hlavných námorných trás.

Podmorská infraštruktúra pod drobnohľadom

Podobné poškodenia káblov alebo plynovodov v regióne nie sú ojedinelé. Vlani došlo k závažnému poškodeniu plynovodu Balticconnector a viacerých komunikačných káblov v Baltskom mori. Vyšetrovanie ukázalo, že škody spôsobila čínska loď. Nebolo však jednoznačne preukázané, či išlo o nehodu alebo úmyselný čin.

Tieto prípady dopĺňa aj incident zo septembra 2022, keď výbuchy vážne poškodili plynovody Nord Stream 1 a 2, ktoré spájajú Rusko s Nemeckom. Význam týchto plynovodov v energetickej bezpečnosti Európy z nich robí dôležitú, no zároveň citlivú infraštruktúru. Explózie vyvolali rozsiahlu medzinárodnú diskusiu a podozrenia z možného úmyselného útoku, pričom rôzne strany ponúkali odlišné hypotézy o tom, kto by mohol mať na incidente záujem.

more, voda, promenáda
Pixabay

Prečo sú káble dôležité?

Podmorské optické káble sú dôležitou súčasťou globálneho internetu, umožňujú rýchly prenos dát a spájajú krajiny naprieč kontinentmi. Ich poškodenie môže spôsobiť nielen obmedzenie prenosu dát, ale aj politické napätie, najmä v oblastiach s citlivou geopolitickou situáciou, ako je Baltské more.

Incidenty v tomto regióne ukazujú, že monitorovanie a ochrana tejto infraštruktúry je stále dôležitejšou prioritou. A to nielen pre telekomunikačné spoločnosti, ale aj pre bezpečnostné zložky jednotlivých štátov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú