Profesor Tim Coulson z Oxfordskej univerzity označil chobotnice za super inteligentné tvory s pozoruhodnými schopnosťami. Tieto mäkkýše dokážu riešiť zložité problémy, manipulovať s objektmi a dokonale sa maskovať. To im podľa Coulsona dáva potenciál na vybudovanie civilizácie, ak by ľudia zmizli.

Chobotnice majú veľmi neobvyklý mozgový systém. Každé ich rameno má vlastný klaster neurónov, ktorý funguje ako samostatný mozog. Tieto schopnosti im tak umožňujú vykonávať náročné úlohy, ako napríklad rozdelenie kokosovej škrupiny na úkryt, navigáciu bludiskom alebo dokonca otváranie uzavretých nádob. S touto informáciou prišiel portál Metro.

Inteligencia pod tlakom evolúcie

Evolúcia chobotníc prebiehala milióny rokov. Z pôvodných ulitníkov, ktorí využívali svoje schránky na nadnášanie, sa pred 275 miliónmi rokov vyvinuli dnešné pružné a prispôsobivé chobotnice. Evolučný tlak, ako napríklad nedostatok potravy, často vedie k vývoju pokročilých mozgových schopností.

Aj keď chobotnice žijú prevažne osamelo a nestarajú sa o svoje potomstvo, Coulson predpokladá, že by sa mohli časom prispôsobiť životu na súši. V budúcnosti by si mohli vyvinúť spôsob, ako dýchať nad vodou, alebo vytvoriť nástroje na lov podobne. Presne tak, ako to kedysi robili ľudia pri rybolove.

Chobotnice nie sú jediným druhom, ktorý by mohol po nás prevziať vládu. Vedci poukazujú aj na šimpanzy, slony, delfíny či niektoré vtáky, ako sú papagáje alebo vrany, ktoré tiež vykazujú vysokú mieru inteligencie. Zaujímavými kandidátmi by mohli byť aj mravce, ktoré vynikajú schopnosťou spolupráce, či mačky, ktoré by sa možno v tichosti zmocnili sveta.

chobotnica, potápač, voda
Pixabay

Budúcnosť je nepredvídateľná

Aj keď je myšlienka vládnucich chobotníc len hypotéza, Coulson zdôrazňuje, že ich inteligencia, schopnosť používať nástroje a prispôsobivosť sa im dávajú značnú výhodu. Avšak evolúcia je plná neznámych premenných a môže nastať scenár, ktorý si dnes ani nevieme predstaviť.

Tak či onak, budúcnosť života na Zemi je otvorená. Jej ďalší vládca môže byť rovnako prekvapivý, ako by sme boli prekvapení my, keby sme sa ocitli na post-humánnej planéte.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú