V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Obchodná politika USA môže mať vplyv na ceny európskych produktov na americkom trhu. Zvýšenie ciel by spôsobilo, že európske výrobky by sa v USA predávali za vyššie ceny, čo by viedlo k poklesu ich predaja. Pre Európu, ktorá do značnej miery závisí na exporte do USA, by toto opatrenie znamenalo výrazné oslabenie ekonomického rastu.

Podobne by zvýšené clá na čínske výrobky mohli spôsobiť presun týchto tovarov na európske trhy. Tým by sa vytvoril konkurenčný tlak na európskych výrobcov. Európske firmy by mohli čeliť náročnejšiemu prostrediu, ktoré by ich nútilo znížiť ceny alebo investovať do zvýšenia efektivity. Súčasný pokles akcií európskych firiem naznačuje obavy trhov zo zhoršenia obchodných podmienok.

Inflácia a jej dopad na eurozónu

Zvýšenie ciel by mohlo ovplyvniť aj infláciu v Európe. Ak dôjde k zdraženiu importovaných tovarov z USA, náklady pre spotrebiteľov v eurozóne vzrastú. Práve to by mohlo prispieť k zvýšeniu inflácie. Navyše, ak USA zvýšia úrokové sadzby a Fed zaujme reštriktívnejší postoj, posilnenie dolára by mohlo pre obyvateľov eurozóny znamenať drahšie importy z USA. Vyššia inflácia v Európe by ovplyvnila rozhodovanie Európskej centrálnej banky (ECB). V prípade rastúceho inflačného tlaku by sa ECB mohla rozhodnúť pre úpravu menovej politiky. Ovplyvnilo by to úverové podmienky pre podniky i domácnosti.

Na druhej strane by nová energetická stratégia USA mohla viesť k zvýšeniu produkcie fosílnych palív. Ak by sa zvýšila ponuka ropy a plynu na svetových trhoch, ich cena by mohla klesnúť. To by tlačilo ceny energií v Európe nadol a zmierňovalo inflačné tlaky. Lacnejšie energie by mohli pomôcť zmierniť náklady pre európske domácnosti i firmy. Pôsobilo by to protiinflačne a podporilo rast. Európa by však musela byť pripravená prispôsobiť svoju energetickú politiku, aby znížila závislosť od dovozu fosílnych palív a posilnila vlastné energetické zdroje.

inflácia, Graf, navýšenie
Pixabay

Európska ekonomika

Pre Európu je situácia náročná. Vyššie clá by mohli znížiť vývoz a oslabiť konkurencieschopnosť, zatiaľ čo vysoké inflačné tlaky by sťažili oživenie po ekonomických výkyvoch. Očakávania trhov pred voľbami naznačovali rast inflácie v USA. Môže to mať priamy dosah na cenovú stabilitu v eurozóne.

Európske štáty tak stoja pred výzvou, ako ochrániť svoj obchodný priestor a stabilizovať ekonomiku v období neistôt. Budúci vývoj obchodnej politiky USA a odpoveď európskych krajín budú rozhodujúce pre ekonomické zdravie celej eurozóny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú