V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Medzi júlom 2023 a júnom 2024 v Nemecku pribúdalo každý deň v priemere 309 000 nových variantov škodlivého softvéru. Predstavuje to výrazný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Tieto programy dokážu infikovať zariadenia, šifrovať dáta a následne za ich dešifrovanie vyžadovať vysoké výkupné. Počet obetí týchto útokov rastie, pričom s tým súvisí aj nárast priemernej výšky zaplateného výkupného. I keď na začiatku tohto roka došlo k menšiemu poklesu, úroveň škôd je stále vysoká.

Tento typ útoku, známy ako ransomware, sa stáva čoraz sofistikovanejším a kybernetickí zločinci zdokonaľujú svoje metódy. Pre jednotlivcov a firmy to znamená neustále zvyšujúce sa riziko straty dôležitých údajov a finančných prostriedkov.

Rastúca zraniteľnosť softvérových systémov

Správa BSI tiež upozorňuje na počet nových zraniteľných miest objavených v softvérových systémoch. V roku 2023 sa v Nemecku odhalilo v priemere 78 zraniteľných miest denne. To predstavuje 14 % nárast oproti minulému roku. Táto štatistika naznačuje, že nemecké spoločnosti a inštitúcie čelia väčšiemu riziku útokov využívajúcich slabiny v softvérových produktoch. Zvýšenie počtu odhalených slabých miest je alarmujúcim znakom pre IT oddelenia, ktoré musia neustále monitorovať svoje systémy a zraniteľnosti okamžite riešiť. Tento proces však vyžaduje čas a finančné prostriedky, čo môže byť pre mnohé organizácie problematické.

Napriek týmto negatívnym trendom správa BSI obsahuje aj pozitívne zistenia. V sledovanom období sa nemeckým orgánom v spolupráci s medzinárodnými partnermi podarilo zasiahnuť proti niekoľkým skupinám zodpovedným za distribúciu škodlivého softvéru. Tieto organizované skupiny vytvárali a predávali škodlivý softvér, ktorý používali ďalší kyberzločinci na vlastné útoky. Okrem toho 140 zo 671 prevádzkovateľov tzv. kritickej infraštruktúry v Nemecku v posledných dvoch rokoch úspešne zlepšilo bezpečnostné štandardy svojich informačných systémov. Toto zlepšenie znamená, že v prípade kybernetických útokov sú tieto organizácie lepšie pripravené čeliť potenciálnym hrozbám.

standret/freepik

Výzva pre Nemecko

Kybernetické útoky v Nemecku naberajú na sile a sofistikovanosti. Zároveň sa zvyšuje počet rizík spojených so slabinami softvérových systémov. Nemecké inštitúcie čelia výzve na zvýšenie svojej kybernetickej odolnosti. Taktiež zabezpečujú ochranu pred hrozbami, ktoré prichádzajú so stále sofistikovanejšími technológiami využívanými kyberzločincami.

Vláda a bezpečnostní experti budú musieť pokračovať v medzinárodnej spolupráci a investovať do vývoja účinných obranných technológií, aby dokázali chrániť svoje informačné systémy a znížiť riziko narušenia bezpečnosti obyvateľov a firiem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú